החטיפה: כוחות הביטחון במירוץ נגד הזמן / פרשנות

הפרשן הצבאי חנן גרינברג בטור מיוחד לקוקר, "בשב"כ ובצה"ל יודעים היטב כי פיסת מידע קטנה יכולה להיות ההבדל בין מציאתם והשבתם בשלום הביתה של הנעדרים לבין אירוע טראגי וחמור. היכולת להגיע לאותה פיסת מידע אמנם גבוהה, אולם במודיעין אין מאה אחוז".

המרוץ אחר מחוגי השעון, זאת ההתמודדות של כוחות הביטחון בשעות אלה העוסקים באיתור שלושת הצעירים שעקבותיהם נעלמו באזור חברון. החדשות הטובות, אם ניתן לכנות זאת כך, באירוע יוצא דופן זה, הן האחיזה המודיעינית שיש לשב"כ ברחבי יהודה ושומרון. בשנים האחרונות בוצעה עבודה מעמיקה בכל הקשור ללימוד תשתיות הטרור וסיכול כל התהוות של גוף המבקש להוציא פיגוע אל הפועל.

השקט היחסי בישראל לא היה מקרי. הוא תוצאה ישירה של מה שכוחות צה"ל עשו לילה לילה בתוך הערים ומחנות הפליטים הפלסטיניות. מעצרים ממוקדים על בסיס מודיעין מעולה. כעת, נקודת החזקה הזאת היא זאת שמובילה את כלל הכוחות שמנסים להתחקות אחר עקבותיהם של הנעדרים. בשב"כ ובצה"ל יודעים היטב כי פיסת מידע קטנה יכולה להיות ההבדל בין מציאתם והשבתם בשלום הביתה של הנעדרים לבין אירוע טראגי וחמור. היכולת להגיע לאותה פיסת מידע אמנם גבוהה, אולם במודיעין אין מאה אחוז, ולכן בקרב אנשי אמ"ן ומקביליהם בשב"כ תמימות דעים כי ככל שהזמן חולף, הסיכוי לפיצוח מודיעיני – הולך וקטן.

אין ספק שגם לאחר שיגיע מודיעין איכותי ויצביע למשל, על מקום מסתור הנעדרים, נדרשת פעולה מבצעית איכותית.  יהודה ושומרון, להבדיל מרצועת עזה, היא כר פעילות נוח לצה"ל שיכול להגיע בנקל לכל נקודה ולפעול באופן כמעט חופשי.

 

חנן גרינברג. צילום: יח"צ
חנן גרינברג. צילום: יח"צ

 

בזמן שבצה"ל עומלים על העניין, הם ממתינים  לאיתות שיכול להגיע  מפלסטינים. התיאום הביטחוני מולם נתפס כטוב, לעיתים מצוין ולא מן הנמנע כי קצה חוט יכול להגיע משם. לרשות הפלסטינית, בייחוד בימים אלה, עם כינונה של ממשלת האחדות,  יש אינטרס שלא להסתבך עם פיגוע לאומני שיכעיס את הקהילה הבינלאומית ולא מן הנמנע שהיא מדרבנת את אנשיה לפעול לטובת העניין.

אבל יש גם חשש אחד גדול, מרבית הפיגועים בשנים האחרונות, בוצעו על ידי מפגעים בודדים, כאלה שאינם שייכים לפלג או תנועה קיצונית, מעין אירוע של אדם אחד או שניים שהחליט ברגע לעשות מעשה.

אם זה המצב במקרה שלפנינו, העבודה המודיעינית קשה מאוד. מפגעים כאלה לא מנהלים משא ומתן, אלא מבקשים לבצע אירוע עם תוצאות קשות, הם פועלים באופן מיידי והסיכוי לסכל את כוונתם מבעוד מועד או תוך כדי מעשה כמעט ואינה קיימת. במערכת הביטחון חוששים מאוד מתסריט זה, אבל כל עוד אין מידע אחר, ימשיכו לעבוד כנגד מחוגי השעון.

הכותב חנן גרינברג, לשעבר הכתב הצבאי של אתר ynet  והפרשן הצבאי של עיתון מעריב. משמש כיום כמנכ"ל משותף  ב Narrative   המספקת שירותי ייעוץ אסטרטגי ותקשורתי.                       

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. התפללתי עבור הנערים וכהרגלי פתחתי את התנך לקבלת תשובה וקיבלתי את הפסוק נחל קישון נחל קדומים

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב