החופים הכשרים ואלו שלא: 'אקטואליק' במסע בחופי ישראל

עם תחילת עונת הרחצה, 'אקטואליק' במסע אחרי החופים הנפרדים בישראל: "הכשרים"; אלה שאסורים ברחצה בקריאת הרבנים, והמצב העדכני שלהם בקיץ תשע"ח

עונת הרחצה כבר החלה, ואיתה גם המדוזות שבאות לביקור בחופים התכולים של המזרח התיכון ומבקשות לעקוץ ככל העולה על רוחן. אם גם אתם מחובבי המים, ורוצים ליהנות מהבריזה על החוף, 'אקטואליק' מציג לכם את רשימת החופים הנפרדים לשנת תשע"ח – מהחופים הנפרדים שבהם אפילו קוראי 'המודיע' יוכלו לשבת מתחת לסוכת המציל ולעלעל בביטאון החסידי, עד החופים "הנפרדים" שבהם גדרי הצניעות הם המלצה בלבד.

המשגיחים בישיבות נהגו להכריז בקול רם על חובת הזהירות בשמירת גדרי הצניעות, ועל הצורך לשמור את העיניים ביציאות לבילויים. ואיך אפשר שלא לצאת לחוף הים עם פחית קולה קרה או ארטיק אבטיח עסיסי, אך על הדרך, כשהנופש החרדי כלל לא מתכוון לכך, הוא עלול להיחשף למראות  "שאינם הולמים" שעלולים להיצרב בזיכרונם של הצעירים – וגם המבוגרים כמובן – ולהשפיע על יראת השמיים.

לפיכך, יצרנו קשר עם איש חינוך ותיק מבני ברק, שנתן לנו את דעתו המנומקת על שלל החופים "הכשרים" שבחופי הארץ.

 

שרתון

שרתון זהו החוף הנפרד אולי הותיק בישראל, גם זקני תל אביב יוכלו לספר לכם אנקדוטות על הדוסים עם הזקנים הפרועים שצצו להם בסמוך לחוף "מציצים". הציבור החרדי עבר שורה של שינויים מהותיים, אך לותיקים מבין הגולשים זכור המאבק הגדול בשלהי שנות ה-90, אז הציבו בירידה מחיצת ענק שתחצוץ בין החרדים לחוף המעורב.

התקשורת סיקרה בהרחבה את דבר המאבק שמהר מאוד נמוג לו. בקיץ שלאחריו, הרוחות והגשמים הסירו את הבדים הירוקים שנתלו וגם את רוחות המאבק, שדעך עם השנים. כמידי ימי בין הזמנים רבבות מתרחצים חרדים פוקדים את חוף שרתון בת"א – חרף הסתייגותם של רבנים רבים בציבור החרדי אשר אוסרים ללכת ולרחוץ בחוף הנפרד בתל אביב, בשל המראות שמסביב לו.

הועד לטוהר המחנה אף יצא במהלך הקיץ האחרון למאבק חזיתי כנגד המתרחצים בחוף, אולם ללא כל תועלת: הציבור מצביע ברגליים ומעדיף לרחוץ בחוף הוותיק.

בד"צ העדה החרדית הוציא הודעה דומה בה נמסר: "נזדעזענו לשמוע על הפרצות החמורות הקיימים בחוף הנפרד שרתון בתל אביב, הן בדרכי הגישה לחוף והן בחוף עצמו. על כן איסור חמור על פי דעת תורה לנסוע ולשהות בחוף מסוכן זה הן לנשים והן לאנשים, אף על פי שמקום הרחצה בעצמו הוא בנפרד".

בד"צ קהל מחזיקי הדת בארץ ישראל הזהיר, כי "כל הדרכים המובילות לשם הם בחזקת סכנה רוחנית גדולה". הקריאות הופנו גם אל מארגני הסעות החרדים לחופים הנפרדים, וקבעו כי ארגון ההסעות לחוף שרתון – אסור. חלק מהרבנים וביניהם רבה של העיר בני ברק הרב משה יהודה ליב לנדא הפנו אל האלטרנטיבה החדשה: "חוף הים הכשר בחוף הרצליה" .

היתרון: שרתון הוא כמו בריכה, הסיכוי להיטבע בחוף שואף לאפס, אפשר לצוף ולשכוח מכל טרדות העולם ועל הדרך לשמוע את כל הנייעס של העולם החרדי. במקום גם התווספו מתקני כושר.

החיסרון: הלכלוך, כל בני ברק בים אחד שהופך למקווה..

איש החינוך: "שרתון הוא חוף אידיאלי שרבים מבני הישיבות נוהגים לפקוד אותו, אך אין הצר שווה בנזק המלך, במיוחד אם אתם חונים במקום רחוק או מגיעים ברגל, אז תדעו שתצרכו ללכת דרך חתחתים עד לתחנה בדיזנגוף"…

 

"המותרים ברחצה"

בעוד חוף שרתון שנוי במחלוקת, הועד לטוהר המחנה פרסם כי החופים המותרים לרחצה באזור המרכז, אלו רק חוף הרצליה והחוף הנפרד בנתניה.

 

הרצליה

חוף נקי ונגיש. עיריית בני ברק דואגת להקצות משאבים רבים עבור מערך ההיסעים.

איש החינוך: מומלץ בחום

 

ראשון לציון

תושבי ראשון לציון והסביבה מגיעים לשכשך את רגליהם בחוף הנפרד. אממה. שהחוף הזה הוא לא כ"כ נפרד: דרכי הגישה לחוף לא נגישות, לאחר שהעירייה העבירה את חוף הנכים לחוף הנפרד שנדחק לשוליים. החרדים והדתיים נאלצים ללכת דרך חתחתים עד החוף הנפרד, כשעל הדרך אתם יודעים כבר לבד מה שוזפות עיניהם.

מכשלה נוספת: זוגות חרדים מודרניים מתמקמים להם יחד על שפת הים בסמוך לחוף הנפרד כאשר המחיצה החוצצת אינה גבוהה מ-10 אמות.

איש החינוך: לבני ישיבות ואברכים אין מה לעשות בחוף. ושומר נפשו ירחק משם.

צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

בת ים

החוף הוא נגיש, והרבה הסעות מאורגנות מגיעים מחוץ למקום.

החיסרון: אין הרבה כיסאות ואין מספיק סככות. גם השירותים והמלתחות מוצפים במים.

איש החינוך: "לכו להרצליה, שם הרבה יותר 'נקי'"…

 

נתניה

חוף הים הנפרד אינו מתוחזק. המדרגות קשות לעלייה ולירידה, אולם מבחינה רוחנית נשמר הצביון החרדי.

 

חוף אשדוד

החוף נקי ומטופח. דרכי הגישה מתאימות יותר למי שמגיע ברכבים.ופחות למי שמגיע באוטובוסים, החוף ממוקם הרבה אחרי החופים האחרים.

הסככות משופצות,ויש גם מתקני ילדים. החוף עצמו נפרד, אך בדרך הרוחצים נאלצים לעבור דרך המרינה, שם יש רוחצים שלבושים באופן שאינו הולם.

 

איש החינוך: איכא דרכא אחרינא

 

חיפה

בחיפה ממוקם לו "החוף השקט", אחד החופים הכשרים והיפים שיש לארצנו להציע. אממה, בשנתיים האחרונות הקטין ראש העיר ואויב החרדים יונה יהב, שני שלישים משטח החוף, לרעת החרדים כמובן.

 

אשקלון

החוף הנפרד שם הוא לא ממש נפרד. מבחינת תחזוקה: יש  סככות הצללה, וגם המלתחות נקיות ומתוחזקות:

מבחינת הפרדה: אין מחיצת הפרדה במים, והרוחצים עלולים למצוא את עצמם שוחים בחוף המעורב.

איש החינוך: שומר נפשו ירחק

 

טבריה

ליד ציונו של רבי מאיר בעל הנס ממוקם החוף הנפרד, אך הרוחצים נאלצים לעלות על סלעים בכדי להגיע אל המנוחה והנחלה בימת הכנרת.

החוף עצמו מטופח מאוד, במקום יש חוף נפרד לגברים וחוף נפרד לנשים שפעילים באותם שעות.

איש החינוך: מי שמגיע לטבריה, זו חלופה הולמת בהחלט לשאר המראות בכינרת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.