החוק עבר בכנסת; סמוטריץ' הודה לגפני

לפנות בוקר אישרה הכנסת את החוק להסדרת מעמדה של החטיבה להתישבות. סמוטריץ': "מקוה שהמשבר מאחורינו ונתחיל לעבוד יחד" {הישג ל'תקומה'}

בתום מספר שעות של דיונים, אישרה לפנות בוקר מליאת הכנסת את הצעת החוק להסדרת מעמדה של החטיבה להתיישבות. הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' – הנחשבת ליעד עליון של 'תקומה' – עברה בקריאה שניה ושלישית ברוב של 53 תומכים אל מול 48 חברי כנסת שהתנגדו, וחבר כנסת אחד שנמנע בהצבעה.

החוק שעבר מתיר לממשלה, בהסכמת ההסתדרות הציונית, להאציל סמכויות להסתדרות הציונית דרך החטיבה להתיישבות. מתוקף החוק תוכל החטיבה להתיישבות להקצות משאבים, לבצע פעולות תכנון ופיתוח, לפרסם מכרזים, להפעיל מערך ליווי וייעוץ להתיישבות, לסייע ולפתח תשתיות קהילתיות בהתיישבות, בכפוף להחלטות הממשלה. במסגרת סמכויות אלו תוכל החטיבה גם להעביר כספים להתנחלויות באופן מוסדר.

בנוסף, מסדיר החוק את חוק חופש המידע על החטיבה להתיישבות כך שתהיה חייבת לפרסם את תקציביה ואת הוראות חוק חובת המכרזים כך שתהיה חייבת לפרסם את כל התקשרויותיה.

ח"כ מוטי יוגב אמר בישיבה כי "מטרת הצעת החוק היא עיגון בחקיקה ראשית של ההתקשרות ארוכת השנים בין ממשלת ישראל ובין החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית, המהווה זה עשרות שנים גוף ייחודי לפיתוח ההתיישבות בארץ ישראל, ולמימוש ייעודה הציוני של מדינת ישראל.

המהלכים של החטיבה הם מבורכים אבל במשך 67 שנות קיומה של המדינה, לא סידרו את המערכת החוקתית בין הממשלה לבין גוף שהוא זרוע של ההסתדרות הציונית שעושה פעולות עבור ממשלת ישראל והמשרדים השונים".

ואילו ח"כ בצלאל סמוטריץ' בחר להודות בטוויטר לח"כ גפני שתמך בחוק למרות העימותים ביניהם סביבו. "תודה אמיתית לח"כ גפני שלמרות הקושי הצביע בעד החוק. מקווה שהמשבר מאחורינו ונחזור לעבוד ביחד", צייץ סמוטריץ'.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.