החוק שיתקצב לומדי תורה נזקקים

לפני זמן קצר הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק שלומד תורה שיוגדר כנזקק יקבל מענק נוסף מביטוח לאומי של עד 1,040 שקל בחודש.{ הממשלה אישרה}

הישג למפלגות החרדיות: בשקט בשקט, הנציגים החרדים  הצליחו להגיע להסכמה מול שר האוצר שהמדינה תתקצב לומדי תורה נזקקים שיקבלו מלגה.

לפני זמן קצר הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק שלומד תורה שיוגדר כנזקק יקבל מענק נוסף מביטוח לאומי של עד 1,040 שקל בחודש.

בהסבר להצעה  נאמר כי ההטבה ניתנת "מתוך הכרה ערכית של המדינה בחשיבותם של לימודים תורניים במסגרת כוללים, בשימור עולם הלימוד התורני ואוכלוסיית הלומדים".

עוד נכתב בהסבר להצעה כי "ההטבה תינתן לאברכים שלהם שלושה ילדים קטינים ושהכנסתם והכנסת זוגתם במשותף אינה עולה על 1,200 שקל בחודש. על האברכים להשלים מכסת לימודי תורה של לפחות 35 שעות שבועיות. הסכום המיועד לכל אברך נתון לשינוי בהתאם למספר הזכאים מדי חודש כשיוקצב לכך תקציב שנתי כולל של עד 100 מיליון שקל בשנה".

על פי ההצעה, לאברכים שיזכו להטבה יכולה להיות דירה אחת למגורים, אבל אסור שיהיה להם נכס נוסף או קרקע בעלות של למעלה מ־36 אלף שקל. אסור גם שיהיה בבעלותם רכב. בהצעת החוק ישנו סעיף שאמור לפרט את ה"נתונים כלכליים והשפעה על המשק" שם נכתב במלה אחת – "אין".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון הגיבה בזעם על החלטת הממשלה ואמרה כי "במציאות בה חלקים נרחבים מהחברה הישראלית כורעים תחת הנטל ונאבקים כדי להחזיק את הראש מעל המים – מדובר בגזל ובאפליה בלתי נסבלים של קבוצה אחת על חשבון האחרות. תנאי החוק נתפרו במיוחד כך שאברכים רבים יוכלו לקבל קצבה, וזה בזמן שאוכלוסיות נזקקות אחרות לא רואות שקל מהמדינה. זו קצבה שמפלה בבוטות את הציבור הלא-חרדי בישראל, ומהווה הפרה חמורה של עיקרון השיוויון".