החילונים התנגדו שיבואו חרדים – בסוף הגיעו ערבים

תושבי כפר ורדים שבצפון התנגדו שחרדים יבואו להתגורר במקום. כעת חלקם מתחרטים – מאחר ורוב הזוכים בקרקעות לבנייה, הם ערבים

לפני מספר שנים היו מהומות בכפר ורדים שבצפון, יישוב מבוסס של אנשי מעמד הביניים, זאת לאחר שלא מעט חרדים החלו לרכוש שם וילות או שטחים בכדי לבנות שם את ביתם.

מי שראו זאת בעין לא טובה היו גורמים אנטי חרדיים תושבי היישוב, שקיימו במקום הפגנות והחתימו עצומות נגד הקמת מקווה, עירוב, בית כנסת וכו', ולמעשה כל סממן של יהדות. המלחמה האנטי חרדית במקום עשתה רעש באזור הצפון ועוררה שוב את מלחמות החרדים-חילונים, כאשר תושבים בכפר ורדים, הודיעו כי הם מתנגדים לבניית מקווה טהרה מכל סוג שהוא בכפר, וכאמור לעוד סממני יהדות.

אך כעת חלקם הגדול מתחרט על כך: בהגרלת קרקעות שערך משרד הבינוי והשיכון לכפר ורדים, כמעט 50 אחוז מהזוכים הם ערבים. מדובר במשפחות ערביות מבוססות שרוצות את השקט של כפר ורדים ולעזוב את הכפרים שלהם.

כעת, חלק גדול מהתושבים שאז נלחמו נגד כניסת החרדים למקום, זועמים וכועסים ומכים על חטא מה שעשו לחרדים בזמנו.

נתי שיינפלד, אחד מתושבי הכפר, פרסם את הפוסט הבא בעמוד הפייסבוק שלו: "תושבי כפר ורדים, הגיע הזמן להתעורר! ולטעמי… מישהו צריך לתת כאן את הראש!

כפר ורדים מתרחבת בשלב ג'- בסוף יהיו למעלה מ- 2200 יח'. שימו לב מה היה היום: בתוצאות המכרז שפורסם היום בכפר ורדים- מתוך 125 חלקות- למעלה מ- 60 זוכים היו ערבים! עכשיו, לפני שתתחילו עם כל הביטויים של "איזה גזען אתה" ו"איזה חשוך אתה", בואו נחשוב רגע. הרי ייהוד הגליל היה אחד מאבני היסוד של הקמת כפר ורדים וכל גוש משגב. מה אתם חושבים שיקרה לכפר ורדים?

"הרי חרדים לא רצו כאן כי "זה ישנה את הציביון"… מה עכשיו? למעלה מ-50% בשכונה חדשה ערבים. מה המסר הכללי? מה יהיה צביון החינוך בגני הילדים ובתי הספר? האם אנו מגדלים בתוך כפר ורדים כפר ערבי? כן…

"אני יודע, הנאורים והמשכילים בעת ההיא ידומו- או לחלופין- ישתיקו- אותי ואת כל אלו שכרגע נזעקים. הרי אנו חשוכים- אנו אלו שהם גזענים שלא מוכנים לקבל את השונה (כן, ספרו לי על המלחמה הענקית שהיתה כאן על החרדים והמקווה). מי יתן את הדין? מי מנהל כאן את הדברים? אנה אנו באים? באמת שואל! בהצלחה לנו"…

תושבים בכפר כתבו בזמן המאבק נגד המקווה כי "כפר ורדים הוא יישוב חילוני ופלורליסטי, אך הפלורליזם שלו – אין משמעותו שינוי אופיו החילוני. תושבים שומרי דת ומצוות יכולים לגור בקרבנו אך אל להם להם לכפות עלינו את אורח חייהם. אנו יודעים כי מאחורי הניסיונות והלחצים הכבדים מבית ומחוץ עומדים גורמים שעיקר עניינם הוא הגדלת מספר החרדים ביישוב, כפי שקרה במקומות רבים אחרים בארץ.

"יש בסביבת כפר ורדים מספר מקוואות שעומדים בקריטריונים של משרד הדתות והם פתוחים בפני תושבים מכפר ורדים.

"למרות שיש ערים, שכונות, והרחבות המיועדים לדתיים בלבד ו\'סגורים\' בפני חילונים אין אנו סוגרים את שערינו בפני אף אחד. אנו רק מבקשים לשמור על האופי החילוני של יישובנו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.