"החופש הגדול" – מאיים, אך ניתן להתמודד אתו • שלל עצות מעשיות

החופש הגדול בעיצומו. ילדים רבים, מחפשים אחר תעסוקה לשעות הרבות שנשארות ריקות מתוכן. בין הזמנים מתקרב והצורך בפעילות בונה ומעסיקה, רק גובר.

ברוב תקופת החופש נוצר מצב בו ההורים עובדים והילדים בחופשה. דבר העלול להביא לעתים לדילמות משפחתיות, לקונפליקטים ולסוגיות מיוחדות. ביקשנו  מד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה בעלת קליניקה לטיפול משפחתי ומרצה באוניברסיטת בר- אילן, לתת לנו  טיפים מקצועיים כיצד להתכונן להתמודדות משפחתית עם החופש הגדול.

לד"ר קגן יש טיפים מצוינים וכל אחד יכול להשתמש בכולם או לשלב ביניהם, בהתאם ליכולות התקציב וצורכי המשפחה.

ביקשנו גם רעיונות מחנה סופר, אימא ל-11 ילדים וכבר סבתא, שגם עובדת וגם מנהלת בית לתפארת.

לכם נותר "רק" לקרוא וליישם בפועל.

נפתח עם דבר המומחית, ד"ר סוזי קגן: " בחופש הגדול, נוצר מצב של זמן פנוי ויש צורך למצוא אפשרויות תעסוקה שימלאו את חלל הזמן שנוצר,

 • קייטנה – מקובל בחודש הראשון של החופש הגדול לשלוח את הילדים לקייטנה. מדובר במסגרת שבה מבלים הילדים תחת השגחה, המאפשרת להוריהם להמשיך בשגרת עבודתם. כאימא וכפסיכולוגית אני מאוד מאמינה בקייטנות. יש במסגרת הזו יכולת לצמיחה חברתית, אפשרות לשיפור כישורים חברתיים וללימוד אומנויות חדשות. יחד עם זאת במידה והילדים אינם רוצים ללכת אינני ממליצה להתעקש על כך.
 • "קייטנת בית" – ילד שבוחר שלא להצטרף לקייטנה, יכול להישאר בבית ואתם ההורים יכולים ליצור לו מסגרת כיפית לימות השבוע. תכננו בכל יום פעילות מעניינת הניתנת "להפעלה" גם בהיעדרותכם. תוכלו לצרף לפעילויות אחים, שכנים או חברים שבוודאי ישמחו לשתף פעולה. הפעילויות יכולות להיות חינוכיות כמו פתרון חידות ומשחקי חשיבה או מאתגרות כמו משימות הישגיות, משחקי יצירה או הכנת עוגות ביתיות. כמובן שפעם בשבוע או יותר, על פי אפשרויות התקציב, כדאי ורצוי לתת לילד לצפות לבילוי מחוץ לבית בליווי שלכם או של בני משפחה אחרים, בכדי לספק את הצרכים הנפשיים של הילד ולהוצאת אנרגיות.
 • שמירה על מסגרת – בכדי שהילד לא יאבד לגמרי סדר בחייו ויישאר בסוג מסוים של מסגרת, אני ממליצה בכל יום להכין לו רשימה של מטלות קצרות. המטלות יכולות להיות סידור החדר, זריקת פח הזבל, הכנת חוברות הכנה לימודיות לשנה הבאה וכדומה. כך הוא גם עסוק בעשייה וגם מסופק מהתחושה שהוא תורם את חלקו בבית. בנוסף כדאי לשמור על גבולות בשעות השינה בלילה ולקבוע שעת מקסימום (כמובן, שתפילה בזמן וארוחות מסודרות בזמנים הרגילים, תורמים לשמירה על המסגרת).
 • אימוץ חיה – אני ממליצה לילדים שמתחברים לכך, לאמץ חיה כמו אוגר, דגים, תוכי, ארנבת וכדו' למשך ימות הקיץ של החופש הגדול ולו רק לחלק מהזמן. אפשרו לילד ליהנות מהחוויה של גידול, דאגה וטיפול בחיה, ותפתחו בילדיכם תכונות של דאגה לזולת ואחריות.
 • חופשה משפחתית – את החופשה המשפחתית, רצוי לתכנן זמן רב מראש ולשתף את הילדים בהחלטות. יש להתחיל עם התקציב ובהתאם לתקציב להחליט על הפעילויות עם הילדים. ישנם מקרים בהם במשפחה יש ילדים עם פערי גילאים גדולים. אני ממליצה שפעם או פעמיים במהלך החופשה יהיה פיצול שבו הורה אחד מבלה עם ילד מתבגר בעוד השני מבלה בפעילות של ילדים צעירים. גם שעה או שעתיים כאלו בימים נפרדים משפרים את הרגשתם של המשתתפים ויוצרים חוויה טובה יותר לכולם.

בתכנון נכון ויעיל, יעברו הימים ביעילות וזמן החופש יהיה איכותי ונעים".

פנינו גם לחנה סופר, אימא וסבתא, עם פחות רקורד עשיר, אבל בהחלט עם ניסיון חיים.

חנה ממליצה: "כאימא לילדים בטווח גילאים שונה, עברו עלינו ימי חופש רבים, בחוסר עניין של חלק מהם. למדנו, לחלק את הימים וגם את ה"הורים", בהתאם לפעילויות, למדנו גם שיש הרבה אתרים בחינם או בעלות נמוכה, וכשמתכננים מראש, החופש נראה אחרת ועם פחות תלונות מצד כולם.

הדבר הראשון שעליו אני ממליצה, להכין דף גדול שמחולק לימי החופש, ובכל יום לציין מה עשינו, גם אם סתם יצאנו לאכול גלידה ביחד… בסוף החופש הלוח מלא וכל אחד רואה שגם החופש היה פעיל. אנו כאימהות נוטות לשכוח, וכשהילדים מתלוננים שלא עשו כלום בחופש, ניתן להראות להם את הלוח, וגם לנו שלא נחוש רגשות אשם כי לא היינו איתם מספיק" חנה מחייכת.

"במהלך השנים, גיליתי שאפשר לשלוח ליומיים, שלושה לבני הדודים ואח"כ הם יכולים לנפוש אצלנו, בזמן הזה, לגוון את השעות, עם ארוחה מיוחדת, אוהל במרפסת או בריכה ביתית.

ניתן גם בשיתוף פעולה של אימהות נוספות לארגן קייטנה עוברת, שבו בכל יום הקייטנה נמצאת בבית אחר עם פעילות שונה ומעניינת.

פעילות מבורכת נוספת אצלנו בשכונה, סדנה שפתחה נערה צעירה ותמורת סכום סביר, במשך שעתיים מפעילה ויוצרת עם הבנות הקטנות ממנה, יצירות שונות לשתי קבוצות גיל שונות.

לסכום, החופש יכול להיות נעים ומהנה, סידור הבית יכול להוות תחרות יומית עם תגמול נאה למנצח. גם עם משחקי חברה שונים בתוך הבית וארוחה שהיא קצת שונה ומיוחדת. יציאה לפארק סמוך, עם בני משפחה נוספים, מקבל חווית הנאה מיוחדת.

בסופו של דבר, הרבה מהתנהלות החופש תלוי בראייה שלנו וביכולת היצירתיות שלנו, וברגע שאנו מתכננים מראש, תקציב ופעילויות , גם אנחנו, כהורים יכולים ליהנות ממנו".

אחרי תובנות ורעיונות שכאלה, לנו נשאר רק ל"פעול בשטח", ליישם וליהנות מימות הקיץ… עד שנחזור לשגרה המבורכת.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. נו מתי כבר יבינו ש"החופש הגדול" הוא לא בדיוק כזה
  לא צריך להיות ד"ר או יועץ לענייני מה שלא יהיה,
  כהורה נראה לי שאני יו"ר הדירקטוריון לפקולטה לחינוך ילדים, עם התמחות לילדים שיודעים איך להוציא את השורשים לשערות הלבנות,
  וכמה טוב את עושה לנו עם כתבות כאלה, מכניסה לנו קצת אוויר לבלון שהולך ומתכווץ, הרעיונות הם טובים נקווה שיהיו גם מעשיים כי אין לנו כבר כח!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ושוב תודה על הרוח שנושבת מחדש במפרשים…
  פשוט מקסימה……

  חבצלת בעונה |
  הגב
 2. רעיונות מצויינים !!! תודה רבה!!
  כבר עכשיו הדפסתי לעצמי טבלה גדולה, ואני מתכוונת לשבת עם הילדות שלי ולמלא אותה !
  תודה!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב