"החוק עבר – וחבל" • תגובות מעורבות ל"חוק המרכולים"

השר ליברמן תקף את החוק: "כפייה דתית". ראש עיריית הרצליה כבר הודיע שיילחם ביישום החוק, והח"כים החרדים מרוצים. תגובות המערכת הפוליטית לחוק המרכולים

תגובות מעורבות בשעות האחרונות במערכת הפוליטית בעקבות העברתו של חוק המרכולים בקריאה שניה ושלישית בכנסת הבוקר.

שר הביטחון אביגדור ליברמן תקף את החוק וכתב לפני זמן קצר בחשבון הטוויטר שלו: "חוק המרכולים עבר וחבל. לכפייה דתית אין שום קשר ליהדות או למסורת ישראל. חוק מן הסוג הזה במקום לקרב ליהדות רק מרחיק ממנה".

יו"ר סיעת המחנ"צ יואל חסון אמר כי "בניגוד לדברי יו"ר הקואליציה שלחוק המרכולים אין משמעות, החוק ירדוף את החברה הישראלית תקופה ארוכה".
ראש עיריית הרצליה משה פדלון, הכריז כי הוא עדיין מתנגד בתוקף לחוק המרכולים. "בהרצליה חיים חילונים ודתיים, בהרמוניה וכבוד הדדי כבר למעלה מ-30 שנה ואני עומד על כך שהסטטוס קוו הזה יישמר. בראשון הקרוב נעביר במועצת העיר חוק עזר עירוני בנושא. במידה והחוק לא יאושר על ידי שר הפנים בכוונתי להמשיך בהתנגדות ולהגיע לבג"צ".

לעומתם, הח"כים החרדים בירכו על החוק.

השר דוד אזולאי כתב בטוויטר: ‏"בתום לילה ארוך של הצבעות, זכות גדולה עבורי להגיע ולהצביע על חוק המרכולים, היה שווה את המסירות נפש".
שר הפנים אריה דרעי אף אמר הבוקר בראיון ל'קול חי': "אני לא מעלה על דעתי שבג"ץ יפסול את חוק המרכולים. תיקנו את מה שבג"ץ קבע. הרשויות המקומיות יצטרכו לאכוף את החוק".

ח"כ יעקב ליצמן, שמינויו כסגן שר הבריאות אושר אף הוא הבוקר, אמר: "אני מברך על אישור חוק המרכולים שיאפשר מניעת כרסום הסטטוס קוו בשמירת השבת. החוק מבטא את עמדת רוב העם בישראל, הרואה בשבת את יום המנוחה הלאומי ובשבילו שמירת השבת מהווה ערך עליון לאורך הדורות. בניגוד להכפשות, חוק המרכולים אינו כופה דבר. הוא מחזק את צביונה היהודי של המדינה, תוך דאגה לזכויות אלפי עובדים שפרנסתם נפגעת כתוצאה מעבודתם בשבת, ומונעת מהם מנוחה משפחתית כזכות בסיסית לכל אדם".

ח"כ אורי מקלב אמר: "נלחמנו על קדושת השבת עמדנו על כך ששבת לא ניתנה לחלקים, ללא החוק הזה יהודים היו נאלצים לעבוד בשבת קודש, ילדים לא היו רואים את הוריהם לא ביום חול ולא בשבת, השבת היא אבן היסוד והדבר שאמור לחבר בין כל חלקי העם, כל המאמץ בחוק נעשה עבור כבוד השבת, עבור מניעת הרחבת רמיסת השבת במרחב הציבורי. על אף מסע ההכפשה וההשמצה שרובו ככולו לא התייחס למהות החוק אלא ניצול לצרכים פוליטיים ואלקטוראליים אנו לא עושים את החשבונות הללו, כך הורו לנו גדולי ישראל. כבר היום רבים שאינם שומרים תורה ומצוות מתעניינים במאבק עושים חשבון נפש במה אנו יהודים ומזדהים איתו".

ח"כ ישראל אייכלר אמר: "חוק המרכולים עבר הלילה בקריאה שניה ושלישית, וזה הזמן לומר את האמת: החוק הוא חוק רע. אבל הוא רע במיעוטו. חוק המרכולים הוא הבלם שמאפשר למדינה לשמור על זיקה יהודית. כל יהודי בישראל צריך להודות הבוקר לקואליציה על המאמצים שעשתה כדי לשמור לו על הצביון במדינה. ומי שלא יבין זאת היום, יבין זאת בעוד כמה שנים, כשילדיו ישמרו על מסורת השבת ועל הקשר עם העם היהודי והרבה בזכות החוק הזה. לפני מספר חודשים הגשתי הצעת חוק לביטול השכר הכפול שמקבלים עובדים בשבת. אני מקווה שהיא תעלה בקרוב להצבעה על שולחן הכנסת. הצעת החוק הזו תבטיח שכל יהודי באשר הוא, ולא חשוב אם הוא מסורתי או חילוני, יוכל לשמור על יום המנוחה השבועי ללא פיתויים כלכליים כבדים".

יו"ר הקואליציה דוד אמסלם אמר כי "אלה מסוג החוקים שאנו מחוייבים אליהם בהסכמים קואליציוניים, ועדיין השבת חשובה לנו לא פחות מלאחרים. אין צורך להיכנס לפאניקה – אחרי שהחוק הזה יעבור יראו שהוא לא ישנה דבר, הכל יישאר כשהיה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.