החוזר בשאלה השתלח בחסידות גור

בעקבות אסתי וינשטיין: קבוצת נשים חרדיות התגייסו לסייע בחיפושים תוך שהם סורקים בין בתי המלון, אך החוזרים בשאלה מתוסכלים מסיפור הנתק ומנפים חיצי ביקורת כלפי החסידות בה גדלה. {"קלגסים חובשי ספודיק זקופים, כחיות" }

 

הסתה והשתלחות חסרת תקדים: העלמותה של אסתי ויינשטין, חסידת גור לשעבר שעזבה את הדת  הוביל לניתוק הקשר של בני משפחתה עד לסיפור הטרגי שבו הותירה מכתב ונעלמה,  מעוררת סערה ברשתות החברתיות.

קבוצת נשים חרדיות התגייסו לסייע בחיפושים תוך שהם סורקים בין בתי המלון, אך החוזרים בשאלה מתוסכלים מסיפור הנתק ומנפים חיצי ביקורת כלפי החסידות בה גדלה.

אבשלום שילוח חרדי שיוצא בשאלה כתב סטטוס בפייסבוק שבו הוא מותח ביקורת חריפה על החברה החרדית ובמרכזה חסידות גור, "היא נאלצה להינשא לגבר אותו לא הכירה כלל , וזאת כמובן עקב הנורמה החברתית-חרדית. היא ילדה בעצב שבעה ילדים, שבעה הריונות שבה היא לא חוותה זוגיות",הוא טוען.

בהמשך הפוסט שכולל ביקורת נוקבת ותיאורים מצמררים, הוא כותב באופן שגובל בהסתה כנגד חסידות גור  "אם אוהבת, יונת-דרור פצועה, מבכה ומתגעגעת לילדיה. לאותן ילדות, עליהן התפללה בהדלקת הנרות, מידי ערב שבת. אבל הילדים אטמו אזנם. איך ישמעו? הלא חומה שחורה ואטומה מסביב. קלגסים חובשי ספודיק עומדים זקופים, כחיות משחרות לדם, בשם הרבי, בשם הקדושה, בשם האידישקייט. כן, יש להם נימוקים רבים לכך. 'הילדים האחרים עלולים להתקלקל' 'מה יגידו בשידוכים' וכהנה וכהנה. אבל הספר של אסתי, יחשוף לפחות במעט, את השקר המסתתר תחת איצטלה מושחתת ואכזרית זו". הוא כותב בצורה שמקוממת את הציבור החרדי.

בכתבה ששודרה אמש בחדשות סוף השבוע מתאר יוסי מזרחי את קורות חייה של אסתי, שחיי הנישואין שלה נקלעו למשבר בשל הגדרים המחמירים של החסידות, אסתי כתבה ספר שבה היא רמזה על רצונה למות.

בני משפחתה התרחקו מאמה ויצרו נתק מוחלט מה שקרע את עולמה של אסתי שהפכה עולמות בשביל לתהות על שלום בנותיה החרדיות.

צפו בכתבה באדיבות רשת

 

12 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אף לא יכול להיות ריבונו של עולם ויקבע אם החזרה בשאלה של אסתר זה נכון או לא נכון בסופו של יום כלום נצבים למעלה ונותנים את הדין ורק הקדוש ברוך ישפוט
  ואם הילדים שלה התנתקו ממנה בגלל הסתה של החסידות
  לכלום יש יד במה שהיא עשתה כולם יתנו דין על המעשים שלהם בין אם הם חושבים שזה נכון או לא נכון מה שהם עשו
  הם שחקו אות כאילו הם יצרו את הנשמה של אסתר דנו אותה על המעשים שלה

  ראובן |
  הגב
 2. בסד
  אם היה לה טוב בעולם ההבל החילוני היא הייתה שמחה בחלקה בבן זוג שלה ובבת והנכדים החילוניים
  אבל נפשה רצתה לחזור חלילה לקדושה לטהרה הייתה לה בת קיימת בחייה ונכדים למה לא התרכזה בהם????
  היא רצתה לחזור הביתה לשבת לבית כנסת ולא ידעה נפשה מצער על ההחלטה שעשתה בעבר …..
  קשה בעולם החילוני עולם של הבל ורקנות איומה כחוזרת בתשובה
  אין כמו הדת אין בעולם !!!!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • יהודי יקר….הבל וריקנות אינם קשורים למידת קיום מצוות. ישנם חרדים החיים ריקנות ומצוותיהל נעשות מהפה לחוץ וישנם חילונים עם נפש עשירה וחיים מלאים. במה שכתבת לא נוכח ואהבת לרעך כמוך אלא שנאה.וחבל.

   ניר |
   הגב
 3. אבישלום שילוח המתוסכל שאיבד את עולמו, לא נח ולא שקט, מסכן מי סוםפר אותו בכלל, את מי הוא מעניין בכלל, נראה שהוא חושש מאד שסופו יהיה בצורה זהה, לכך רוצה לחזק ת עצמו וקורא לצבור לעודדו
  נעבאך אבישלום תיזכר כשקרא לך מרדכי יוסף כמה שמחת חיי היה בך ועכשו איך אתה נראה מאיגרא רמי לבירא עמיקתא

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 4. פשוט כאב לב גדול. איפה כיבוד אב ואם. מסכנה מהצער שלה. לא מבינה את החסידויות המוזרות האלה. התעללות בנפש של האדם. מה היא יכלה להגיע לבקר כשהיא לבושה צנועה ומכבדת את ההלכה בקרב בנותיה. זו סיבה לנתק קשר מאמא שגידלה אתכם . ילדה אתכם. איכס פשוט בושה. מסכנוץ הבנות שלכם התעללות נפשית.הם עד כדי קיצונים שאפילו בעל ואישה הולך כל אחד בצד השני של המדרכה.

  מירב |
  הגב
  • מירב החביבה, את שופטת בלי לדעת!!! אני מכירה כמה מבנות המשפחה מקרוב, ועוקבת אחרי המקרה כבר כמה שנים. מדובר באשה במצב נפשי קשה, כבר שנים רבות. היא ניסתה להתאבד לא פעם, עברה אישפוזים והילדות – עוד לפני שנים – חוו טלטלות לא מעטות ונטישה. כמובן, אי אפשר לדון לא אותה ובודאי לא אותן!!! גם הבעל, ידוע לי וודאות שניסה ככל יכולתו להכיל את מצבה, הם אנשים שחיו ברמת חיים גבוהה, הוא לא חסך טיפולים, נסיעות, טיולים, כל מה שבעל טוב יכול להשקיע. לא אאריך, מפני כבוד המשפחה היקרה והחשובה הזאת, וגם כך כבר כתבתי מספיק. מנסיוני,במשפחתי קרה מצב דומה, שאשה שהתערערה נפשית סיפרה על בעלה ועל אנשים נוספים במשפחה דברים מזעזעים. כואב לקרוא שיפוטיות כזו של אנשים, בשביל מה אמרו לא לדון עד שנגיע למקומו??? מישהו כאן התמודד עם ניסיון דומה???? הרי היא עצמה כתבה במכתב, שהיא חולה ולא רוצה להוות נטל. אינני חסידת גור, אבל נעשה כאן עוול גדול לצבור ענק של אנשים, תוך זלזול עמוק במסורת. מה, כשזה נוגע לחסידים/חרדים/… אין מושג של 'כבוד הזולת'???

   חיה |
   הגב
 5. לא נוכל לשפוט, וקטונו מלשפוט, את המשפחה שאכן כן, חרדה לגורל הבנות, לגורל האידישקייט שלהן וניתקה בצער קשר עםהאם. ידוע לי מקרוב, שהם ניסו לעזור, ניסו לחפות עליה, להחזיר אותה הביתה, אבל לדאבון הלב המרחק הרוחני היה חמור מדי. יש להפנות את הזעקה, בכאב בלתי נסלח,כלפי עמותת הלל, עמותה נואלת, שהובילה כמה וכמה נשמות יקרות לגורל דומה. מה חשבתם, שעשיתם לה טובה ??? ולשושי אפל ע"ה, חברתי מהסמינר, עשיתם טובה ???
  מה מכרתם להם, במקום עולם שלם של ערכים, 'חופש' נבוב מכל תוכן??? ומה רציתם, שניתן בקלות לילדינו להיחשף למי שנפגע על ידכם??? עמותה זו, חבורת רשעים, לא סתם מסיתה לחילוניות. היא מקעקעת יסודות, שהנפש בנויה עליהם. לא פלא שמרבית ה'בוגרים' שלהם סובלים מדכאונות חמורים, לקחו להם את היקר מכל, את האמונה. ומה נתנו במקום???
  ולכל הכואבים את כאבם של ה'חוזרים בשאלה' (עוד ביטוי לא ברור מבית היוצר שלהם). אמנם כן, יש מקום לעזור. לקרב. אבל בואו נראה אתכם מקרבים, חבר של הילד שלכם שנתפס לכת מסוכנת. גם אז הייתם מרחמים??? למה לא עזרתם אתם – אנשי הלל הכ"כ מסורים – לאסתי היקרה ז"ל, בלי לפרק את כל עולמה??? היא שימשה לכם כ'עוד הוכחה', נכון??? יש גם יש פתרונות בתוך הקהילה, יש עזרה, יש תמיכה, אבל אתם ידעתם לנצל את המקום השברירי, גם במקרה של שושי, גם במקרה של אסתי, ובמקרים נוספים, לטובת האינטרסים שלכם.
  ילד חרדי הוא זן אחר; לעולם, לעולם לא ימצא את עצמו עד הסוף בחילוניות. תחשבו על זה, ותאמינו לי שהתאפקתי מלשחרר את מרבית הקיטור מלבי הממאן להינחם על שושי, כבר 20 שנה, ועל אחי שחווה קריסה משפחתית איומה בגלל העמותה הנבובה והמופקרת הזו.
  לפני האסון הבא – להוקיע את 'הלל' לחלוטין!!!

  רעות |
  הגב
 6. מה השתלחות הכול נכון.מה רציתם שיחמיא לכם?מתי תוכלו להסתכל על עצמך בראי כשאתם מספרים את אוסף הבדוטות שאפילו אתם אינכם מאמינים בהם. כבוד המשפחה

  יואב |
  הגב
 7. חבל, עשתה את שטות חייה שעזבה בית ומשפחה לתפארת, שהרחוב ילכלך מה שרוצה, היכרתי אותה אישית, אישה מדהימה, היא עזבה את הדת כי היה לה קשה ובחרה להתאבד מפני שכחילונית היה לה קשה שבעתיים, בחורה עם ערכים, רצתה לחזור לעולם החרדי והתביישה…

  ירושלמית |
  הגב
  • את מטילה עליה את המשאלות שלך? היא לא רצתה לחזור ותיעבה את הדת המגעילה והחסידות עד הרגע האחרון

   דן |
   הגב
  • …וכולם היו בטוחים-
   זה סתם, היא בטח תשוב.
   ואז שוב לא נכיר,
   ולא נענה לה, שוב.
   לענות לה, לתת לה עזרה?
   מה פתאום, היא לא נערה.
   ועכשיו,
   איך תתקנו, ,
   כשאתם לא הקשבתם,
   לקול הזועק?

   מלי |
   הגב