הזוי: האוצר יטיל תשלומי ארנונה על בתי קברות

במסגרת חוק ההסדרים שיובא לאישור הממשלה ביום שני הקרוב, מתכוונת המדינה לבטל את הפטור מתשלום ארנונה בבתי הקברות בישראל. במידה שהגזירה החדשה תאושר, המדינה תגבה ארנונה על כל חלקת קבר באמצעות חברה קדישא המקומית או באופן ישיר מהמשפחות.

על פי חישובים שערכו בחברה קדישא, משפחה שיקירה קבור באחת מהערים הגדולות תאלץ לשלם בין 400-300 שקלים בשנה וזאת בהתאם לגודל חלקת הקבר ולעיר בה ממוקם הקבר.

מנכ"ל  פורום חברות קדישא,  עו"ד זאב רוזנברג, מסר בתגובה כי  "אין גבול לציניות ולרשעות. המדינה החליטה לגבות ארנונה גם מהמתים. אם הצעת התיקון שאינה אלא מחטף, תתקבל, לחברות הקדישא לא יהיה שום מנוס, אלא לבקש מכל משפחה לחתום על כך שחלקת הקבר תהיה בבעלותה ובחזקתה והיא תתחייב לשלם את הארנונה עד תחיית המתים".

בתוך כך, משרד האוצר צפוי גם להעלות את תשלומי הארנונה ביישובים מבוססים ב-0.3 אחוז למשך 10 שנים. ייקור זה צפוי להכניס לאוצר עוד 450 מיליון שקל לכל התקופה, מכספם של האזרחים ביישובים אלה. הכספים יועברו לממשלה כהלוואה, לצורך צמצום הגירעון התקציבי.

במקביל יבוטל הקיצוץ בתקציבי הרשויות והעיריות החלשות, בעיקר במגזר הערבי ובפריפריה. זאת לאחר שבאוצר השתכנעו כי פגיעה ביישובים החלשים תחמיר את מצבם ותגדיל את הפערים לעומת היישובים המבוססים שרובם המכריע מצויים במרכז הארץ. צעד זה עולה מסיכום שהושג בין משרד האוצר לבין מרכז השלטון המקומי. הצדדים אמורים לחתום על ההסדר כבר בימים הקרובים.

מדובר בצעד חסר תקדים בישראל התואם את העיקרון לפיו יש לפגוע באזרחים המבוססים יותר ולהימנע ככל האפשר מפגיעה באוכלוסיות החלשות. ייקור הארנונה לפי סעיף זה יחול למעשה על מרבית התושבים בישראל (כ-70 אחוז מהאוכלוסיה) ולא יחול על התושבים ברשויות העניות והחלשות ביותר. הנפגעים העיקריים כתוצאה מגזירה זו הם אנשי מעמד הביניים והעשירים, שיידרשו לשלם תוספת של כמה עשרות שקלים בשנה, ולפי חישובי הארנונה, ככל שהדירות גדולות יותר ומיקומן יוקרתי יותר, כך יהיה התשלום גבוה יותר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.