החב"דניקים צבאו על לשכת הגיוס

מעל 150 בחורי ישיבות חב"דניקים הגיעו הבוקר ללשכת הגיוס בתל השומר בכדי לשמוע על ההסכם החדש עם צה"ל- בכך חסידי חב"ד מסייעים לציבור החרדי לעמוד ביעדים שהציב הצבא במסגרת חוק הגיוס. { פישקה לא לבד }

מעל 150 בחורי ישיבות חב"דניקים  הגיעו הבוקר ללשכת הגיוס בתל השומר  בכדי לשמוע על ההסכם החדש עם  צה"ל- בכך חסידי חב"ד מסייעים לציבור החרדי לעמוד ביעדים שהציב הצבא במסגרת חוק הגיוס.
מי שחשף את ההסכם בין צה"ל לחב"ד היה כתב 'קול ברמה' לענייני צבא וביטחון מנדי ריזל, שהביא את פרטי ההסכם המלא בין החסידות ובין צה"ל, בנוגע לבחורים הלומדים בישיבות חב"ד – שחלקים ממנו הודלפו בעבר.
על-פי ההסכם, 15% מהתלמידים החב"דיים יקבלו פטור מצה"ל לכל ימי חייהם, כדי שיוכלו להקדיש את חייהם לתורה ולשליחות. הם ייבחרו בידי ראשי-הישיבות וצה"ל.
כל היתר, אחרי שש שנות ישיבה, יקבלו אישור יציאה לשנתיים לחו"ל: שנה אחת לצורך לימוד במרכז חב"ד העולמי 770 במסגרת מה שמכונה בחב"ד 'קבוצה'; ושנה נוספת תוקדש ללימודי הסמכה לרבנות ושליחות באחד מבתי חב"ד או מכוני הסמיכה של החסידות ברחבי העולם (חסידי חב"ד נוהגים ללמוד הסמכה לרבנות לפני חתונתם בהוראת הרבי).
מדובר בהחרגה של ממש, כיוון שנכון להיום – כל תלמיד ישיבה מגיל 18 ומעלה היוצא ליותר מ-60 יום בחו"ל מגוייס מיידית ומאבד אוטומטית את מעמד "תורתו אומנותו".
עם חזרתם ארצה של הבחורים החב"דיים בתום שנתיים של לימודי קודש בחו"ל  – בגיל ממוצע של 22 –  הם יוכלו להמשיך בלימודיהם למשך שנתיים נוספות, בכולל או בישיבה. עם זאת, מי שירצה, יוכל להתגייס.
בגיל 24 הם יעמדו שוב בפני צומת דרכים – ויבחרו האם להתגייס או להמשיך בלימודים בכולל או בישיבה. מי שייבחר להמשיך בלימודיו יקבל ארכה עד גיל 26. בגיל זה, יחויבו תלמידים הכוללים והישיבות להתגייס. כאמור, רק 15% מתוכם יקבלו פטור גורף.
ההסכם הזה יחול גם על 300 הבחורים שאיום הגיוס המיידי מונח על ראשם, והם למעשה יוכלו לקבל פטור עד גיל 26. בימים הקרובים יתקיים ככל-הנראה כנס בנושא שבו הם יקבלו פרטים על המתווה.
למרות האחדות הנדירה בחב"ד להסכם, אותו טוו ראש ישיבת חב"ד בצפת הרב וילישאנסקי, ראש ישיבת חב"ד במגדל-העמק הרב גולדברג וראש ישיבת חב"ד בקריית-גת הרב הבלין – יש מי שמתנגדים לכך בתוקף. בין ראשי המתנגדים הוא הרב זלמן גופין מישיבת חב"ד המרכזית בכפר חב"ד.
גורמים בכירים המעורים במתווה אישרו לריזל לפרסם את הפרטים ב'קול ברמה' וציינו: "אנחנו מצפים ומקווים שכל בחור ישיבה חב"די ימשיך ללמוד עד גיל 26. בגיל זה, מטבע הדברים, 99% מהתלמידים כבר יהיו נשואים, ולמעשה הבעיות בצבא תהיינה פחות קשות. כמובן שהמטרה שלנו היא שהגיוס יהיה למסלולי שח"ר. זה הרע במיעוטו; ההסכם הטוב ביותר שיכולנו לקבל – אחרת היו מגייסים את כל הבחורים עם חזרתם מה'קבוצה', או שלא היו מאפשרים את יציאתם".
חבד

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.