החביא הון עצום בגטקס שעל גופו ונתפס…

חובת הדיווח חלה על כל אדם הנכנס לישראל או יוצא ממנה{מדהים}

אדם שהגיע למעבר ארז במטרה לצאת מישראל לעזה, החביא במכנסי הגטקס שעל גופו 280 אלף דולר.

בישראל, בדומה למדינות נוספות, קיימת חובת דיווח על הכנסת כספים והוצאתם. על אכיפת חובת דיווח זו אחראים מנהל המכס וחטיבת החקירות של רשות המסים.

יש לציין שחובת הדיווח חלה על כל אדם הנכנס לישראל או יוצא ממנה, כשעמו סכומי כסף – מזומנים, בין במטבע ישראלי ובין במטבע זר; המחאות בנקאיות והמחאות נוסעים – העולים על 100,000 שקל.

בקובץ החלטות הוועדה להטלת עיצום כספי המתפרסם היום מצוין גובה העיצום הכספי שהוטל, וכן מפורטים שיקולי הוועדה באשר לגובה העיצום הכספי שהוטל על כל מפר.

כך, במקרה של הישראלי שעבר במסלול הירוק עם כ-541 אלף אירו במזוודה, הוטל כופר בסכום השווה בשקלים לסכום הכספים אשר נתפסו – כ-2.4 מיליון שקל. מדובר באדם בשם עקיבא ז'רדון, אשר נכנס לישראל בינואר 2016 ועבר במסלול הירוק בנתב"ג, כאשר ברשותו אלפי אירו, אך הוא לא דיווח לפקידי המכס במעבר על סכום זה. סכום הכסף הוסתר בתיבה שהייתה בתוך אחת המזוודות שנשא ובמעטפה החומה. ועדת הכופר קיבלה את גרסתו של ז'רדון, לפיה הוא לא ידע על הימצאות הכספים במזוודות שנשא בדרכו לישראל, וכי הוא שימש בלדר עבור אדם אחר בשם מאיר רוטמינר. יחד עם זאת, הוועדה לא קיבלה את טענתו של ז'רדון כי היה תמים לחלוטין.

במקרה אחר המתואר בקובץ החלטות ועדת הכופר מפורט עניינו של אחמד אבו נג'א, שנתפס במעבר ארז באפריל אשתקד, כשהוא מנסה לצאת לעזה כשברשותו סכום של 280 אלף דולר. סכום זה נמצא, כאמור, כשהוא מוחבא במכנסיים צמודים ("גטקס") שלבש מתחת לבגדיו. בחקירתו על-ידי חוקרי רשות המסים, הצהיר אבו נג'א כי במארס 2016 הוא יצא מישראל דרך מעבר ארז, כשברשותו 20,000 שקל ו-10,000 דולר שגם עליהם לא דיווח כדין.

הוועדה החליטה לקבל את גרסתו של המפר ביחס לכך שככלל מקור הכספים שברשותו הוא בעסקיו, אך קבעה כי הוא היה מודע לחובת הדיווח, ודחתה גם את טענתו של נג'א כי הסכום שהחזיר עמו בהפרה הראשונה היה "כסף קטן", ולכן לא דיווח עליו. לאור זאת, הוועדה החליטה להטיל על אבו נג'א עיצום כספי בגובה 750 אלף שקל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.