ניצחון ליהדות התורה: דייני 'צהר' נותרו בחוץ (וידאו)

לאחר חמש שנים בהן לא מונו דיינים, הוועדה למינוי דיינים הצליחה לגשר על הפערים ולהגיע להסכמות בתום ויכוחים ממושכים. יו"ר הוועדה, השר יובל שטייניץ, סגר קצוות עם החרדים ושיתף פעולה עם הווטו שלהם עם הדיינים המזוהים עם ארגון "צוהר" – שלא נבחרו.

ניצחון חרדי: לאחר חמש שנים בהן לא מונו דיינים, הוועדה למינוי דיינים  הצליחה לגשר על הפערים ולהגיע להסכמות בתום ויכוחים ממושכים.

התעקשותם של החרדים השתלמה והם זכו בנתח מכובד ביותר, דרישות אנשי ש"ס התקבלו על ידי יו"ר הוועדה שטייניץ, ונציגת המחנה הציוני בוועדה בירכה: ""מקווה שהדיינים יובילו גישה הדוגלת בשוויון בין גברים ונשים"

(וידאו באדיבות רשת)

יו"ר הוועדה, השר יובל שטייניץ, סגר קצוות עם החרדים  ושיתף פעולה עם הווטו שלהם עם הדיינים המזוהים עם ארגון "צוהר" – שלא נבחרו.

ואלו הדיינים שנבחרו: שמונה שייכים לציונות הדתית (הבית היהודי), שבעה חרדים אשכנזים (יהדות התורה) ושבעה חרדים ספרדים (ש"ס).

יש לציין כי בין הדיינים הנבחרים: בן של אחד מחברי הוועדה, הדיין בוארון, וגיס של הרב הראשי דוד לאו נבחרו לדיינים.

עבור יהדות התורה מדובר בהישג גדול לאחר שהם הצליחו להכניס  את הרבנים רפאל גלב. יאיר לרנר. וסרמן. פריד. גרוזמן. שפנייר. שוויצר.

בש״ס נבחרו: הרבנים עידו שחר. אלון אבידר. שמואל חזן. שמעון לביא. חיים וידאל. בן ציון רבין. ינון בוארון

עבור דרעי מדובר בהישג לאחר שהצליח לדחוק פנימה  את בנו הרב בוארון שנבחר לדיין בירושלים, אך בנו של הרב עמאר, אליהו עמאר נותר בחוץ, נקמת ש"ס ברבה של ירושלים שתמך באלי ישי לאורך השנים.

נציגי הדתיים לאומים שנבחרו: הרבנים: דניאל כץ. סיני לוי. עובדיה יעקב. שושן שלמה. אריה גאופטמן. אלעד עלי. זרביב. נציגי צהר נותרו מחוץ למשחק ונחלו מפלה..

 

הדרמה נמשכה עד לשעות הבוקר בשל  מאבקם של שרת המשפטים איילת שקד, וסגן השר אלי בן דהן וטל גן צבי (ראש לשכתו של השר בנט) שהתנגדו למינויים.

גורמים שונים טוענים כי שטייניץ כבר נטה להסכים ולהכינס את נציגי צהר אלא שש"ס איימה במשבר קואליציוני ושטייניץ נכנע לבסוף לדרישות החרדים- נציגי  "צהר" נותרו בחוץ.

נציגת האופוזיציה בוועדה, ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני), בירכה על ההסכמות: "כשנכנסו בשעה 12 בצהריים לישיבת הוועדה למינוי דיינים לא ידעתי אם ימונו דיינים, אם הישיבה תתפוצץ כפי שקרה בחמש השנים האחרונות ובוודאי שלא ידעתי שרק אחרי 16 שעות נסיים את הישיבה. עשינו את הלא יאומן: אחרי חמש שנים שלא הצליחו למנות דיינים נבחרו 22 דיינים".

 

סויד הביעה תקווה כי הדיינים המתונים מהציונות הדתית "יובילו גישה הדוגלת בשוויון בין גברים ונשים, יתירו עגונות, ויגשרו בין בית הדין לציבור החילוני הבא בשעריו. זו פעם ראשונה שבוועדה חברות ארבע נשים, ושיתוף הפעולה ביננו הביא להישג אשר ישנה את צביון בתי הדין בעשורים הבאים. לקראת השנה החדשה. זכה הציבור בדיינים ראויים, אוהבי אדם".

 

יו"ר הוועדה, השר יובל שטייניץ, אמר כי בשנים האחרונות נוצר מחסור בדיינים שגרם לעיכובים ממושכים ולסבל קשה לאזרחים. "חשוב בעיניי שבתי הדין יפעלו בהכרה שנשים וגברים הינם בני אדם שנבראו בצלם, וזכאים לשוויון מבחינת החוק והצדק הטבעי – כפי שמעוגן בחוקי מדינת-ישראל ובמסורת היהודית", הצהיר שטייניץ.

 

למינוי יש משמעות רבה עבור עשרות אלפי זוגות המתגרשים בישראל מידי שנה: הדיינים יכריעו בדינים רבים הנוגעים למתן גט, משמורת, מזונות, וכמובן מקרים קשים של עגונות ומסורבות גט.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.