החילונית סירבה להשכיר לזוג החרדי (הקלטה)

חילונית בעלת דירה בשכונת הגבעה הצרפתית לירושלים, סירבה להשכיר דירה לזוג סטודנטים חרדים. הסיבה: " אתם חרדים". {הדרת חרדים}

הדרת חרדים בגבעה הצרפתית: חילונית בעלת דירה בשכונת הגבעה הצרפתית לירושלים, סירבה להשכיר דירה לזוג סטודנטים חרדים. הסיבה: " אתם חרדים".

הזוג הלל וטובה קלמן שהקליטו את השיחה עם בעלת הזוג, שוחחו עם בעלת הדירה שעמדה בתוקף וסירבה להשכיר להם את הדירה "זה לא מתאים. זה ייצור בעיות. חבל לי. אני רוצה למנוע את הבעיות מראש", אמרה ורדי.

למרות שהזוג הינו בעל השכלה גבוהה, עדיין נתקלים החרדים בכתף קרה מצד החילונים. קלמן לומד משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, והוא פעיל לשילוב חרדים בהשכלה ובתעסוקה ולמפגשים בין חרדים לחילוניים. רעייתו טובה לומדת מדעי המחשב במכון טל בירושלים. השניים מתגוררים כיום בשכונה החילונית הגבעה הצרפתית, וביקשו לשכור דירה ברח' ההגנה.

 

קלמן העלה לחשבון הפייסבוק שלו את ההקלטה עם המשכירה החילונית, וכתב בפייסבוק: "היום נתקלתי לראשונה במשכירה שסירבה להראות לי את הדירה שלה כי אני חרדי. האמת שלא האמנתי למשמע אוזניי".

בשיחה הראשונה שקיים קלמן עם א. היא הבינה כי מדובר בזוג חרדי והבהירה כי "אני לא משכירה לכל אחד. אני רוצה לדעת מי השוכרים ולא להטריד אותי סתם לבוא להראות את הדירה למישהו שאחר כך יסתבר שזה בכלל לא רלוונטי, אתה מבין… הנה דוגמה לבעיה שזה קומה 5 עם מעלית, שאין לה מעלית שבת, ופה לא שומרים שבת בבניין הזה… זו דירה שמתאימה לזוג ללא ילדים".

לאחר מכן, בשיחה השנייה הבהירה א. כי "זה לא מתאים לחרדים, זה לא מתאים פשוט. צריך לדעת מה מתאים ומה לא". קלמן שאל אותה: "את רוצה  לאפשר לנו לבחור לבד או שאת מחליטה שאת לא לתת לנו לראות?".  א. השיבה כי אינה מוכנה להראות להם את הדירה.

 

בשיחה לאתר TheMarker  טוענת א' "אכן לא רציתי להראות לו את הדירה אבל לא מהסיבה שהוא חרדי. אי לי שום דבר נגד חרדים. אני מעסיקה חרדית אצלי ועבודת במוסד חרדי. גם חלק משפחתי חרדית. ההקלטה שהוא העביר היא השיחה השנייה. היה לנו יום קודם שיחה שבה הוא ביקש לראות את הדירה. צורת השיחה הצביעה על כך שבעיני הוא אדם מאוד בעייתי. אפילו הייתי אומרת בגדר החוצפה…. הוא לא בקלות נידב מידע. חשדתי שמדובר על מתווך או משהו כזה. ראיתי בצורת הדיבור שלו שהיא לא לרוחי, שמסוכן אפילו לעשות אתו עסקים, ולכן בנימוס דחיתי אותו".

 

א. טוענת עוד כי "באופן אישי אין לי שום בעיה נגד סוג דתי חרדי מכל סוג שהוא. זו דירה מושכרת שהיא פיצול של דירה, וחלק אחר הוא חלק משרדי. לכן מאוד חשוב לי מי יהיה בדירה שהיא בכניסה משותפת. אבל עם סוג כזה של טיפוס לא רציתי להמשיך".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.