הטרנד העכשווי בעולם ההשקעות

בשנים האחרונות מתפתח בעולם ולאחרונה אף בישראל טרנד השקעות מעניין, יעיל וחשוב – הלוואות חברתיות

בשנים האחרונות מתפתח בעולם ולאחרונה אף בישראל טרנד השקעות מעניין, יעיל וחשוב – הלוואות חברתיות.

זהו אפיק השקעה חוץ בנקאי המאפשר השקעה במיזמים חברתיים כלכליים המנפיקים תשואה, ללא הסיכון הקיים בשוק ההון או בטירחה הרבה הקיימת למשל בהשקעה בנדל"ן. כמה גופים כבר פעילים בתחום בארץ ורואים ברכה בעמלם. טריא והומי הם הגופים הבולטים המובילים את הרעיון.

משכנתא חברתית

מטרתם של משכנתאות חברתיות מצד אחד להוות אלטרנטיבה אטרקטיבית לבנקים ולהציע לאזרחי ישראל ערוץ נוסף לקבלת הלוואות בתנאים הוגנים, ומן הצד השני, להציע לאלו המחפשים אפיקי השקעה חדשים, הזדמנות ל"נגוס בעוגת האשראי, אשר עד לאחרונה הייתה בבעלותם הבלעדית של הבנקים.

"כולנו מכירים את הסיכונים הכרוכים בהשקעה ולכן מודל ההשקעה של הומי למשל, מאפשר למשקיעים להשיג תשואה מצויינת ובנוסף לקבל בטחונות מלאים לכספי ההשקעה," אומר אשר לוגסי, מומחה למשכנתאות ואשראי בנקאי "דבר אשר לא נמצא בשום אפיק השקעה כיום". הרעיון שעומד מאחורי homei הוא לקחת את כל מה שטוב בהלוואות חברתיות אך ללא הסיכונים הכרוכים בהשקעה כזו. לכן פיתחuאת מוצר השקעה ייחודי הנקרא ״משכנתא חברתית״ שנותן מענה מלא לצורכי המשקיעים המחפשים אפיק השקעה יציב עם סיכון מינימלי .

שוק המשכנתאות בישראל

לדברי לוגסי "עולם המשכנתאות בישראל נשלט ב 100 אחוז וללא עוררין על ידי הבנקים. אין היום בישראל חברה חוץ בנקאית שמסוגלת לתת משכנתא לתקופה ארוכה של 10-15-20 שנה בריביות בנקאיות.

ישנה כמעט 100 אחוז שליטה של הבנקים בנושא המשכנתאות, ולכן התחרות היא גם מאוד מצומצמת. ישנם 4 בנקים ששולטים בכמעט 80 אחוז משוק המשכנתאות והתחרות מאוד צרה.

הבנקים בשנתיים האחרונות הוכיחו שלמרות שמחיר הקניה של הכסף כמעט ולא השתנה (היו תנודות מאוד קטנות במחיר הקניה של הכסף) הם היו מסוגלים, ואף עשו, להקפיץ את מחירי המשכנתאות בכמעט 2 אחוז למעלה. הם עשו את זה בצורה מדורגת במשך כמה חודשים ובתאום כמעט מושלם. הממונה על ההגבלים העסקים חקרו והיו הרבה תלונות בנושא זה. הבנקים תאמו מחירים בעצם ועמדות, וכל הבנקים כמעט באותו תזמון התחילו בהעלאת מחירים לכ 2 אחוזים. ושוב אין תחרות כי מטרת הבנקים הייתה להגדיל את עוגת הרווחים שלהם מנושא המשכנתאות שצובר תאוצה מאוד מאוד גדולה".

המטרה של משכנתא חברתית היא כפולה.

1. כאשר אני בא לבנק, אני מפקיד ומשקיע כספים, התשואה שהבנק נותן לי היא אפסית. כאשר מגיע מישהו להלוות כספים מהבנק הוא מקבל ריבית מאוד גבוהה. והבנקים בישראל נהנים מפערי ריבית שלא קיימים בעולם. המפקיד מקבל פחות מאחוז ריבית בשנה והלווה יכול לשלם לפעמים אפילו עד 10 אחוז ריבית (הממוצע עומד היום על כ 8). פער הריבית הוא אסטרונומי.

במשכנתא החברתית מגיע המפקיד ויפקיד כסף ויקבל תשואה גבוהה והלווה ישלם ריבית דומה. לדוגמא, המפקיד יקבל 5-6 אחוז תשואה והלווה ישלם בסביבות 7-8 אחוז ריבית. והפער הוא הרבה יותר קטן.

2. משכנתאות חברתיות ידעו לתת פתרון בנושא גם של משכנתא שניה. בארה"ב זה מאוד פופולארי. היום המציאות בישראל היא שאם בנק א' נתן לך משכנתא אתה חייב לבקש ולקחת ממנו גם את המשכנתא הנוספת. אתה בעצם לקוח שבוי. ושוב אין תחרות. והמחיר גם הוא מאוד מאוד יקר. החוק כן מאפשר ללכת לבנק זר ולקחת שם משכנתא שניה אבל לא עושים זאת בפרקטיקה. ושוב יש בעיה של חוסר תחרות ולקוחות שבויים וזה מתרגם לעלויות מאוד גבוהות של אשראי.

איך רואים את שוק המשכנתאות בעתיד?

שוק המשכנתאות כמו שוק הנדל"ן מצוי בגאות, בעשור האחרון עלו ביצועי המשכנתאות בבנקים מרמה של 20 מיליארד שח שנתי לכ 55 מיליארד שח לשנה.

התפתחויות שצפויות הם הרחבת שוק משכנתאות בדרגה שנייה (משכנתאות נוספות), משכנתאות לכל מטרה וכן משכנתאות להשקעה בחו"ל. תוך התפתחות והתרחבות שוק האשראי המשני )הלוואות חברתיות, חוץ בנקאיות והלוואות של קרנות)

האם מדובר בחינוך שוק?

לדעתי אין צורך בחינוך שוק. יש בשוק כבר היום צורך ענק לאשראי חוץ בנקאי. המשכנתאות החברתיות גם יודעות לתת מענה למסורבי בנקים, אנשים שמערכת הבנקאות לא רוצה או יודעת לתת להם פיתרון (מחמת גיל/מצב אישי ( ברגע שהפלטפורמה תעבוד – היא תוכל לבצע אשראים בהיקפי ענק אין ספק שהטיית לקוחות מן השורה למערכת – תארך יותר זמן

ההבדלים בין משכנתא חברתית למשכנתא בנקאית

משכנתא חברתית יודעת לתת מענה ללקוחות מסורבי בנק עקב היסטוריית אשראי לא תקינה – לעיתים מדובר בבעיות מינוריות שקרו בעברו הפיננסי של הלווה – אולם הבנקים מאוד לא סלחנים משכנתא חברתית יודעת לתת מענה לווים עם בעיות כגון גיל מבוגר \ בעיות בהשגת ביטוח למשכנתא \ בעיות ביכולת להצגת הכנסות שלעיתים אינה עומדת בדרישות הבנקים- גם כאן הבנקים מציגים דרישות שלעיתים לא כל הציבור יכול לעמוד בהם משכנתא חברתית יודעת לתת מענה במתן משכנתא בדרגה שנייה. ללווה יש נכס בעל שווי גבוה ומשכנתא בבנק בסך נמוך יחסית. הלווה מעוניין למנף את הנכס באשראי נוסף. כיום אין פרקטיקה של ללכת לבנקים ולעשות סקר שוק ולקחת אשראי נוסף- כי הלווה מוגבל למשכנתת ההמשך רק באותו בנק )ואז הוא לקוח שבוי(משכנתא חברתית יודעת לתת הלוואות משכנתא שיש בהן מרכיב גישור\מרכיב גרייס )אלו מרכיבים שאתה מקבל את המשכנתא אך מתחיל לשלם את ההחזר החודשי במועד מאוחר יותר( . מתן מימון ליזמויות חדשות \עסקים חדשים וכל זאת בית גמישות מאשר במערכת הבנקאית – תוך שימת לב לקבלת בטוחות נאותות ומספקות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.