החכי"ם החרדים נעדרו: לביא מיש עתיד "נזעקה": "מחדלים בבריאות נשים חרדיות"

חברי הכנסת החרדים העדיפו להיעדר מהדיון הרגיש, אולם חברת הכנסת מיש עתיד "נזעקה" לעזרת הנשים החרדיות "יש הזנחה רבת שנים של אוכלוסיית הנשים החרדיות שמצבן הבריאותי נחות לעומת כלל ציבור הנשים ואין התייחסות לחסמים שמונעים מודעות וגישה לטיפול", אמר היו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ח"כ עליזה לביא

"יש הזנחה רבת שנים של אוכלוסיית הנשים החרדיות שמצבן הבריאותי נחות לעומת כלל ציבור הנשים ואין התייחסות לחסמים שמונעים מודעות וגישה לטיפול", אמר היו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ח"כ עליזה לביא בדיון היום על בריאות נשים חרדיות. "אין נתונים, ואין חרדיות באקדמיה שייקחו על עצמן את המשימה. הבעיה איננה של המגזר החרדי אלא שלנו. נרדמנו בשמירה".
יו"ר הוועדה התייחסה גם לכך שלדיון לא הופיע אף ח"כ חרדי: "ציפיתי שיהיו בדיון היום ח"כים חרדים ולא הגיע אף לא אחד. אני מאוכזבת שהם לא כאן. זיהיתי קבוצות שלא מיוצגות בכנסת ישראל, כמו הנשים החרדיות, כדי שלא תמשכנה להיות שקופות בפני המחוקק והבאתי אותן כמשקיפות על מנת שיוכלו להעלות נושאים בוערים מהמגזר ולקדם אותם יחד. אני קוראת לחכים החרדים לשתף פעולה ויחד לפעול לשינוי."
מיד לאחר הדיון פנתה יו"ר הוועדה ח"כ עליזה לביא לשרת הבריאות יעל גרמן וביקשה את התגייסותה לנושא. השרה גרמן התחייבה להירתם ולטפל בהקדם לשיפור המצב.
רחלי איבנבוים, "מעורבות", יוזמת הדיון: "לפני 5 שנים מלאו לאמא של בעלי 50 ובעלי הציע לה, לבדוק את המעי הגס. חמי הלך לאדמו"ר להתייעץ, והוא אמר לו ש'לא צריך לחפש'. חמותי היקרה כבר 3 שנים לא אתנו. היא נפטרה מסרטן המעי הגס. יש 400,000 נשים חרדיות ואין לנו נתונים השוואתיים על מצבן הבריאותי. את הנתונים אני מצפה לקבל ממשרד הבריאות, אבל עיקר העבודה היא בתוך החברה, אנו חייבות להתגייס למען עצמנו".
חנה קהת, קולך: "לפני 14 שנה התקשר אלי הסטטיסטיקאי של משרד הבריאות ואמר לי שיש 30% תמותת יתר של חרדיות מסרטן שתוחלת החיים של חרדיות היא הכי נמוכה בארץ. מאז אנו עוסקות בנושא, אבל אין מספיק נתונים ואין תקציב. ב-2009 פורסמו שני מחקרים, שלנו ושל בית הספר לבריאות הציבור, שמוכיחים קשר חד משמעי בין ולדנות של מעל 4 ילדים לרמת בריאות האישה שיורדת בתלילות. עשינו סקר דרך משרד ראש הממשלה ומצאנו קשר הדוק בין מספר ילדים וגיל הלידות לבעיות בריאות קשות. הלמ"ס מסרב לתת נתונים לפי פילוח מגדרי. כשלחצנו נתנו נתונים על בני ברק. תוחלת החיים של נשות בני ברק מאד נמוכה. הגברים במקום השני בארץ, והנשים במקום אחר לגמרי. הפער זועק לשמיים".
שרה סמיאטיצקי, מייסדת "בשבילך": "הקמתי את 'בשביל' לאחר שב-2002 פורסם מחקר על תמותת חרדיות מסרטן, לפיו שיעור החרדיות שנפטרות כפול מהאוכלוסייה הכללית. למה הפער כל כך גדול? הרי בישראל שירותי הבריאות כמעט בחינם ויש נגישות לקופ"ח. כי אין בארץ הפניות לבדיקות תקופתיות ואין מודעות לכך. פה הדגש של קופות החולים הוא לרפא חולים.

גם הרופא שואל למה באת? מה התלונה? חייבים להתמקד בגילוי מוקדם. במגזר החרדי חייבים לקבל הסכמה של גדולי הדור. אמרו לי 'אל תפתחי פה לשטן', 'אם אלך לחפש אמצא'. הלכתי לגדולי הדור ותוך שבועיים קיבלתי הסכמות ודחפו אותי לפתוח את העמותה שעוסקת בעידוד גילוי מוקדם. מאז ההיענות לממוגרפיה עלתה ב33%. צריך להבין שהאישה החרדית שמה עצמה בעדיפות אחרונה כי יש לה משפחה מאד גדולה והרבה פעמים היא גם המפרנסת, והצרכים שלה תמיד האחרונים בתור".

ענת שבתאי, משרד הבריאות: "התחלנו לפני שנתיים תוכנית הדרכה למורות ופרחי הוראה. שנים גלגלו אותנו מכל המדרגות ואמרו לנו שאין מקום ללמד נשים חרדיות על בריאות. לא הצלחנו. השינוי הגדול הוא בבני ברק, שם עוזרת אישה מתוך הקהילה בשם שושנה גולדפינגר, שמכירה את העשייה במגזר החרדי בארה"ב. היא עזרה לנו מאד בפתיחת דלתות והרב שרנסקי שאחראי על בית יעקב איפשר לנו להתחיל בפעילות למורות וגננות".
ד"ר אריאלה פרמדר, קופ"ח מכבי: "יש לנו קשר הדוק עם רבנים ונשים מובילות. זו החלטה אסטרטגית של הקופה כדי להגיע לשוויון בטיפול. יש עלייה של 5% בחמש השנים האחרונות של בדיקות ממוגרפיה בקרב נשים חרדיות. בבני ברק הגענו לקרוב ל-70 אחוז חרדיות שביצעו ממוגרפיה, כ-40,000 נשים מעל גיל 50. באוכלוסייה הכללית אחוז הנבדקות 80%. אנו פונים לכל אישה פנייה אישית על ידי אחות או מתאמת".

עדנה פלג אולבסקי, האגודה למלחמה בסרטן: "יש עליה בהיענות לממוגרפיה. אנו מפיצים עלון מיוחד לחרדים בחינם ומפרסמים בתקשורת חרדית. יש ביקוש לעלונים. ניידת הממוגרפיה פועלת ביוזמתנו ומסובסדת על ידינו. בשל הביקוש הרב רכשנו ניידת נוספת. ההיענות מדהימה. אם ב2009 רק 50% מהחרדיות ביצעו ממוגרפיה, ב-2012 שיעורן עלה ל-65%".
דורית גולדמן, קופ"ח מאוחדת: "נתוני הבדיקות אצל חרדיות לא גבוהים, אבל כל הזמן בעלייה. אסור להתייאש מפנייה ישירה לאוכלוסייה, לא רק באמצעות רבנים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.