החשד לשחיתות ברבנות: מבחן הסמכה שערך הרב יהודה דרעי – נפסל

חשיפת 'ישראל היום' על הקלות לנבחנים המקורבים לש"ס: היועץ המשפטי של הרבנות פסל בחינה שערך הרב יהודה דרעי, יו"ר ועדת הבחינות ואחיו של יו"ר ש"ס, לאדם המזוהה עם ש"ס בעיר לוד. ש"ס בתגובה: "מדובר בחסיד חב"ד. הטענה כי הוא מקורב לש"ס – שקרית ונועדה לפגוע במפלגה"

תיבת פנדורה או ניגוח פוליטי? מתעצמת הסערה בעולם הרבנות בעקבות חשיפת 'ישראל היום' על הקלות – לכאורה – שמעניקים ברבנות הראשית לנבחנים המקורבים לתנועת ש"ס.

הבוקר חושף כתב העיתון, יהודה שלזינגר, כי היועץ המשפטי של הרבנות, עו"ד הראל גולדברג, פסל מבחן שערך הרב יהודה דרעי, רבה הראשי של באר שבע ויו"ר ועדת המבחנים, בניגוד לכללים לאדם המזוהה עם ש"ס בעיר לוד. ע"פ הפרסום, הנבחן משתייך למשפחה מוכרת ומזוהה עם ש"ס בעיר, והרב דרעי ערך לו את הראיון עוד בטרם סיים וקיבל את תוצאות מבחני ההסמכה – כל זאת בניגוד מפורש לכללים.

על פי תלונה שהגיעה ליועץ המשפטי, הנבחן עבר שישה מבחנים בתוך חודשיים בלבד, הליך שלוקח בדר"כ מספר שנים. הרב דרעי מצידו טען כי הנבחן עבר שמונה בחינות קשות וכי "הדעת נותנת שוודאי יעבור גם את הקלות".

בכתבה צוטטו גורמים ברבנות שהתבטאו בחריפות על המקרה וטענו כי מדובר בשחיתות ראשונה במעלה.

בש"ס לא אוהבים את הפרסומים האחרונים וטוענים כי מדובר ברדיפה. "ככל הידוע לנו מדובר באיש חב״ד. הטענה כי הוא מקורב לש״ס הינה שקרית ונועדה אך ורק לפגוע בתנועת ש״ס", נאמר בהודעת המפלגה.

כזכור, העיתון 'ישראל היום' חששף ביום חמישי האחרון כי פרקליטות המדינה בוחנת בימים אלו תלונה על התנהלות פלילית של גורמים ברבנות הראשית סביב מבחני ההסמכה לרבנות.

הרב יהודה דרעי (במרכז) בשמחה משפחתית. צילום: משה בן נאים
הרב יהודה דרעי (במרכז) בשמחה משפחתית. צילום: משה בן נאים

ע"פ הדיווח של כתב העיתון, יהודה שלזינגר, גורמים משפטיים ברבנות חושדים כי מקורבים לגורמים פוליטיים בש"ס וללשכת הרה"ר הספרדי עברו את המבחנים בצורה תמוהה באופן קיצוני, מה שמעלה שאלות לגבי כשרות המבחנים או אופן בדיקתם.

החשד התחזק לנוכח העובדה כי בקדנציה הקודמת (שבה משרד הדתות היה בידי 'הבית היהודי') נוסח מכרז שחלק מדרישותיו היו להוציא את כל סוגיית הבחינות מידיה של הרבנות הראשית לידיים חיצוניות, ואילו משעה שחזר המשרד לאחריות ש"ס ניתנה הוראה לשנות את תנאי המכרז כך שחברה חיצונית תארגן את הבחינות ותערוך אותן – אך בדיקתן תישאר בידי הרבנות.

החשודים העיקריים שנהנו מההקלות הם בנו של רב בכיר מהצפון המזוהה עם ש"ס, פעיל ש"ס מוכר מראשון לציון ומקורביו של הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף. אחד מהם עבר בהצטיינות בתוך פחות משנתיים יותר מעשרה מבחנים קשים במיוחד, שבדרך כלל הנבחנים אליהם מקדישים יותר מחמש שנים.

העובדה כי השלשה לא עזבו את עיסוקיהם הקודמים לצורך הלימוד לבחינות אלא המשיכו בשגרת יומם, חיזקה עוד יותר את החשדות. גורם המעורה בפרשה אמר ל'ישראל היום': "גם אם אתה עוזב את העבודה ואת כל עיסוקיך, אין סיכוי בעולם שאפשר לעבור בתוך שנה וחצי־שנתיים מבחנים כאלה. הרבנים הכי גדולים בהיסטוריה היהודית לא יכולים לזכור וללמוד בפרק זמן קצר כל כך את רבבות ההלכות וספרי הענק. אין שאלה. זה בלתי אפשרי.

מבחנים לרבנות. אילוסטרציה. צילום: פלאש 90
מבחנים לרבנות. אילוסטרציה. צילום: פלאש 90

"בן אדם שמסייע לרב, אדם שמנהל מועצה דתית, לא יושב ולומד כל היום למבחן. גם אם הוא גאון עולם והיה עוזב את כל מה שהוא עושה, הוא לא מסיים את זה בשנתיים. אין לזה אח ורע בעולם. יש לא מעט תלונות על זיופים ושיבוש של המבחן. החשד הוא שמשהו לא כשר נעשה בבדיקות המבחנים. עכשיו זה ייבדק".

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה: "הפנייה מצויה בבחינה, תוך עדכונם השוטף של פרקליט המדינה ושל יועמ"ש הרבנות הראשית".
גורם במשרד המשפטים מסר לעיתון כי "תהיה חקירה משטרתית בעניין הזה. חד־משמעית".

ואילו מהרבנות הראשית נמסר בתגובה: "מערך הבחינות ברבנות הראשית לישראל מנהל יותר מ־6,000 בחינות בשנה, אשר נערכות על פי כל כללי המנהל התקין, כאשר כל בחינה נבדקת על ידי שני בודקים שונים חיצוניים בלתי תלויים מבלי שהם יודעים את זהות הנבחן. אנו לא רשאים להתייחס לנבחן זה או אחר מפאת צנעת הפרט, אך נדגיש כי אין מגבלה לכמות הבחינות (חלקי בחינות) שיכול נבחן להיבחן במועד מסוים.

"לא ידוע לנו על מכתב שיצא על ידי היועמ"ש או כל גורם אחר. המכרז לניהול מערך הבחינות (אשר בו זכתה לא מכבר חברת מרמנת) על ידי חברה חיצונית לא שונה, אלא הופעל ביחס לחלק מהליך הבחינות עד העברת מחברות הבחינה לבודקים. ההליך המרכזי לווה על ידי המחלקה המשפטית וחשבות המשרד לשירותי דת על פי חוק".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.