הח"כים החרדים הכחישו – אבל מתברר: חוק הגיוס כולל סנקציות פליליות

היועץ המשפטי של משרד הביטחון מבהיר: חוק הגיוס החדש כולל לחלוטין גם סנקציות פליליות לתלמידי הישיבות שישתמטו מגיוס

הח"כים החרדים הבטיחו כי אין סנקציות פליליות בחוק הגיוס החדש שעבר השבוע בקריאה ראשונה, אולם כעת מתברר: יש גם יש.

בהתבטאות חריגה, המחזקת את עמדתו של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, שאמר כי יש סנקציות פליליות בחוק והוא זהה לזה של 'יש עתיד', קובע היועץ המשפטי של משרד הביטחון: יש בחוק סנקציות פליליות. כך לפי 'ידיעות אחרונות' הבוקר

חוק הגיוס שהסעיר השבוע את המערכת הפוליטית כולל בתוכו סעיף אחד נפיץ במיוחד, והוא זה שעורר בתקופה האחרונה את עיקר המחלוקת. המדובר בסעיף "הסנקציות הפליליות", והשאלה שחזרה על עצמה השבוע היא האם החוק כולל סנקציות פליליות אם לאו.

על פי חוק שירות ביטחון כל מי שמלאו לו 18 חייב להתגייס לצה"ל, אחרת יש בכך משום עבירה פלילית שסנקציות בצידה. בעיתון נכתב כי כמו בכל כל הגלגולים הקודמים של חוק הגיוס, גם בגרסה האחרונה שאושרה בתחילת השבוע לא ציינו במפורש מהן הסנקציות, אלא רק נאמר שאם החוק לא ייושם על ידי החרדים כלשונו – הוא יבוטל ויחול עליהם מחדש חוק שירות ביטחון. במילים אחרות, יחול עליהם חוק שירות ביטחון שקובע את ההשתמטות כעבירה פלילית שסנקציות בצידה.

למעשה, בקואליציה ניסו לטעון לפני ההצבעה שאין בחוק סנקציות פליליות. הח"כים החרדים, שהיו מתקשים להסביר לציבור מדוע הם ממשיכים לשבת בממשלה שמאשרת חוק שמטיל סנקציות פליליות על משתמטים, אמרו זאת שוב ושוב. לעומתם טענו כל העת ביש עתיד כי הם הצביעו בעד החוק, שכן הוא קובע סנקציות פליליות, בדיוק כמו בנוסח שהם הציעו בעבר.

אתמול נערך הדיון הראשון בוועדה שאמורה להכין את החוק לקריאה שנייה ושלישית, ושם התברר כי מי שצודק הוא דווקא ח"כ לפיד. בדיון אמר עו"ד איתי אופיר, המשמש כיועץ המשפטי של משרד הביטחון וליווה את החוק בכל גלגוליו האחרונים, כי "במידה ובמשך שלוש שנים רצופות לא תהיה עמידה ב־85% מיעד הגיוס – החוק פוקע, כשהמשמעות דה־פקטו היא שיחול חוק שירות ביטחון".

ח"כ אלעזר שטרן, נציג יש עתיד בוועדה, היה מרוצה. "לכל אורך הדרך אמרנו שהחוק הזה שמוביל משרד הביטחון הוא כמו החוק שהציעה יש עתיד בעבר והוא מוביל לסנקציות פליליות", אמר.

"המשמעות כשאומרים 'סנקציות פליליות' היא שחל חוק שירות ביטחון", הסביר שוב היועץ המשפטי, "ומי שחייב בהתייצבות (לצבא) בהתאם לחוק ולא מתייצב – חלות עליו סנקציות פליליות".

כתבנו ישראל אוחיון מוסיף: אכן גם לפי החוק החדש יש סנקציות פליליות, אלא שמדובר על עוד 6 שנים (!), בהתחשב בזמן פקיעת החוק ובזמן שניתן לעמידה ביעדים, כשמי יודע איזה חוק אחר יחוקק עד אז. לעומת זאת, בחוק של לפיד היה סנקציות פליליות בעוד שנה בלבד אם לא יעמוד ביעדים.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אחד שקרא את החוק

  בחוק של לפיד לאחר 3 שנים חלה חובת גיוס על כל החרדים למעט 1800 'מתמידים' וכל השאר מחויבים בגיוס או בכלא (סנקציות פליליות) לעומת זאת בחוק הנוכחי (וגם בתיקון הקודם שבוטל ע"י בג"צ) כל זמן שהחוק קיים יכול כל בחור לקבל דיחוי מהצבא ורק אם לא יעמדו ביעדים החוק פוקע וצריך לחוקק מחדש או שכל תלמידי הישיבות חייבים בגיוס (והמינימום של החוק הוא 6 השנים הקרובות)
  אם רוצים למצוא הצדקה להתנגד להתנהגות החכי"ם תמיד אפשר להתלות במשהו (ואני לא חושב שלגפני או דרעי יש ענין לגייס אפי' בחור אחד, יש כאלה ש'בטוחים שכן')

  יהודי פשוט |
  הגב
 2. אחד שיודע

  החוק של לפיד חוקק בשנת 2014 הסנקציות הפליליות בחוק שלו היו אמורות להכנס לתוקף רק בשנת 2018 אם לא תהיה עמידה ביעדים. מרוב להיטות לערב את העמדות הפוליטיות שלך בתוך כתבה שאמורה להיות אינפורמטיבית התברר שטעית בגלל שכשהחוק של לפיד עבר בקושי עשית בר מצווה

  אוחיו טעית בגדול, כנס! |
  הגב
 3. חכי"ם אלו נבזים ושפלים, שקרנים נואפים נגד התורה והקב"ה.

  מסיונרים עמלקים וכו'

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב