כל האמת מאחורי פעולות 'ועדת שקד' סיקור נרחב

ומה מידת מעורבותו של רה"מ בהרס עולם התורה??  סיקור ענק ומקיף על סאגה שעדיין לא נגמרה "חוק השוויון בנטל"

מאת :יעקב אמסלם

אווירה טעונה שררה בעזרת הנשים בביהכנ"ס "הרמב"ם" בלב שכונת רמת אביב התל אביבית, מסביב לשולחן התאספו מספר קצינים בכירים בצה"ל, אשת טייס בשם איילת שקד, וכמה חרדים שאופטימיות הייתה כנראה הצד היותר חזק שלהם. מטרת האסיפה הייתה כמובן הסוגייה הבוערת ביותר על סדר היום הציבורי, והיא חוק ה'גיוס' או כפי ש'לחוצי המנדטים' נוקטים חוק 'השוויון בנטל'.

דיונים אלו אשר נעשו על מנת להגיע לעמק השווה בעניין גיוס בני הישיבות, היו עקרים מתחילתן בשל ברית ה'אחים' הישנה שבימים אלו התגלתה במערומיה, אך קבוצה עיקשת שניפנפה ב'מילה של טייסים' וגובתה ע"י "אנשי הבית" בחזו"א 5 דרשה את המשך אותם אסיפות שלבסוף הוכתרו כתרמית הגדולה ביותר שנעשתה בעידן הפוליטיקה החדשה.

הגיגים רבים נכתבו על הצורך שבהבנת ראשי המדינה בכוחם הרוחני של בחורי הישיבות, ועל נשיאתם ב'נטל' הציבורי לא פחות (ושמא יותר) מאחיהם המשרתים במקצתם ביחידות הקרביות, וברובם ביחידות האמורות לספק את צרכי מפקדיהם. אך על השקפה זו נאמר "יכלה הדיו והמה לא יכלו" ובעקבות כך הגיע ההבנה המוקדמת שאת החזית העיקרית מוכרחים לנהל בוועדת הגיוס, שבתחילה נוהלה ע"י חבר הכנסת פלסנר, אך בוועדה זו נוצרה התנגדות עצומה בקרב חברי הכנסת החרדים עקב המתווה הקשוח אותו יצר חה"כ פלסנר, ומכאן הדרך הייתה קצרה לפירוק הוועדה. לאחר הבחירות קמה לה 'וועדת פרי' אשר בראשה עמד שר המדע יעקב פרי, ובה נוהלו מגעים לא רשמיים בדממה מעוררת התפעלות, אך גם זו לא השיגה את הסכמת החרדים, ופורקה אף היא.126918

לבסוף הועברו המושכות לידיה של חה"כ איילת שקד, וזאת כדי 'להציל מה שניתן' אך בצעד זה קיבלו הגורמים תזכורת כואבת על הפלגנות בקרב הציבור החרדי כשה'פלג הירושלמי' המזוהה עם הגר"ש אויירבעך, צידד בעמדות קיצוניות בכל הנוגע לשיתוף פעולה בנושא הגיוס. מה שהתברר לבסוף כאסטרטגיה לא פסולה עקב התוצאות העגומות שהעלו בחכתם החכי"ים החרדים. אך אין ספק שה'חוכא ואיטלולא' והצורה הפורימית בה התנהלו חברי הכנסת גפני ופרוש במהלך דיוני הוועדה גרמו לעיכוב מסקנותיה, ובזה איפשרו לח"כ אטיאס לנבור בעוד אי אלו תתי סעיפים שריככו במידת מה את חוק הגיוס הדרקוני שתוכנן בתחילה.

תעלומה בלתי פתורה שנותרה היא מה חלקו של רה"מ בקידום חוק הגיוס, לגיטימציה רשמית לא נראתה ממנו כלל, אך אין ספק שמצב זה שיחק לטובתו לא מעט, בעיקר בהסטת החזית התקשורתית בנושא הגיוס לכיוון יאיר לפיד מחמת התנגדותו להארכת חודשי הגיוס בישיבות ההסדר. (לטענתו, מכח הסכם קואליציוני). מצב זה איפשר לרה"מ לפעול ביתר חופשיות בעניין המדיני, ובנושאים כלכליים שונים ללא זרקורי התקשורת. אך התערבותו המפתיעה בשלב הדיונים שע"פ הוראתו עוכבה ההצבעה בסעיף הסנקציות הפליליות, העלתה חשד לפיו חלקו בחקיקת החוק אינו נופל מחלקם של שני 'אדוניו' לפיד ובנט, לדברי מקורביו עיכוב זה נעשה כצעד לשימור הקואליציה מחשד לתיאום עמדות בין ש"ס לבית היהודי, מהלך שתוכנן אך לבסוף קויים באופן חד צדדי, ש"ס קיימה את הבטחתה להתנגדות בנושא הארכת שירות תלמידי ישיבות ההסדר, אך ההבטחה על ביטול סעיף הסנקציות הפליליות כתמורה לא קויימה לבסוף, צעד שהתקבל בהלם מוחלט בנציגות החרדית בוועדה, וכפי שצוטטו יו"ר ש"ס אריה דרעי וחה"כ גפני כמי שאומרים שבגידה שכזו לא תשכח זמן רב, וראה למרחוק מרן הגר"ע זצ"ל באומרו שאלו 'בית של גויים'.הרב-עובדיה

הפניית עורף זו תורגש עוד זמן רב במסדרונות הפוליטיקה החרדית, ואת השלכותיה נראה בכל שיתוף פעולה (אם יתקיים) בין הציבור החרדי והציבור הדת"ל, ואף במישור הרבני.

אך חשוב לציין שחלקים לא מעטים בקרב הציבור הדת"ל אינם רואים בעין יפה את צעדיו האחרונים של יו"ר מפלגתם נפתלי בנט, ואף מסיעת ה'בית היהודי' ישנם כאלו שאינם מוכנים ליישר קו עם הדרת החרדים שנכפתה עליהם. אך כנראה שמוקדי הכח שנכבשו על ידיהם אחרי שנים לא מעטות בהם היו בידי ש"ס ויהדו"ת, הם אלו שיגרמו לאותם קולות לטמון ראשם בחול ולהתעלם ממצוקת עמיתיהם, שאך לפני תריסר חודשים נלחמו בעבורם בתקציבי התנחלויות, ישיבות ההסדר שאר… . כנראה כך הם כללי הפוליטיקה החדשה, "תן לי ואקח לך"

השלכות החלטת וועדת שקד בעניין הגיוס ישפיעו במידה רבה על סדר היום הציבורי למשך הזמן הקרוב, ואף גררו לא מעט קולות מצד אנשי שמאל כדוגמת איש השמאל הקיצוני 'אורי אבנרי' שקרא לציבור החרדי להצטרף לשורות השמאל לאחר נעיצת הסכין מצד בנט ועמיתיו, ואף אישי שמאל נוספים רמזו לעיתונאים 'אוף דה רקורד' על הזדמנות פז לשינוי קו במדיניות הימנית הקיימת בציבור החרדי, אך אין ספק שפעילות (צעירי) 'יש עתיד' אמש בחלוקת ערכות מגבונים בצמתים עם הכיתוב 'כשהחרדים יעבדו תזיעו פחות', חצתה קווים אדומים בכל קנה מידה, ואף עלולה לגרור הסתה אלימה שאחריתה מי ישורנה. צעד זה הנפיק מחאות נמרצות מכל גווני הציבור, וכפי הנראה אף מחכי"ם שעודדו פעולה זו בסתר, אך תקשורתית היו מוכרחים לגנות תופעה זו (וד"ל).

וכן ברחבי הרשת נרשמו כמה נסיונות לעורר אי אילו פרובוקציות, כדוגמת קבוצות הקוראות לחרם על מוצרי ההתנחלויות בעקבות פעילות נציגיהם בכנסת, אך מספר זעום של תומכים הצטרף ליוזמה, וזאת מחמת הבנה פשוטה שמעטים הקולות בציבור הדת"ל שתומכים בפעילותו של נפתלי בנט ואשת אמונו איילת שקד, וגם בהתחשב בעובדה שמאותם התנחלויות ישנם רבים אשר הצביעו למפלגת 'ש"ס' ו'עוצמה לישראל', אשר מתנגדים לחוק הגיוס שהוחלט בוועדה, ואלו אינם אמורים לשאת בכיסם מפני שכל חטאם הוא העובדה שחברי הכנסת שנתנו יד להרס עולם התורה משתייכים לזרם הדת"ל שאליו הם משתייכים.

אחת מנקודות אור שהוארו בכל סאגת הגיוס, היא האחדות הנדירה שמשדרים לעת עתה חצרות הרבנים מכל הפלגים, שהביאה אף להכרזה על ישיבת מועצה משותפת של כל מועצות גדולי התורה, ואף הובטחה השתתפותו של מנהיג הפלג הירושלמי הגר"ש אויירבעך שעד עתה התנהל בעצמאות מוחלטת בכל הנוגע לגזירת הגיוס . ושמא מפני שאסטרטגיית אנשי ביתו בעניין אי שיתוף הפעולה בוועדת שקד התבררה כצודקת , ואילולי נהגו חברי הכנסת החרדים כפי שנהגו יתכן שוועדת שקד הייתה מתפרקת כפי שוועדת פלסנר ופרי התפרקו לאחר אי לגיטימציה ממד  החכי"ם החרדים ודווקא ועדת שקד שבה היה שיתוף פעולה היא זו שגרמה לראשונה בתולדות המדינה להרס מעמדו של בן ישיבה.

עצרת ההמונים היא זו שתעמיד במבחן את כוח הציבור החרדי ואת מדד האחדות (עם קיים) לאחר החודשים הסוערים שעברו יחסי כוחות בפלגים השונים ימים יגידו .ועדת-שקד-צילום-שיף-קוקר

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אנחנו צריכים לזכור ש"כל יהודי שיושב ועוסק בתורה," עושה על ידי לימודו הרבה יותר ממה שכל הצבאות בעולם ביחד לא מסוגלים לעשות. וגם שיהודי שעוסק בתורה, שתורתו אומנותו, הוא פטור ממיסים ומכל עבודות העם, כגון ללכת לצבא בימנו, לכן אם יש לחרדים מספר קטן של תלמידי ישיבה לא כ"כ מוצלחים, זה לא אומר שכל בחורי הישיבה הם כאלו, ושצריך לסגור את הישיבות ולגייס את בחורי הישיבה לצבא הזנות והשמד הציוני העמליקים, גם לחרדים מותר מידי פעם לצאת מהישיבה ואו מבתיהם, ולהלך מפעם לפעם ברחובה של עיר, כמובן רק במקומות שיש הצניעות הנכונה, בדיוק מה אתם הרשעים ההטלריסתים רוצים, שכל היום הם יהיו סגורים בתוך ארבעה קירות? למה? אין שום סיבה הגיוני לכך.

  עם ישראל חייבים שיהיה בהם תלמידי חכמים אמיתים. וזה הרבה יותר חשוב לנו מצה"ל בא"י, עם ישראל חייבים אך ורק חיילים רוחניים. הלוואי וכל עם ישראל ישבו ויעסקו בתורה יומם ולילה. עם ישראל, חייבים שיהיו בהם תלמידי חכמים.

  רוב מאלו הרשעים הם שלוחי וחבירי הסטרא אחרא, הרוצים לגייס את תלמידי הישיבות היקרים, עושים זאת מתוך שנאה עמליקי והמן שיש להם בלבם לאנשים שומרים תורה ומצוות, הם בכלל לא קשורים לזרע ישראל, הם אינם יכולים לפרגן אנשים ששומרים תורה ומצוות ומצליחים בחיים של אושר ועושר, חייבים שיהיו הרבה תלמידי חכמים. תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם.

  האמירות של שונאי ישראל, באים מתוך שנאה, שנאה משום שהם לא מזרע ישראל, הם גילגולים מרשעים גדולים מדור המבול ומדור הפלגה וכו', כופרים גמורים בשם ובתורתו, אין להם שום שמץ של נשמת ישראל, גילגולים של גוים גמורים כפרעה, מסריחים כגילגולים מצואה של אותו איש ימ"ש, אולי ואולי יש להם נשמות של בהמות!!! ומכונים ליצור עוד שנאה והרס בעם ישראל. משה רבנו גאל אותנו מפרעה, מי יגאל אותנו מהממשלה הארורה הזו? רק הלומדי תורה!!! אבל תראו בסוף שהקב"ה מצילינו מידם.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב