הזמנה לשקט – גולשת "קוקר" מזמינה אותכם לתובנות מעניינות לרגל הילולת הרבי מחב"ד

כשנראה שכבר אין דרך חזרה. כשהמלחמה כבר עלתה שלב והעוינות גוברת. ייתכן שיש דרך קצת אחרת…יוזמה מפתיעה של קבוצת אברכים ופתרון גאוני ופשוט כל כך. השקט שבתוך הסערה.

היום שלישי, ג' בתמוז, ציינו חסידי חב"ד את פטירתו \ הסתלקותו \של הרבי מלובביץ'. המנהיג הדגול שהשכיל לשלב אמונה קנאית עם נשמה חסידית והוביל מהלכים מהפכניים ששינו את פני העולם היהודי תוך ראייה מפוכחת ובלתי מתפשרת. בין הרבי לחסיד שוררת מערכת יחסים הדדית של אהבה וחיבור ברמות העמוקות ביותר. הנאמנות לרבי היא ערך עליון בחסידות. עבור החסיד, הרבי הוא אבא רוחני והוא יתמסר אליו בכל ליבו ונפשו.

אין זה סוד שבעשרים השנים האחרונות, נקלעה חסידות חב"ד למחלוקת פנימית קשה. הרצון הבסיסי של כל חסיד להוכיח את דבקותו ברבי, הביא את שני הצדדים להתבצר בעמדתם בעקשנות חב"דית טיפוסית. אז יש את ה'אנטים', ה'צהובים', ה'שפויים', ה'אלוקיים' ואפילו את ה'ניטרליים' (זן נדיר עד בלתי קיים). ולכל צד יש דעה מוצקה ומנומקת עליה הוא עומד וממנה לא יזוז במילימטר.
הפגיעה התדמיתית אמנם חמורה, אך לא אנושה. אחרת, יהיה קצת מסובך להסביר את התדירות הגבוהה בה נפתחים בתי חב"ד חדשים על פני הגלובוס. למעשה, העשייה הנמרצת לא נעצרת לרגע ואף מתעדכנת עם השנים (ע"ע המשקפיים של גוגל והנחת תפילין). נראה שרק תאריכים מסוימים בשנה מעוררים את הסוגיה לתחייה ומספקים חומר טוב לחובבי אקשן מנומנמים.

לכן, יוזמה של קבוצת חסידים בקראון הייטס (המעוז החב"די בברוקלין, ניו יורק) הצליחה להפתיע בבשורה חדשה: תכנית אחדות לרגל ג' תמוז (במלעיל) תחת הכותרת "משפחה אחת. אב אחד. שעה אחת.". התכנית תהיה אובייקטיבית לחלוטין ולא תשקף אף דעה או עמדה של כל אחד מהצדדים.

וכל זאת כיצד?

באמצעות שקט. בלי דיבורים. בלי נאומים. בלי כל אמירה מכל סוג והקשר כלשהם. במשך שעה, ישבו החסידים יחד, כתף אל כתף, ינגנו בהתלהבות את מיטב השירה החב"דית הסוחפת ויצפו בהקלטות וידאו של התוועדויותיו המפורסמות של הרבי. ממש כך.

אז אולי זהו הפתרון הגאוני והפשוט כל כך? נעתיק את הפורמט בגרסה מורחבת, להתכנס יחדיו מגוון השקפות, קשת דעות מגזריות וציבוריות, נשב שם כתף אל כתף, נזמזם קצת שירי אמונה ובטחון (האירוע ייערך בהפרדה)…אך בעיקר, נשתוק?

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בדיוק אתמול קראתי שהרבי ביקש שיחוקקו חוק בכל הבתי ספר, שבכל ביקור יקדישו דקה בערך לרגע של שתיקה ורק לחשוב שיש מנהיג לעולם.

  רובי |
  הגב
 2. עם כל הכבוד לך, אבל נראה לי שהגזמת

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. כחסידת חב"ד מאוד התרגשתי ממה שכתבת

  בכלל כל הכבוד לקוקר האתר החרדי היחיד שהנציח את זכרו של הרבי כמו שצריך.

  ד. ברוד |
  הגב
 4. היטבת להגדיר בעיה קיימת ונתונה במחלוקת תמידית… ואכן מים שקטים חודרים עמוק… ולא מצאנו לגוף טוב משתיקה, אולי מצאנו את פתרון העל, והמזור לשנאת החינם,באמצעות השקט?!?! שקט.. אנחנו מנסים….

  לאה |
  הגב