החגים הסתיימו והמקרר נשאר ריק / שלי חושן

החגים הסתיימו, אך הרעב לא. ילדים רבים הולכים לישון רעבים והמקררים ריקים גם כאשר הם קמים. שלי חושן, המאכילה ילדים מדי יום, קוראת לכם, לא לשכוח אותם, גם לאחר החגים:

בכל ערב חג, בתזמון קבוע מראש, העיתונים ושאר ערוצי התקשורת, מוצפים בכתבות מרגשות וסוחטות דמעות על מצוקתם של מאות אלפי נזקקים ורעבים בישראל. המקררים הריקים מצטלמים בנאמנות, כמו גם התורים הבלתי נגמרים במרכזי חלוקת מזון, כל אחד מאיתנו תורם כמה שקלים, או שולח מוצר ובכך אנו מרגישים כי חובותינו לקבוצות החלשות באוכלוסייה מולאו.

כמי שמכירה מקרוב את הפנים של המצוקה, וכמי שייסדה ומנהלת את אגודת "יד ביד", המפעילה בתים חמים לילדים במצוקה כבר למעלה מ- 30 שנה, אני חושבת שמגיע וראוי שכל משפחה בישראל, תוכל לחגוג את החגים בכבוד. אומנם אנו משקיטים את מצפוננו בערב החג, אך למרבה הצער, אלפי ילדים בישראל רעבים בכל ימות השנה. גם לאחר תקופת החגים, עדיין נשארים רעבים, ולצערי, בכל שנה הנתונים מראים שיש בארץ יותר ויותר ילדים רעבים.

הרעב הוא אוניברסלי, הוא איננו תלוי במיקום גאוגרפי, הוא איננו מבחין בין מגזרים או דתות, בין מוצא כזה או אחר או בין תקופות שונות בלוח השנה. הרעב, הוא כואב והוא גורם לך לאבד תקווה, יום אחרי יום שעה אחרי שעה.

הרעב משפיע על התפתחותו של הילד פיזית ונפשית. מחקרים מוכיחים כי הוא מעקב ומונע את התפתחותם הגופנית של הילדים ומשפיע על נפשם ועל ביטחונם העצמי. עשרות אלפי ילדים אשר התחילו לא מזמן את שנת הלימודים הולכים לבית הספר ללא ארוחת עשר ומתקשים להתרכז בלימודים ולהגיע להישגים, הם אינם עומדים באותו קו זינוק כמו שאר הילדים.

היום, גם ביום שאחרי החגים, עלינו כחברה להפגין סולידריות ולהמשיך ולדאוג לאלפי הילדים האלה שהמקררים שלהם עדיין ריקים. לזכור כי גם ביתר ימות השנה, שבתות וימי חול – אלפי ילדים הולכים לישון רעבים והולכים לבית הספר מבלי שאכלו ואינם זוכים למנה חמה ותזונה ראויה אפילו פעם ביום.

הילדים הם עתידנו, במדינת ישראל בשנת 2014 הולכים לישון כ-240 אלף ילדים רעבים. חברה נמדדת ביחסה לחלשים, מחובתנו לשים מטרה מקודשת זו בראש סדר העדיפויות. כי חג שמח אומנם מתחיל בחיוך של ילד, אבל שנה טובה באמת היא שנה שבה ההצלחות של ילדי ישראל, יהיו מלאות בארוחה חמה במשך כל ימות השנה.

אני קוראת לממשלה לדאוג לילדים שלנו, כי ביטחון וחינוך אומנם חשובים, אך ילד שהולך רעב לבית הספר לא מצליח לספוג את המידע והערכים שמערכת החינוך כל כך רוצה להעביר לו, הוא לא יגדל וישתלב בחברה כמו כולם. בינתיים עד שהממשלה תתעורר ותבין את החשיבות, הייתי שמחה לו כל אזרח בישראל, ימשיך להושיט יד לצמצום הפער התזונתי וההשכלתי. התרומה לעמותות אשר עוזרות לילדים חשובה כי הן, לצערי, ממלאות כיום את מקומם של המוסדות הממשלתיים, הן מושיטות עזרה ונמצאות שם בשביל הילדים אשר זקוקים לעזרה ותמיכה.

**********

הכותבת מייסדת ונשיאת אגודת 'יד ביד', מ-1982 המפעילה בתים חמים ומאכילה מאות ילדים ומשפחות מצוקה מדי יום

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.