הטרור מגיע לבית: כיצד נתמודד עם פחדי הילדים?

"הכנה מקדימה נותנת תחושת שליטה ברגעי האמת" • כלים וטיפים להתמודדות עם חרדה ופחד אצל ילדים וכיצד נשמור על שגרה למרות החששות

תקופה קשה ומורכבת עוברת עלינו בשבועות האחרונים. הטרור שמגיח מכל פינה ומאיים על כל אחד ובכל מקום גורם לכולנו קטנים וגדולים לפחדים וחששות. החרדה שמא יגיח מפגע מעבר לפינה, בתחנת האוטובוס או ביציאה מחנות ממתקים מטרידה את שלוותנו ומוציאה אותנו משגרת החיים המבורכת.

אהרון מאיר, עובד סוציאלי ומטפל התנהגותי קוגניטיבי בילדים ומתבגרים ב- Medikids מרכז מומחים לרפואת ילדים, מציע מספר נושאים חשובים שיש להפנות אליהם את הקשב שלנו כהורים אל מול ילדינו בתקופה רגישה זו:

שמירה על שיגרה– לשמור על שגרת החיים ככל שניתן. שמירה על השגרה נותנת הן לנו ההורים והן לילדים תחושת שליטה. זהו מסר בלתי מילולי שהחיים ממשיכים כסדרם ונותנים תחושת רוגע, שליטה ובטחון.

הקטנת החשיפה למידע– להקטין עד כמה שניתן את החשיפה לאמצעי התקשורת ולרשתות החברתיות. בכל ערוץ משדרים שוב ושוב תמונות מאירוע כזה או אחר, פרשנים רבים משתפים בדעתם ואנו נשאבים לצפייה ועדכונים במדיה מתוך אשליה שכך אנו מקבלים שליטה על המתרחש. חשיפת הילדים לשיח התקשורתי ולאמירה כזו או אחרת עלולה להשפיע עליהם בצורה ניכרת, לרוב אף שלא בידיעתנו.

שימו לב לשינויים– לשים לב לשינויים בהתנהגות אצל הילדים, קטנים כגדולים ולאפשר שיח רגשי סביב ההתרחשויות. חשוב לדבר גם על הפחדים שלנו כהורים, זה ייתן לגיטימציה לילדים לפחד ולהביע את חששם בפנינו.

התנהגות הורית אחידה– להשתדל להיות אחידים כהורים בהכלת הרגשות ושינויים בהתנהגות אצל הילדים. לעיתים קרובות אחד ההורים עלול לבטל תחושות פחד אצל ילדו, בעוד בן או בת הזוג מבטאים בדיוק את ההיפך ונחווים על ידי הילד כיותר אמפטיים. זהו מצב מבלבל עבור הילדים, והם אינם יודעים כיצד לנהוג "האם עלי להיות לפחד כמו אימא, או חזק כמו אבא?".

"דברו רגשות"– אנו ההורים מהווים מודל לילדים, כיצד שאנו ננהג ונגיב לדברים יאפשר להם למידה וחיקוי שלנו. ככל שנרגיש ונשדר בטחון, שקט ורוגע, זה גם מה שילדינו ירגישו. חשוב לומר להם שגם אנו מפחדים ולדבר מה עוזר לנו ההורים להתמודד עם פחדים ולהרגיש יותר בטוחים. הפחד הוא חשוב, הוא מציל חיים!

כלים להתמודדות– תנו לילדים כלים להתמודד עם מצבים משתנים שעלולים להתרחש (פיגוע, אזעקה וכו'), דברו על אפשרויות התגובה ודרכי התמודדות. הכנה מקדימה זו נותנת תחושת שליטה ברגעי האמת, ש"אני יודע מה אני צריך לעשות, התכוננתי לזה עם ההורים".

*************

Medikids מרכז מומחים לרפואת ילדים, מגיל לידה ועד גיל 18, מאגד תחת קורת גג אחת מעל ל-45 רופאי ילדים מומחים, יועצים ומטפלים פרא רפואיים, מהטובים בארץ, הנותנים ייעוץ וטיפול משלים במגוון תחומים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.