הזמר יואלי קליין מספר: "כך נולד 'ואפילו בהסתרה', והסיבה המצמררת להפצתו" • ראיון (וידאו)

בוודאי רציתם לדעת איך נולד הניגון הענק "ואפילו בהסתרה", הזמר ששר זאת לראשונה מספר לאברימי צמח את ההשתלשלות המופלאה, וגם הסיפור המצמרר עם החולה אנוש שביקש לפני פטירתו שישירו בפניו את השיר.

ההארה של הרבי מברסלב

אין מי שלא שמע והתעורר בהתרגשות מהניגון 'ואפילו בהסתרה'. העומדים מאחורי השיר הם: המלחין שעיה גרוס, הזמר יואלי קליין והתמלילן חזקי גליק הי"ו, שציטט את דברי רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב זי"ע מתורה נ"ו.

השיר, שמילותיו הם: "ואפילו בהסתרה שבתוך ההסתרה, בוודאי גם שם נמצא השם יתברך. גם מאחורי הדברים הקשים העוברים עליך אני עומד", מתנגן בכל מקום, עם גרסאות כיסוי שונות ומשונות. המילים הטעונות הללו לבדן, יכולות לסחוף כל אדם; כשמצטרף אליהן הלחן המתאים, אי אפשר לעמוד בפניהן.

סיפורו של השיר, מתחיל בישיבה הפועלת ביישוב חשמונאים. וכך מספר ר' יואלי קליין: "את השיר הנוכחי חיברנו לכבוד 'זיץ' שאליו הוזמנו לקראת חג הפסח מטעם ישיבת 'מאורות נתן', בראשותם של הרב משה שטיינהרטר והרב מתיה אנשין שליט"א. קיבלנו את ההזמנה וקליין אמר שצריך להלחין שיר מיוחד לכבוד הבחורים והאירוע. גליק פתח ליקוטי מוהר"ן, והספר נפתח בהשגחה בדיוק בקטע הזה. הוא הציע להלחין את השיר על המילים האלו של רבי נחמן. הדברים האלה נאמרו על הפסוק 'ואנוכי הסתר אסתיר פני ביום ההוא' האמור בפרשת האזינו, שבו הקדוש ברוך הוא מזהיר שבאחרית הימים תהיה הסתרה גדולה מאוד. רבי נחמן שואל בספרו מדוע כפילות המילים 'הסתר אסתיר', ומכאן דרש שאפילו בהסתרה שבתוך ההסתרה נמצא השם יתברך".

"במתכונת הסופית השיר מורכב משלושה חלקים. אך בתחילה היו בידינו רק הפסוק ופירושו של רבי נחמן. הלחנו את זה, אבל הרגשנו שעדיין חסר משהו להמשך השיר. עד שלפתע, מבלי שום הסבר, צצו לנו מילים שראינו בקטע חיזוק באחד הקטעים העלונים: 'גם מאחורי הדברים הקשים העוברים עליך אני עומד', והחלטנו לצרפו כחלק אחרון ומשלים לשיר".

"אחרי פסח מגיעים ימי ספירת העומר, בהם נוהגים כל ישראל להימנע משמיעת ניגונים. מיד לאחר מכן, הופענו בחתונות ומדי פעם שרנו את השיר הזה. באחת החתונות, ביצעתי את הלחן הזה יחד עם ילד הפלא נתן פוקס הי"ו, והיה מרגש לראות איך לפתע כל הקהל הגיע לראות אותנו שרים. השולחנות התרוקנו והקהל כולו נעמד סביב הבמה להאזין לביצוע. למחרת קיבלתי טלפון מאדם שאיני מכירו, שסיפר לי שהוא עובר תקופה של סבל רב בביתו, וכשעבר בדרכו תחת האולם ושמע את הלחן, מיהר לעלות, ולדבריו הניגון נסך בו כוחות מחודשים להתמודדות. הבנו שהשיר הזה עושה משהו לאנשים"…

"ההפצה של השיר", אומר קליין, "באה בעקבות שיחה מצמררת שהייתה לנו. זה היה לאחר שהתקשר אליי בחור צעיר וסיפר לי שהוא חולה במחלה ממאירה רחמנא ליצלן. הבחור בקושי דיבר, הוא בטיפולים ומאוד חלש. הוא אמר שימיו ספורים ורופאיו אינם מנבאים לו טובות, והוא מבקש שבשעת יציאת נשמה שלו אבוא לשיר לו את השיר הזה…

"הצטמררתי מהסיפור הזה. סיפרתי את הסיפור לשעיה (-גרוס) והחלטנו שהגיע הזמן להוציא סינגל, לתת את השיר לאנשים שרוצים אותו. אגב, אותו בחור, ברוך ה', עדיין חי וקיים, ואני מתפלל שיבריא ויחזור לכוחותיו, ושאזכה לשיר לו את השיר הזה בנסיבות משמחות בלבד".

"זה שיר שמדבר לכל החוגים ולכל מי שנשמה יהודית יוקדת באפו. קיבלתי לא מזמן טלפון מבורו פארק, מבחור שירד קצת מהדרך וחיפש את עצמו. הוא אמר לי: 'אני עכשיו יושב פה לבד בבית, מקשיב לשיר שלך ובוכה… זה מעודד אותי מאוד ואני רוצה להודות לך על השיר הזה'. אלו רגעים שמחזקים אותנו מאד!". מגל' נחלי נצח

ואפילו בהסתרה בסרטון על רקע מיצג מדמם של קדושי טבוחי הר נוף

[alooma ref="d102a15bf09227a2ecbb57f9b9b8628e.mp4" src="1" autoplay="0" pid="0"]

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בעזהי"ת. שלום וברכה לבחור הנחמד והצדיק ר' אברהם בן ששון צמח ני"ו. הכתבה מאוד יפה. ברוך השם אתה כתב מקצועי. ישר כוח ששלחת לי את זה. אל תשכח כרגיל לשלוח ד"ש חם לאביך הצדיק והמתוק. שיהיה לך ולמשפחתך, לילה טוב ומבורך, שבוע טוב ומבורך, חודש טוב ומבורך, חיים טובים ומבורכים, וכל טוב תמיד. 🙂

  שמעון חיים |
  הגב
 2. ל א ! ! !
  לא עושים מצגת על דמם של הקדושים!
  זה עובר כל גבול!!!!

  איפה קצת רגישות??..???

  מירי |
  הגב
 3. השיר הזה מחייה את הנשמה, ומחזק את הנפש להמשיך הלאה גם אחרי כל הצרות והייסורים הקשים,
  אשרינו שזכינו בדור האחרון להתוודע מדברי רבינו נחמן מברסלב,
  וכן תודה ענקית לזמר ולמלחין שנתגלגלה בידו זכות עצומה כזאת לחזק ולעודד עשרות מעם ישראל

  אביאל |
  הגב