הטור של הלברטל: החסיד החדש

אומרים עליו שהוא מתמצא ופעיל ברשתות החברתיות. יש לו אפילו חשבון בטיוויטר. בזה הוא נחשב לפורץ דרך. הוא התאהב בהופעות בכלי התקשורת, וקורא למראיינות בשמותיהן הפרטיות. הוא מאוד מעוניין להתחבר לישראליות, ולכן הוא גם מצטלם עם אשתו בפרהסיה

דייטש הולך ומסתמן כדמות של חרדי חדש. הוא כנראה שייך לקטגוריה הזו, לא רק מאז הבחירות. אני מקווה מאוד, וגם מניח כך, שהוא לא משקף סוג של רוח חדשה בחסידות סלונים.

אומרים עליו שהוא מתמצא ופעיל ברשתות החברתיות. יש לו אפילו חשבון בטיוויטר. בזה הוא נחשב לפורץ דרך. הוא התאהב בהופעות בכלי התקשורת, וקורא למראיינות בשמותיהן הפרטיות. הוא מאוד מעוניין להתחבר לישראליות, ולכן הוא גם מצטלם עם אשתו בפרהסיה.

כך לא מתנהג איש ציבור חסידי. אני לא מאמין שחסיד אמור לקרוא למראיינת בשמה הפרטי, ולהצטלם סלפי עם אשתו יחד עם אנשי ציבור אחרים. אני לא מאמין שחסידות כלשהי, מעודדת את אנשי הציבור שלה לפתוח חשבון בטוויטר, שמשמעותו להיות מחובר לכל הלכלוך והרכילות העיתונאיים. אין מה לומר, דייטש מתקדם יפה מאוד בחיבור שלו עם הישראליות.

אבל זה לא רק בטכנולוגיה ובאהבת התקשורת והפתיחות עם נשים. הוא גם מראשי המעודדים את יציאתם לתעסוקה של חרדים. הוא מין גייס תעסוקתי. דווקא חסידות סלונים, הנחשבת לליטאית שבין החסידויות, תהיה זו שתוביל באמצעות נציגה, את הזרם החרדי החדש, שוחר התעסוקתיות.

דייטש מייצג את החסידים החדשים, שאין תוכם כברם. בחיצוניותם הם נדמים כאנשי היישוב הישן, או החסידי השמרני, ובתוכם הם חרדים חדשים, הדבקים במורשת הישראליות ואהב המדינה. לא בלתי מסתבר ולא מן הנמנע שהוא יוזמן להדליק משואה ביום העצמאות. אולי יקבל גם פרס ישראל על מפעל חיים, של חיבור החסידות לישראליות.

הטרגדיה בבחירתו כנציג בכלל, שלא לדבר על ראש העיר, היא בהשפעתו הגלויה והסמויה על צעירים רבים בין החסידים בכלל והליטאים בפרט. לפתע מתגלה שניתן לעשות מעשה חרדיות חדשה, ולבקש שכר אברך חסידי. השפעתו של דייטש עלולה לגלוש הרבה מעבר לנציגות בעירייה, ולהביא את התודעה החרדית לסוג של ישראליות מהולה בניחוח חסידי המדשדש במי אפסיים.

אני מודה שאני לא מעורב בנעשה בבחירות המקומיות. אבל אמר לי חסיד סלונים, תלמיד חכם אמיתי שנאמן עלי, שהאדמו"ר מסלונים התנגד למועמדתו של דייטש. הוא הסביר לי, שהאדמו"ר הוא איש אמת, שלא יהיה מוכן שיגיעו לפניו שאלות ציבוריות כגון המצעד או חילולי שבת. בניגוד לדייטש, החרדי החדש, האדמו"ר לא יתפשר על ערכיו בגלל ציוץ בטוויטר.

לשאלתי למה האדמו"ר לא מנע ממנו את המועמדות, הסביר לי החסיד שכך היא דרכו של האדמו"ר. הוא יגיד את דעתו הברורה, אבל לא יכוף אותה ברמה האישית. שדייטש יעשה מה שהוא רוצה. והוא כנראה רוצה למרוד באדמו"רו.

במסגרת החיבור עם הישראליות, דייטש מבין שכדאי לנהוג באופן של תמות נפשי עם פלישתים, כשלהבנתו הפלישתים הם הליטאים. כי הרי אין לו כל סיכוי, מלבד הסיכוי למנוע מחרדים אחרים למצח במאבקם. אך דייטש כבר מסוחרר מהתקשורת, ובפרט מאחת מנשות התקשורת שהאדירה את מעמדו הציבורי.

עדיף לבחור מועמד לא חרדי, מאשר מי שנחזה לחרדי, אבל למעשה הוא חרדי חדש. השפעתו תהיה רעה לעין ערוך. הראשונים שצריכים להצביע נגדו, ולמחות על עצם מועמדותו, הן החסידיות בכלל וחסידות סלונים בפרט. שלא יאמרו שדייטש מייצג את הרוח החסידית החדשה.

 

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הפעם צודק ב100 אחוז

  דברים נכונים הוא אינו מיצג את דרך החסידות כלל ואף לא את המגזר החרדי

  יוסף |
  הגב
 2. גועל של אדם

  אדם שלילי בתכלית מתנגד בנשמתו קל דעת שרוח חכמים אינה נוחה הימנו מבייש את משפחתו

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. במאמרך הקודם כתבת דברים הפוכים

  אני מבין שאתה נגד בחירתו של יוסי דייטש.. וזה ליגיטימי..ובזה אתה עיכבי.. אך מה שלא ראוי מצדך.. זה לשנות דעה בכל מאמר ולבנות על הזיכרון הקצר של הציבור.. אז זהו שלא.. במאמר הקודםהסברת כמה מסוכן ראש עיר חרדי לים.. ובפרט חסיד סלונים של אדמור קיצוני שהוא מחוייב לו וילך לפי הוראותיו..ושדייטש לא מתמצא בכל הוויות החילונים.. כעת הפכת אותו לחרד חדש שלא נשמע לקול רבו.. בנוסף משום מה שכחת במאמרך הקודם שעיקרו היה שאסור לחרדי להיות ראש עיר בים.. שמי שאתה מתיימר להיותך תלמידו.. רשכבה"ג פוסק הדור הגרי"ש אליישיב זיע"א דוקא תמך בראש עיר חרדי שאתה בטח מכיר אורי לפולינסקי.. והיא היה ראש עיר מצויין למרות היותו חרדי… אז בבקשה אל תזלזל.. לא באינטלגנציה של הקוראים.. ולא בזיכרון שלהם..

  איש עם זכרון |
  הגב
 4. דב הלבר-'טרול' = חצרוני בלבוש דתי

  דב הלבר-'טרול'חצרוני בלבוש חרדי

  פושט'ער איד |
  הגב
 5. דיי י נמאס.... ברחתי מאתרים אחרים בגלל הלברטל הבאתם אותו לכאן!!!

  לא נכנס יותר לאתר שזה הרמה

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב