הח"כים החרדים נגד ליצמן

לאחר שליצמן התגמש מול דרישת האוצר ונכנע לקיזוז קצבאות הילדים שיפגע קשות במשפחות החרדיות, יצאו חברי הכנסת החרדים במתקפה כנגד פשרת ליצמן וקראו לבטלה. {קצבאות הילדים}

דיון סוער בוועדת הכספים על תקציב קצבאות הילדים:חברי הכנסת של יהדות התורה תקפו את עמיתם לסיעה שר הבריאות יעקב ליצמן  לאחר הגיע לפשרה עם שר האוצר משה כחלון על קיזוז הקצבאות.

 

ועדת הכספים קיימה דיון תקציבי שעסק בנושא קצבאות הילדים. בדיון, האוצר הציג את תכניתו להגדלת קצבאות הילדים תוך הצגת הנתונים והסכומים מתוך קצבת הילדים שיועברו לחיסכון ארוך טווח וכפי שהוסכם לפני מספר חודשים בין שר הבריאות ליצמן ומשרד האוצר.

אך למרות הסיכומים המוקדמים, בדיון הביעו כל חברי הכנסת שהשתתפו  התנגדות נחרצת לתכנית החיסכון.

ח"כ מנחם אליעזר מוזס, יו"ר סיעת יהדות התורה תקף את ליצמן והאוצר ואמר כי האוצר המתגאה בעודפי גביה של מיליארדים רבים, וטוען כי הצפי הוא ל-14 מיליארד שקל עודפי תקציב מגביה, מתחמק ממענה מדוע לא יוסבו אותם עודפים לכיסוי קצבאות הילדים בטווח המידי ללא צורך בהסבת חלק מהתקציב לעתיד הרחוק מאוד. "מהתקציב הזה האוצר מוכן לממש הוזלת אלכוהול אך לא מוכן לממש את קצבאות הילדים ומעדיף לקחת מההורים 'הלוואה' של 50 ש"ח בגין כל ילד למשך 18 שנה. הורים לעשרה ילדים, שלוקחים מהם מידי חודש 500 ש"ל המיועדים לחלב וללחם, ייפגעו קשות", אמר מוזס, "מה פתאום שההורים יממנו למדינה הלוואת על גב הילדים שלהם? להציע להם לקבל את זה בעוד 18 שנה לא נותן להם פתרון למצוקה הקשה עכשיו, כשילדיהם צריכים מוצרי יסוד".

עוד הוסיף מוזס"יש כלל שעדיף ציפור אחת ביד משתי ציפורים על העץ ופה מוכרים לנו פרה על הגג. הרי תגיע ממשלה אחרת, עם תכניות אחרות ותבטל את הסיפור כולו. היו די והותר תכניות ממשלתיות שנקברו ונעלמו".

 

מוזס התייחס על תכנית האוצר על משיכת החיסכון. "האוצר קבע בחוק הוראות מיוחדות שרק בהתאם להם ניתן יהיה למשוך את הכסף. זו שערורייה! אני דורש לבטל את הקריטריונים למשיכה. הכסף שייך לילדים ולא למדינה, ללא תנאים וקריטריונים".

 

גם ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) תקף  את הפשרה. "החיסכון זה בניגוד להסכם הקואליציוני. אם רוצים לחסוך כסף וזה חשוב, שיוסיפו כסף אך לא על חשבון הלחם והחלב לילדים בהווה. שלא יהיה אף הבדל בין אף ילד לילד מתי מוציא את הכסף, כל ילד צריך להוציא באותו גיל בין אם 18 בין אם 21".

 

מנכ"ל המועצה לשלום הילד, יצחק קדמן הצטרף למוזס  ואייכלר, וקרא  "להחזיר הקצבה ל- 175 ₪ וחסכון 25 ₪. חיסכון זה אכן טוב, אבל צודקים חברי הכנסת שמדגישים את החובה לדאוג לילדים כבר עתה בהווה".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) פנה בסיום הישיבה לנציגי האוצר ואמר "יש לקחת אפילו 30 ש"ח ושיהיה מטצ'ינג, האוצר ישים כסף ותהיה אפשרות להורים להוסיף משלהם. אין היום תכנית חיסכון לטווח הבינוני שהורה יכול לחסוך לטובת הילד שלו כי יש מיסוי. אנחנו רוצים שאדם יוכל לשים כסף בחיסכון מהכסף שלו מול מה שהאוצר מביא.

 

"תשנו את המדיניות שלכם לגבי המיסוי של תכניות חיסכון לילד", אמר גפני. בעניין הקמת הצוות המקצועי וההמתנה עד 2017, אמר גפני: "אני יכול לחשוד שאתם רוצים להחזיק בכסף עד 2017 ולא הולכים באמת על חיסכון לילדים. אנחנו רוצים התחייבות שילד שנולד היום יהיה לו בעוד 18 שנה 10,800 ש"ח בחשבון שלו או יותר עם תוספות הצמדה ועם תוספות מצד ההורים ללא מיסוי. רק כך נוכל לאשר את החוק הזה.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.