החברה החרדית מתפוררת להמוני רסיסים / שחר אילן

האם החברה החרדית מתפוררת, כמו שאבישי בן חיים טוען בסדרה "חרדים: ההתפרקות"? ללא ספק. האם זה אומר שהיא קורסת והחברה החילונית מנצחת? כלל לא בטוח. לבן חיים יש תשובות. לי יש בעיקר שאלות. שחר אילן עם תובנות בעקבות אבישי בן חיים. { בעקבות "ההתפרקות" }

 

. האם אבישי בן חיים צודק, וכמו שהוא טוען בסדרת הכתבות החדשה שלו בערוץ 10 החברה החרדית מתפרקת והחילוניות מנצחת? זה נכון לפחות כמו הטענות של החרדים שעוד כמה עשרות שנים הם לוקחים את המפתחות ושולטים במדינה. כלומר זו בהחלט אפשרות. יש טענות בעד. יש טענות נגד. בקיצור: אולי כן. אולי לא. ההבדל האמיתי כרגע ביני לבין בן חיים הוא שהוא משוכנע שיש לו יש את התשובות. לי יש בעיקר שאלות. גילוי נאות: אני מרואיין בסדרת הכתבות.

 

במה בן חיים צודק? החברה החרדית הצעירה מתפוררת. 10% מהחרדים הצעירים עוזבים אותה, כפי שמגלים נתוני ארגון "יוצרים לשינוי". חציים אגב נשארים דתיים או קרובים לדתיות, מה שאפשר לראות ככישלון מוחץ של החילוניות.

 

יש גם מספר לא מבוטל של אנוסים, חרדים שאיבדו את האמונה. הם ממשיכים לחיות בחברה החרדית מטעמי נוחות וקשרים משפחתיים וכלכליים, אבל נוהגים במסתרים כלא חרדים. זה יכול להתבטא בחילול שבת וצפיה בטלביזיה בחדר השינה או ביציאה למועדוני ריקודים. מייסד ארגון "ובחרת", המסייע לאנוסים וליוצאים לשאלה, מאיר נאור מעריך שהאנוסים מהווים גם הם כעשרה אחוז מהחברה החרדית. עם זאת לדעתו שעור גבוה הרבה יותר איבדו את האמונה בדרך החרדית.

 

ויש גם כמות גדולה של שבאבניקים, נערי רחוב חרדיים. בעניין זה כתב ראש עיריית אלעד ישראל פרוש: "בכל בית יש מת רוחני". וכן, יש גם משבר ציות לגדולי התורה והאינטרנט מפורר את חומות הגטו. גם נכון שהחברה החרדית בלעה כמויות גדולות של חוזרים בתשובה, שהיא אינה מסוגלת ואולי אינה רוצה לעכל ורבים מהילדים שלהם מחפשים את הדרך החוצה.

 

אז אם החברה החרדית כל כך מתפוררת, למה לא בטוח שהיא מפסידה? ראשית, כי בן חיים אינו מבחין מספיק בין החרדיות כאמונה לבין החרדיות כחברה. החברה החרדית הרבה יותר חזקה מהאמונה החרדית. היא נוחה, היא חמה, היא תומכת. המחיר של עזיבת החברה, הקהילה, המשפחה, הרבה יותר כבד מהמחיר של עזיבת האמונה. החברה החילונית, לעומת זאת, מנוכרת. זו הסיבה שהיוצאים לשאלה מקימים לעצמם קהילות, כמו שראינו בפרק הראשון בסדרה של בן חיים אתמול, כי הקהילה כל כך חסרה. זו אחת הסיבות לכך שיש כל כך הרבה אנוסים שלא יוצאים החוצה. זו אחת הסיבות לכך שלמרות המשבר הנורא בחברה החרדית רק עשרה אחוז יוצאים לשאלה.

 

האם כמו שבן חיים מעריך כמות היוצאים לשאלה באמת עולה היום על כמות החוזרים בתשובה? אני לא מכיר נתונים שיכולים לאמת או לסתור את הטענה. מה שברור זה שבמערכת בתי הספר להחזרה בתשובה של יהדות התורה יש קרוב ל-20 אלף תלמידים. גם במעין החינוך התורני של ש"ס יש כמות גדוללה מאוד של ילדים חוזרים בתשובה. זה נכון שרבים מהחוזרים בתשובה המבוגרים לא עוברים היום לחברה החרדית אלא ממשיכים לעבוד ושומרים על הקשרים הישנים. זה אגב רק מסייע להם להחזיר עוד אנשים בתשובה.

 

בן חיים הבהיר בפרק הראשון שבכוונתו לטעון בהמשך שפעולות השילוב של החרדים בכלכלה ובצבא הן טעות. למשל, שמתן אפשרות ליחידות בלי נשים בצבא שבהן מחייבים את החיילים בשעורי תורה רק מסייע להחזיר את הנערים בתשובה. טענה אפשרית דומה היא, שהקמת מסגרות אקדמיה חרדיות עם הפרדה בין המינים מסייעת לשמר את החברה החרדית. כאמור, לבן חיים יש תשובות. לי יש שאלות. אני בכלל לא בטוח שאם נבטל את המסגרות הנפרדות נגרום לצעירים החרדים לעזוב בהמוניהם את החברה שלהם. יכול להיות שבדיוק להיפך – נסייע לממסד החרדי ליצור אווירה של מתקפה על החברה החרדית שבמסגרתה כולם חייבים להשאר נאמנים, כלומר נסייע לעכב את התהליך. האם המהפכות של יציאת החרדים לצבא ולאקדמיה וממילא גם לעבודה, היו קורות בלי הפרדה בין המינים או הכשרות למהדרין? סביר שלא.

 

עוד היבט: החברה החרדית מתפוררת להמוני רסיסים אבל חלק גדול מהם נשארים בתוך הגדר. שטח ההפקר של החברה החרדית כולל היום: חרדים חדשים מכל מיני סוגים וחרדים מזרחים ואמריקאים וצרפתים וחב"דניקים וחוזרים בתשובה ונראה שהמיינסטרים החרדי הולך והופך למיעוט. כלומר בדיוק כמו שהגבול בין דתיות ללא דתיות הולך ומטשטש ומתמלא באנשי הקסקטים, כך גם הגבול בין חרדיות ללא חרדיות הולך והופך לשטח הפקר אחד גדול. יש פה ללא ספק משבר עמוק של החרדיות המסורתית, ניצחון של החילוניות רחוק מאוד.

 

ועוד דבר שכדאי שנזכור: רבים מהחרדים החדשים ושאר הקבוצות בשטח ההפקר אולי נטשו את הדרך החרדית אבל נשארו שמרנים, ימניים מאוד ומאוד לא ליברלים. גם אם חלקם יפסיקו להצביע למפלגות חרדיות, תמיכה שלהם במפלגות כמו הבית היהודי, הליכוד ויחד של אלי ישי, לא פחות ואולי הרבה יותר סבירה ממעבר למחנה הציוני, יש עתיד או מרצ.

 

ולסיכום: כשם שהשמועות על מות החילוניות היו מוקדמות מדי כך גם השמועות על מות החרדיות מופרזות. מה שבטוח זה שאם היום אנחנו מפוררים לשבטים ותתי שבטים בעתיד נהיה עוד הרבה יותר מפוררים. וזה לא יהפוך אותנו כנראה ליותר דמוקרטים או ליותר ליברלים. הביטוי "האביב החרדי" שטבעה הסדרה נפלא. לא בטוח שהוא הסנונית שמבשרת את "האביב החילוני".

הטור פורסם בבלוג משגיח כשרות ב'הארץ'

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הפסיקו ללכת סחור סחור.
  מדובר בניסיון ליצור מציאות על פי משאלות לב כמוסות.
  יש, והיו מאז ועולם, פורשים, מומרים, נחשלים וכל שם שלא תקראו לזה.
  היה הייתה תקופת ההשכלה הרבה לפני שבן חיים ודומיו נולדו (לתוכה), ומה שאנו מכירים כחלק בלתי נפרד ממלחמת דתנו, בן חיים מגלה בוקר אחד כבור ועם הארץ. בוקר טוב! אולי קפה?
  התפוררות? האם התפוררנו בתקופה הארורה ההיא שבן חיים אולי מפירורי פירוריה?! אלו שהתפוררו התפוררו, ואלה שלא – לא! כך היא דרכה של דתנו.
  הפסיקו עם הגדרות מפוצצות ותיאוריות חברתיות מפולספות. מה שהיה הוא שיהיה, גם אם תקראו לזה 'פירורים' או 'רסיסים' או 'פצפוצים'… מי שעליבותו מאפשרת לו להתרוקן לתוך האבדון של חיי תאווה נוצצים ורגעיים, שיתרוקן, ומי שלא נשמע לפיתוי המבאיש של מרידה בריבונו (כן, מר בן חיים! זו הטרמינולוגיה הישנה והמדויקת, יותר מהזיותיך המתוקות) – ייהנה מכך שהינו זוכה להזדמנות של הוכחת נאמנות אמיתית!
  משבר – כן, התפוררות – של אלו שמתפוררים!!!

  יהודה |
  הגב
  • אהבתי את התגובה
   והנני להוסיף למי שבקי בהיסטוריה של עם ישרא כל תקופה היה גל גדול של אדיקות ולאחריו בא גל של יצר הרע חדש שנגס באדוקים לתקופה נמחק ושוב התורה התאוששה וקמה על הרגליים זה קים כבר 3000 שנה כך
   קראו להם ערב רב בהתחלה
   ממצרים יצא רק חמישית מהעם
   לאחר מכן היו אלו המשכילים הראשונים עדת קרח שקמו על משה
   ועוד ועוד קראו להם איסיים קראים שומרונים
   משכילים רפורמים ציונים כל דור והאידיות שלו
   לידיעתכם בזמן המחתרות וקום המדינה כיתות שלמות מתלמוד תורה עץ חיים בירושלים ירדו מהדרך והצטרפו לעבודה זרה החדשה וגם אז דברו על קץ הישוב הישן ונתחון המופקרים היום בן גוריון מתהפך בגיהנם לראות את העגלה הריקה שלו מדרדרת בחופי גוהה ועגלות התירס בלוס אנג'לס בעוד הישוב הישן פורח מעולם לא היו כל כך הרבה תלמידי חכמים לעם ישראל
   נכון אנחנו מתמודדים עם שטן חדש שהתלבש באינטרנט ויש קורבנות לא עלינו אבל זה שבן חיים מסתובב עם כמה לבלרים משולי החברה שצמודים לאייפון ולרכיליות בוואצאפ כמו אוויר לנשימה עוד לא הופך אותו למבין בציבור או לאנטרופולוג של המגזר שומר היהדות בארץ ישראל,

   נאור |
   הגב