הזכייה בפרס הגדול בלוטו – מה באמת הסיכוי לזכות?

סכומי הזכייה בלוטו הם לפעמים אגדיים – עשרות מיליונים של שקלים מחולקים בכל שנה לאלה שבחרו את המספרים המנצחים

סכומי הזכייה בלוטו הם לפעמים אגדיים – עשרות מיליונים של שקלים מחולקים בכל שנה לאלה שבחרו את המספרים המנצחים. אבל גם זכייה במקום השני או השלישי בלוטו יכולה להרוויח לנו רכב חדש, צמצום המשכנתא או טיול מהנה עם המשפחה. מהם הסיכויים הסטטיסטיים שנזכה בלוטו בכל הגרלה, והאם שווה לנו להמשיך ולמלא טפסי לוטו?
לוטו – כיף למלא, והכי כיף לזכות
לוטו הוא משחק של ניחוש מספרים, במהלכו בכל שבוע נבחר רצף אקראי של שישה מספרים (ועוד "מספר חזק" אחד), והמנצח הוא זה שניחש את המספרים שנבחרו. במהלך השבוע הממלאים טפסי לוטו בעצם בוחרים רצפים שונים של מספרים (כל רצף הוא "טבלה"), בניסיון לנחש מה יהיה רצף המספרים הנבחר של השבוע. בניגוד למשחקים אחרים, במשחק הלוטו אין צורך להבין בספורט, ללמוד שיטות או דרכים או לשלוט במיומנות כזו או אחרת – רק לנחש שישה מספרים.
הסיכויים לזכות במקום הראשון בלוטו
על מנת לזכות במקום הראשון בלוטו, עלינו לנחש רצף של שישה (או שבעה, כולל מספר חזק) מספרים. הסיכוי הוא בערך אחד לשני מליון, וקשה להצביע על שיטות ודרכים להשפיע על סיכויי הניצחון – אם כי שיטות כאלה, שאחרים ישבעו לכם שהן עובדות, ניתן למצוא למכביר באתרי אינטרנט שונים, למשל שיטת המספרים שסכומם הכולל יוצא בדיוק 138, השיטה שמצביעה בעד תאריכים משמעותיים בחיים וזו שמצביעה דווקא נגד, השיטה שמצביעה נגד בחירה של מספרים עוקבים או מספרים ברצף צפוי, וכמובן – השיטה שגורסת שיש לסמוך על המכונה האוטומטית לבחירת המספרים. יש שאומרים שאם תמשיכו לבחור בכל שבוע את אותם המספרים – מזלכם יגיע בסופו של דבר, ויש דווקא כאלה שמאמינים שחשוב לגוון בבחירה. בכל מקרה ובכל שיטה רבים אלה שלא זוכים על הבודדים שכן זוכים.
אלה שהסטטיסטיקה עובדת בשבילם
בעוד הסיכויים לזכות בפרס הראשון בלוטו נמוכים יחסית – אנחנו מכירים יותר מסיפור אחד, על אנשים שצרפו את הסטטיסטיקה לצד שלהם, ועברו מניחוש, לניחוש מושכל לכל הפחות. אותם האנשים לרב פנו לחברה ששולחת עבורם יותר טפסים ובכך מגדילה את הסיכוי שלהם, ומעניקות המלצות על פי שיטתיות סכמתית, אותן השיטות אומנם לא מבטיחות זכייה, אבל ללא ספק ממקסמות ההסיכוי לפגוע במספרים המוגרלים.
לא חייבים דווקא את הפרס הראשון!
סיכויי הזכייה משתפרים משמעותית כשאנחנו מסתכלים על הפרסים הנמוכים יותר – בעוד הסיכוי לזכות בפרס הגדול עומד על מעל אחד לשני מליון, הסיכוי לזכות בפרס שני (שסכומו לעיתים כמחצית מסכום הפרס הראשון) הוא 1:87,000 – סיכויים טובים בהרבה. הסיכוי הסטטיסטי לזכות בסכומים קטנים (שיכסו את עלות הכרטיס ועוד ישאירו מספיק כסף לארוחה טובה במסעדה נחמדה) גבוהים מ – 1:50.
אז למלא לוטו או לא למלא לוטו?
הבחירה למלא לוטו היא עמוקה יותר מאשר רק הרצון לאפשר לעצמינו לזכות בסכומי כסף גדולים. זה גם החלום, התקווה, והיכולת לדמיין – מה נעשה אם נזכה? לאור זה שעלות המחיר כ – 2.9 ש"ח לטבלה, לנו נדמה לעמים שמדובר בחלום זול למדי, והרי כולנו נהנים מדי פעם לחלום חלומות שהם נפלאים גם אם הסיכוי שיתגשמו אינו גדול.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.