"החרדים יסבלו מפיגור עמוק"

מירב אלרוזרוב מדה מרקר ממשיכה לנגח את הציבור החרדי: "ראש הממשלה מטעין את פצצת הזמן החרדית – ומחסל את העתיד שלנו", היא כותבת בטור נוטף שנאה

"ראש הממשלה מטעין את פצצת הזמן החרדית – ומחסל את העתיד שלנו", במילים אלה פותח מירב אלרוזרוב את הטור בדה מרקר שם היא תוקפת את ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו.

ארלוזורב מציגה נתונים מהלמ"ס שמצביעים על שינויים מהותיים בשתי הקבוצות המרכזיות האחרות – החרדים והיהודים שאינם חרדים – צפויים שינויים משמעותיים ביותר.

"הנתח של היהודים שאינם חרדים באוכלוסייה צפוי לצנוח מכמעט 70% כיום ל–50% בלבד ב-2060. הסיבה לכך היא הגידול העצום בנתח של האוכלוסייה החרדית – שצפויה לזנק מכ-10% כיום ל-25% מהאוכלוסייה ב-2060.

בהמשך תוקפת את אלרוזורב את ההסכמים הקואליציונים:"הסכמים אלה אינם רק גחמה פוליטית, אלה הסכמים שמסכנים את קיומה של מדינת ישראל. וזאת, משום שהם מתעלמים מהבעיה הדמוגרפית האסטרטגית שבפניה ניצבת המדינה: קיומה של אוכלוסייה חשובה, שבתוך חמישה עשורים תיהפך לרבע מהאוכלוסייה, שסובלת מפיגור תעסוקתי והשכלתי עמוק".

 

החרדים מנצלים את העשייה הפוליטית זאת כדי לקבע את המשך הפיגור שלהם לאורך שנים. במונחים עכשוויים: בעוד ההסכמים הקואליציוניים מתעלמים מהבעיות הקשות של ערביי ישראל, הרי שבכל הקשור לחרדים יש בהסכמים הללו התיחסות נרחבת – אבל בדיוק בכיוון ההפוך לרצוי. ההסכמים הקואליציוניים מחריפים עד מאוד את הבעיות של האוכלוסייה החרדית.

 

כותבת המאמר משבחה את שיעור התעסוקה של הנשים החרדיות שזינק בשנים האחרונות, והוא נושק ל-70%, כבר לא רחוק מה-80% של הנשים היהודיות שאינן חרדיות. "צריך להסיר את הכובע בפני הנשים החרדיות, שרבות מהן גם מגדלות שישה-שבעה ילדים וגם עובדות בהמוניהן אבל חריצותן אינה יכולה לחפות על שיעורי התעסוקה הנמוכים של הגברים החרדים. אלה עדיין עובדים בשיעור של 44% בלבד, כמעט מחצית משיעור התעסוקה של הגברים היהודים שאינם חרדים (85%). והגרוע מכל – השיפור בשיעורי התעסוקה של הגברים החרדים קטן מאוד. בעוד שהחרדיות עקפו כבר את יעד התעסוקה שנקבע בדו"ח ועדת התעסוקה (ועדת אקשטיין) ב-2010, החרדים אינם מתקרבים לסגירת הפער.

"שיכרון הניצחון של נתניהו הוא לא יותר מניצחון פירוס, כי בחתימתו על ההסכמים הקואליציוניים הללו, נתניהו חותם על תעודת הפטירה של מדינת ישראל". היא כותבת.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.