החלטה תקדימית: גם גרושות ישלמו מזונות

בית המשפט העליון קבע הבוקר (רביעי) כי הורים גרושים לילדים בגילאי 6-15 יישאו במשותף בתשלום המזונות

פסיקה תקדימית בבג"ץ לטובת הגברים הגרושים: בית המשפט העליון קבע הבוקר (רביעי) כי הורים גרושים לילדים בגילאי 6-15 יישאו במשותף בתשלום המזונות.

הפסיקה ניתנה בעקבות עתירה שהגישו שני אבות גרושים, שבנות זוגם לשעבר משתכרות בסכום גבוה מהם אך למרות זאת הם מחוייבים לשלם דמי מזונות.

בהחלטת בית המשפט נכתב כך: "ראינו כי על פי הפרשנות הנוהגת של הדין העברי בפסיקתנו, חיובו הבלעדי של האב במזונות ההכרחיים עד לגיל 15 והפטור המוקנה לאם מאלה אינו מושפע במישרין משאלת חלוקת המשמורת הפיזית", נאמר. "החבות במזונות ההכרחיים רובצת לפתחו של האב לבדו, בין אם המשמורת על הילדים נמסרת לאם, בין אם היא נמסרת לאב, ובין אם היא ניתנת במשותף לשני ההורים. נדגיש שוב כי חובת האם להשתתף במזונות מדין צדקה – במקרים שבהם תתגבש – תחול רק על אותו חלק במזונות העולה על הצרכים ההכרחיים, כך שברגיל, ובסיכומם של דברים יהיה חלקו של האב גדול יותר".

בפסק הדין נכתב עוד: "הדין הקיים מעורר קושי ברור במקרים של משמורת פיזית משותפת – תופעה שאליה נחשפה המערכת המשפטית למן ראשית שנות ה-2000. על רקע התופעה המסתמנת נשמעו טענות מצד אבות כי חלוקת נטל המזונות האמורה – שאינה מביאה בחשבון את חלקם במשמורת הפיזית – אינה הגונה ועולה כדי אפלייתם מחמת מין".

השופטים הסבירו כי "המציאות המתהווה הביאה את הערכאות הדיוניות לבחינה מחודשת של הסוגיה, ולניסיון ליתן לה מענה בגדר הדין הקיים המטיל חיוב בלעדי על האב במזונות ההכרחיים. כך נמצא כי משהאב מספק חלק ממזונות ילדיו ההכרחיים, ניתן להפחית מהחיוב הכספי שעליו להעביר לידי האם. לעניין היקף ההפחתה והעניינים שעליהם תחול נודעו גישות שונות".

חה״כ יואב קיש, יוזם ההצעה לשינוי חוק המזונות ולביטול חזקת הגיל הרך  הגיב על החלטת העליון היום:"פסיקת בית המשפט העליון היא בשורה היסטורית, אך מעבר להכל – צודקת!.

לדבריו, מדובר בהחלטה שתמנע עיוות חסר הגיון שפוגע בראש ובראשונה בילדים. ההחלטה הזו מצביעה על שני דברים: האחד, שיישום המלצות ועדת שיפמן הוא המעשה הנכון והשני, שעקביות ועמידה על עקרונות – משתלמת."

לבקשת ח"כ שולי מועלם רפאל הוצאו מישיבת הוועדה העוסקת בחזקת הגיל הרך מוזמנים שאינם חברי כנסת ופקידי ציבור. "בשנים האחרונות אני מאויימת. שברו לי פנסים ברכב ואיימו על חיי. לכן לא אדבר בפני מי שאיני מכירה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.