הישג לחרדים: אושרה הבטחת הכנסה עבור אברכים וסטודנטים

הישג נוסף לחברי הכנסת מיהדות התורה במחיקת רשימת הגזרות שהטיל יאיר לפיד על המגזר החרדי בקדנציה הקודמת: הממשלה אישרה הבוקר את המתווה החדש לחלוקת הבטחת הכנסה עבור אברכי הכוללים שנשותיהם אינן עובדות, ובכך הצליחו החרדים למחוק הישג נוסף של שר האוצר לשעבר, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. {הישג ליהדות התורה}

סעיף נוסף מההסכם הקואליציוני שנחתם בין המפלגות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה לבין הליכוד. החוק בוטל על ידי שופטי בג"צ שטענו כי הוא מפלה בין אברכי כוללים לסטודנטים, ושר האוצר דאז, יאיר לפיד סירב לאשר נוסח חוק שיעמוד במבחן בג"צ.

אחת הטענות של בג"צ הייתה כי חלוקת כספי הבטחת הכנסה אינה מעודדת יציאה של בני המגזר החרדי לשוק העבודה. באוצר דרשו לשלב את עידוד היציאה לשוק העבודה כתנאי לחלוקת כספי ההבטחת הכנסה על מנת שהחוק יעמוד במבחן בג"ץ, אך חברי הכנסת החרדים סירבו לדרישה זו בנימוק כי היא נוגדת את ההסכם הקואליציוני שנחתם מולם.

בתום משא ומתן עיקש בין הצדדים, נערך בסוף השבוע האחרון פגישה בין יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני לבכירי משרד האוצר במהלכה הוסכם על אישור החוק הנוכחי. היום, בישיבה השבועית של הממשלה, כבר אישרו את החוק שיחזיר את הכסף לחשבונות הבנק של אברכי הכוללים שנשותיהם אינן עובדות, מדובר באחוז נמוך בחברה החרדית מכיוון שכיום רוב הנשים החרדיות( או הבעלים) עובדות .

בין הצדדים הוסכם כי במקביל להבטחת הכנסה לאברכים, תחולק הבטחת הכנסה לסטודנטים. על פי ההסכם, 100 מיליון שקלים יחולקו לאברכים החרדים ו-60 מיליון שקלים לסטודנטים. יצויין כי חלוקת הכספים תעשה במתווה של קרן שתוקם עבור חיזוק לומדי התורה. כאשר הקריטריונים יהיו דומים לאלו שהיו בהבטחת הכנסה, כך לדוגמא: ללא דירה ורכב וללא יציאות לחו"ל.

הישג נוסף נזקף לזכותו של שר הבריאות יעקב ליצמן שהצליח להכניס להחלטת הממשלה תיקון נוסף ולפיו במקום לחייב את לומדי התורה בלימוד של 45 שעות שבועיות בכדי לזכות במלגה, יסתפקו בלימוד של 40 שעות שבועיות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.