גפני ומקלב בתגובה קשה במליאה על ביטול העלאת המס של לפיד: "עבודה בעיניים" – צפו בוידאו מנאומם

שר האוצר לפיד הכריז היום כי החלב שבפיקוח יוזל, ועל כך תקף אותו היום גפני במליאה: "אני אומר לכם בוודאות הכי מוחלטת, לו הייתי יושב-ראש ועדת הכספים בקואליציה והיה מגיע אחרי הגזירות האלה החוק הזה, לא הייתי מעביר אותו כך, בשום מקרה, בשום צורה. הוכחתי את זה בעבר, וזה ברור לחלוטין שגם עכשיו זה היה קורה, ועכשיו על אחת כמה וכמה, אחרי גזירות כאלה קשות שפגעו בציבור ולא הולכים לעזור לו. מעמד הביניים ימשיך לסבול תחת המכבש הזה של שר האוצר. ימשיך לסבול. הוא לא ייהנה משום דבר מהכסף הזה. כלום. מי שייהנה זה העשירים. מי שייהנה ממס המעסיקים זה העשירים. מס הכנסה – העשירים אומרים: אנחנו נותנים. אני ראיתי שגם יוג'ין קנדל אמר את זה. הם תורמים הכי הרבה למדינה, בגלל שהם משלמים הכי הרבה מסים. אני ישבתי עם אחד הטייקונים שהוא אמר לי את זה, ואמרתי לו: אני אעשה לך את החשבון מה קיבלת מהמדינה ומה נתת לה. וכולכם, מי שעוסק בעניין הזה, יודע. נתנו להם משאבי טבע שהקדוש-ברוך-הוא נתן לאזרחי ישראל במחירים מגוחכים, אם בכלל. ואחרי זה הם שילמו מסים. יפה, כל הכבוד. מדינת ישראל נתנה בעבר לעשירים, היום זה כבר הולך להיות פחות, אבל גם עכשיו המדיניות הניאו-קפיטליסטית של הממשלה הזאת, של ראש הממשלה ושר האוצר – אגב, הם השתבחו היום בשקיות חלב, שמפחיתים את המחיר וזה בפיקוח. התברר שבקרטונים זה ירד, אבל בשקיות לא. שקיות משתמשים מעמד הביניים והשכבות החלשות, ובקרטונים אנשים עשירים. גם בזה הם יודעים לעשות את ההבחנה".

גפני אף הסביר למה לפיד חייב לבקש סליחה: "למה אני מציע ששר האוצר יבקש סליחה שהוא הטעה את הכנסת? למה אני מציע לתמוך בהסתייגות הזאת? עמד פה שר אוצר ואמר את מה שהוא אמר. עכשיו, אני לא יודע, אני לא חושב שאין לו שכל. לא חושב. בטח יש לו שכל. אז למה הוא אמר את זה? הוא אמר את זה בגלל שהוא רצה שיאשרו בכנסת את הגזירות הקשות שהוא הביא על הציבור. איך הוא יכול לשכנע? אל"ף באיומים כמובן, אבל בעיקר בזה שהוא משקר את חברי הכנסת ואומר: יש בעיה חמורה, תקציבית, עם גירעון כזה גדול, ולכן מוכרחים לאשר את הגזירות. בסדר, אז נניח שהוא חשב שזה המצב.

"עכשיו ברוך השם יש כסף. מאיפה אני יודע שהוא שיקר אז, ולמה הוא צריך לבקש סליחה? מכיוון שעכשיו יש כסף. מה היה צריך להיות הדבר הפשוט ביותר? שמה שפגעו במעמד הביניים צריך להחזיר. מחזירים למעמד הביניים משהו? נוגעים במע"מ? נוגעים בנושא של הדיור, שהעלו חוקים בעניין הזה שיצטרכו לשלם הרבה מאוד כסף, במס שבח, במס רכישה, בכל ההיטלים, בכל מה שנלווה לעניין הזה? כלום. מס מעסיקים. מס מעסיקים זה לא מעמד הביניים. בוודאי לא הרוב של הכסף הזה".

גם אורי מקלב תקף קשות את לפיד: "אנחנו יודעים כשאדם טועה, גם כשקבוצה טועה, מתנצלים, אחרי זה אומרים גם: טעות לעולם חוזרת. דהיינו, אפשר לחזור מהטעות. אבל אנחנו קיבלנו היום מושג חדש מה זה טעות לעולם חוזרת – שחוזרים על הטעות, ולתמיד. לעולם חוזרים על הטעות. טעות אחת בכלל האוצר טעה בכל הנושא של הגירעון, בכל הנושא של הרווחים הכלואים, בהכנסות שייכנסו למדינה. המדינה טעתה, האוצר טעה, שר האוצר טעה. אבל אפשר לחזור בטעות. איך מתקנים? איך מתקנים את העוול? כשרואים שיש רצון להחזיר למי שנלקח ממנו. או שלוקחים ומחזירים את זה, את העוול הזה או את הטעות הזאת, בסקאלה שיש הרבה אפשרויות, לוקחים את הדברים הכי חשובים. אני מניח שהיתה החלטה קשה לחשוב מה הדבר הכי קשה להחזיר אותו, ובזה מחזירים. מעבר לזה, הרי גם הגירעון הזה שהצטמק זה בעקבות הכנסות. חלק מהכנסות זה לקחו מהעניים, מהרש, גזלו אותם. אתם גזלתם אותם, אתם עשקתם אותם, "והשיב את הגזלה". זה דבר ראשון, להחזיר לאותן קבוצות באוכלוסייה, לאותן אוכלוסיות הקשות, למעמד הביניים שלקחו מהם, שהם נשאו ברוב הנטל. למה אנחנו נותנים? אנחנו מיטיבים עם העשירים, עם המעמד הגבוה. אלה הולכים לקבל את הטעות או הצטמקות של הגירעון. אם הייתי צריך לחשוב, אדם נורמאלי בכל מבחן אובייקטיבי, אם זה מבחן חברתי, זה יכול להיות גם מבחנים דווקא חברתיים, מצפוני, גם כלכלי מקצועי, מבחן כזה, היו רואים מה גזרנו או מה הדברים, המצוקות שיש לנו. העלינו את המע"מ, מצרכי היסוד עלו, התחבורה הציבורית עולה. 5% תחבורה ציבורית, מחרתיים. מי המשתמשים בתחבורה הציבורית? יש עכשיו כסף אולי לצמק ולא להעלות את התחבורה הציבורית. המשכנתאות, הדיור, שכולם יודעים שכל הפתרונות שאנחנו אומרים זה רק פתרונות דמיוניים ולא מעשיים. אנחנו יודעים שרק פתרונות כאלה שיצמצמו את ההכנסה ואת המסים על הדיור, רק אלה יוזילו את מחיר הדירות. את זה לא עושים. את הפערים בחברה, את נושא הבריאות שאנחנו רואים כמה שהיום חסר בתרופות מצילות חיים. אני מדבר על דברים שעל סדר-היום, שהם היום אקטואליים, שאנחנו רואים כמה שיש דרישה וכמה שאנחנו לא יכולים להיענות לדרישות האלה. לנכים, לחינוך, לבעיות בחינוך. אני מדבר על דברים שרואים כל יום ויום בשבוע הזה. לתרופות מצילות חיים, לקשיים ולקריסה של הרפואה הציבורית, עזרה לפריפריה. יש רשימה שלמה של דברים, בין אם זה היה בגלל הגזירות ובין סתם מצוקות של אוכלוסיות. להם אנחנו לא יודעים להחזיר. למי כן תחזירו? לגברת ריקי כהן מחדרה – אני מודיע לך, סגן שר האוצר, שגם לה אתם לא מחזירים".

צפו בוידאו – באדיבות ערוץ הכנסת
נאום גפני

נאום מקלב

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.