החרדים מתנגדים לפתיחת קברי ילדי תימן שלא ע"פ ההלכה

ח"כ מקלב נלחם הבוקר בועדה בכנסת נגד הכוונה לפתוח קברי ילדים הקשורים לפרשת ילדי תימן, בשל הכוונה שלא לעשות את הדברים לפי ההלכה

סערת פתיחת קברי ילדי תימן: יו"ר הוועדה המיוחדת לבדיקת פרשת ילדי תימן, ח"כ נורית קורן, ביקשה הבוקר להצביע בעד הצעת החוק המאפשרת פתיחת קברים ללא פיקוח הלכתי הדוק.

בניסיון לעצור את המחטף הודיע ח"כ אורי מקלב ליו"ר הקואליציה, דוד ביטן, כי החרדים לא יאפשרו את אישור החוק במתכונות הזו. חבר הכנסת מקלב דרש כי כל פתיחת קבר תהיה אך ורק בפיקוח הלכתי ובסמכות נציג הרבנות הראשית לישראל עבור כל מקרה לגופו. נציג משרד הבריאות תמך בעמדת הנציגות החרדית, ואמר כי במקום שיש נושא של כבוד המת יש לתת לבית המשפט כלים משפטיים לבחון את אפשרות פתיחת הקברים. "אנחנו עומדים על כך שבית המשפט שתנאי כבוד המת יהיה תנאי הכרחי לדיון".

דיון זה מגיע לאחר שורת דיונים של ח"כ אורי מקלב, הרבנים הראשיים לישראל ונציגי הרבנות הראשית מול היועצים המשפטיים, בכדי להגיע להבנות. נציג המשטרה אמר במענה לשאלת ח"כ מקלב, כי "היו לא פעם מקרים שפתחנו קברים בהוראת בית המשפט ומצאנו שם נפטרים אחרים או מספר גופות בקבר", דבר אשר מייצר בעיה הלכתית קשה.

מקלב: "איפה ההורים של אותם ילדים שעכשיו הולכים לטלטל אותם? הולכים לטלטל פה ילדים שנקברו באותו במקום ללא כל קשר לילדי תימן. הילדים הללו נפטרו, נקברו, ועכשיו מטלטלים אותם. באיזו רשות ערכית ומוסרית אנחנו יכולים להוציא אותם מקברם? לאחר בירורים שעשינו יש פער גדול מאוד בין חוות הדעת ההלכתית למה שאתם הולכים לעשות. אין לנו בעיה עם מה שקורה היום, אנחנו לא מנסים לשנות את החוק, חברות הקדישא, הרבנות הראשית וכולם מתנגדים לזה".

ח"כ מקלב הוסיף: "אין לנו בעיה עם הנושא של פתיחת קברים בכללותו, אנחנו מחויבים לכבוד המת. לא מדובר פה רק ברשות להקים מצבה אלא בלקיחת דגימות מתוך הקברים הללו".

מקלב הציע פשרה, כי בדיון בבית המשפט יביאו את חוות דעת בנושא כבוד המת לדיון בבית המשפט. גם בפסק ההלכה שקיים ומתיר, מדובר שיהיה פיקוח הלכתי הדוק על פתיחת הקברים, וגם בפסק הדין של מרן  הגר"ע יוסף זצ"ל שמתיר מדובר רק על זיהוי ולא על נטילת דגימות מתוך הקברים, וההנחיה צריכה להיות לפני כל פתיחת קבר".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. למה הם מתערבים בעניינים לא להם?

    צאו לנו מהחיים ואל תתערבו לנו
    לא רוצים את הדת שלכם ולא את ההתנהגות שלכם.

    פופ |
    הגב