היא רק רוצה להרקיד (כשר)

התקליטנית הבינלאומית דלית אייזנר כבשה את האולמות הכי גדולים. היום היא מרקידה נשים בלבד, ואלה מגיעות בהמוניהן

דלית אייזנר, בת 39 ואמא לילד בן 5.5, כבר 20 שנה בתחום של המוזיקה. "הייתי תקליטנית בינלאומית", היא אומרת. "הוצאתי אלבום ראשון שמכר למעלה מ-300 אלף עותקים בכל רחבי העולם, זה האלבום שהקפיץ אותי למקום שני בעולם. התחליתי לתקלט מוזיקת טראנס ורוק ברצועות שלא נשמע כמותן.

"יצרתי מזיקה ווקאלית וגיטרות, והייתי האישה הראשונה שהביאה מוזיקת טראנס, וקיבלו אותי, כי זה היה משהו אחר". בשיאה, הגיעה אייזנר לרשימת 10 התקליטנים המובילים בעולם.

"החיים שלי", היא מספרת, "היו נראים כמו של סופרסטאר: טיסות ברחבי העולם, מלונות פאר. כל מה שביקשתי היה לי. לא אהבתי להופיע בלילה אלא רק בבוקר, בזריחה, במקום של האור. המוזיקה היתה הייעוד והחיים שלי וזה מה שאהבתי לעשות ועדיין עושה באהבה גדולה".

מה היתה הנקודה בה החלטת על חזרה בתשובה? היה רגע או כמה רגעים שהובילו אותך לחזרה בתשובה?

"תמיד הייתי רוחנית ומקבלת את האנרגיות של היקום, מתעניינת במיסטיקה. היייתי מגיעה לכל מקום בעולם ומכירה כל מיני סוגי אנשים וכל מיני מיסטקנים, והייתי נהנית לשמוע ולהקשיב להם. המוזיקה היא מאוד רוחנית. בכל מקום שהגעתי אליו חיפשתי את המקום של הים והשמיים, את נפלאות הבריאה, את האנרגיה שבקוסמוס, אבל לא ידעתי שזה הקב"ה. לא היה משהו טרגי שקרה לי ובעקבות זה גיליתי את החזרה בתשובה. זה היה מהלך מאוד מאוד ארוך. פעם אחת הגעתי ליפן בהרי ההפוג'י וזה היה רגע לפני כניסת שבת, וכל הדיג'אים והאומנים הכי גדולים בעולם היו שם, והיו גם המון יהודים. היהודים היו שולטים בטראנס אז.

"הגענו ליפן יום שישי, ערב שבת, כל אחד הולך לחדרו ומתארגן למסיבות, ליציאות שלו. אחד הדיג'אים היה יהודי שהתחיל לשמור שבת ואמרו לי: בואי נלך אליו לחדר. כשהגעתי לחדר הוא בדיוק הדליק נרות וזה ריגש אותי. מאוד קירב אותי המראה הזה של הבנאדם בין קודש לחול, וראיתי אותו כל כך מחובר לעצמו. נשארתי וישבתי איתו באותה שבת והוא ריגש אותי. לאט לאט התחלתי לשאול שאלות וקיבלתי תשובות.

אלבוo שמכר למעלה מ-300 אלף עותקים (צילום: פייסבוק)

 

"היו לי כמה סיטואציות שהיום אני יכולה לומר לך שה' שמר עלי ממש. ערב אחד חזרתי מהופעה עם נהג מונית שיכור ובאוטוסרדטה הנהג פשוט עצם עיניים. מזלי שהייתי ערה ואחזתי לו את ההגה, ממש בשניה שיכולנו להתהפך, ואני צועקת 'שמע ישראל', והנה יצאנו בלי פגע. כל הזמן במסעות היו לי ניסים שקרו לי לאורך כל הדרך.

"באיזשהו שלב מאוד רציתי כבר לשמור שבת, והודעתי את זה לאמרגן. ההופעות שלי היו סגורות שנה מראש וכל ההופעות היו בערב שבת. המארגן שלי ממש נבהל איך אני בכלל חושבת על זה, אבל זו היתה החלטה מאוד קשה ומאוד אמיצה שהלכתי איתה עד הסוף ולא הסכמתי לוותר. התחלתי לסחוב קופסאות שימורים ואוכל כשר למלונות בחו"ל, ולשבת בחדר בשבת כי המפתח מגנטי ולא רציתי לצאת מהחדר ולחלל שבת, ובמוצש הייתי ממשיכה כאילו הכל רגיל.

"הפסקתי לעבוד מול קהל מעורב. בעצם אין משהו שקיים רק לנשים בעולם. כשאת מפסיקה להרקיד מעורב, אין לך בעצם עבודה כי זה לא קיים גם בארץ. לפחות עדיין לא היה קיים אז ערבי הרקדה לנשים, כי גם חוזרות בתשובה לא היו מוכנות לבוא בכלל לערב של די ג'י, ובעולם החרדי והדתי לא יודעים מה זו אומנות, מה זה מסיבות לנשים. מהמקום הזה יצרתי והתחלתי לארגן ערבי ריקוד לנשים בכל הארץ. היה לי מאוד קשה כלכלית אבל לא נשברתי".

איך מגיבים האנשים הקרובים אלייך? משפחה, חברים?

"לאבא שלי שהוא גם הרואה חשבון של העסק שלי, עוד קשה לקבל את זה כי הוא רואה את הירידה בהכנסות. אבל היום הוא יותר רגוע והוא רואה את הסיפוק שלי, אז זה מרגיע אותו. ההורים שלי לא שומרים שבת, יש קידוש בערב שבת ואחר כך הכל רגיל. הבית שלי הפך להיות הבית שכולם באים אליו לסעודת צהריים של שבת, ולא מוותרים על החמין שלי. בהתחלה לא קיבלתי אותם כי מה? הם יבואו אלי ויחללו שבת. היום הם באים אלי ושומעים דברי תורה וסיפורים והם נהנים מזה עד שהם לא מוכנים להפסיד את השבת אצלי".

הגעת לרמה גבוהה של די ג'יי בעולם, בין 10 המובילים. ספרי לנו על התחושה. דברים שרואים משם?

"אני לא מרגישה שאני בכלל לקחתי בחירה. היתה לי סיעתא דישמיא . אני מרגישה שזה היעוד שלי. כל הערצה שהיתה לי בעולם בעצם הגיעה למקום שאני היום מרקידה נשים. יש לי בית ספר לדי ג'י לנשים, ואני מעבירה את הידע שלי ואת הנסיון שלי ואני רואה את זה כשליחות".

"כתקליטנית אני מעבירה ונותנת את כל מה שיש לי"  (צילום: מתוך פייסבוק)

 

ולמרות הכל בחרת להפסיק בשיא הקריירה שלך.

"לחיות את החלום בגבולות ההלכה זה מרגיש לי הכי נכון שאני יכולה לעשות. כשיש לך נשים שנהנות מהמוזיקה שלך ומצביעות ברגליים, כשהערבים שלי מלאים, זה הסיפוק הכי גדול שלי. כשאני מרקידה 500 נשים או 50 אלף איש, מבחינתי זה אותו דרייב של שמחה. כתקליטנית אני מעבירה ונותנת את כל מה שיש לי".

כמה געגועים יש לך למקום ההוא שעזבת?

"אני מתחזקת באמונה ולכל אדם בעולם יש שליחות. אני מסתכלת לראות את המקום שאני כן נמצאת, ואז אני בשמחה. לא לחשוב איפה הייתי יכולה להיות. זה חוסר אמונה. אני מתחזקת ולכן המקום שלי הוא להרחיב את הדעת שלי ולהבין מה זה בעצם להחזיק את המציאות בשמחה. אפשר לדבר על החסרונות שלי, אבל אני רוצה ויודעת שכל מה שהקב"ה עושה בעולמו הכל לטובתי האישית. למה רק בשמחה? כי הכי קשה להחזיק בשמחה בלי להרגיש קורבן של מה. רבנו אמר בשמחה כי השמחה זה הכי קשה. זה המסע שלי בעולם וההרגשה היא של ייעוד ושליחות. ותמיד זו עובדה אישית".

מה הרגע המשמח, הכי משמעותי שלך?

"כל רגע ורגע, רגעים קטנים וגדולים. אבל זכור לי רגע אחד מיוחד במיוחד. זה היה במקסיקו, עם קהל של 70 אלף איש, ועליתי לבמה עם התהילים. הרמתי את התהילים וקראתי שמע ישראל, וכולם צעקו אחרי עם הד גדול, וזה היה רגע משמעותי ומשמח של עול מלכות שמים, שאתה עושה משהו ומתחבר אליו והולך איתו עד הסוף".

די גי דאלי עם נועה ירון דיין לפני החג" – די ג'י דאלי עם נועה ירון דיין

 

חודש אלול כרגע, וכולנו צריכים ועושים חשבון נפש. תני לנו קצת מהתובנות שלך?

"אני עושה מסיבה בחודש אלול והיה לי מחשבה שאולי בחודש אלול לא כדאי לעשות מסיבה, כי זה חודש הדין והמון חשבון נפש, אבל אני חושבת שהקב"ה מפרגן ורוצה שכן נשמח. הוא ייצר את המציאות שאנחנו חיות בה, את הנשמות שלנו. אנחנו נכנסות לשנת תשע"ח ובעצם יש את 'גילו ברננה', הקב"ה רוצה שנשמח, וכך אני רוצה להתחיל את השנה שלי עם מסיבה גדולה באלול, כי בשמחה תצאון, מהשנה שהיתה לשנה, וניכנס לשנה החדשה ונבקש מהקב"ה דברים מתוך שמחה. זה השליחות שלי גם בחודש אלול".

מה השאיפות שלך?

"להופיע בפני נשים בלבד בעולם כולו. לעשות פסטיבלים של 3 ימי מוזיקה ענקיים במקומות שהופעתי בהם פעם, מול אלפי נשים".

ספרי לי על הלהקה שהקמת? ואיפה אתן מופיעות?

"הלהקה נקראת 'היהודיות', להקת נשים איכותית ראשונה מסוגה. את כל הלחנים והעיבודים אנחנו מבצעות ביחד ואני מתעסקת בהפקות והקלטות וכותבת את השירים עבורן".

נועה ירון דיין היא שותפה של דלית לערבי שירה. כבר שנתיים שהן מופיעות ביחד, נועה ירון דיין אחראית על דברי התורה שהיא מעבירה לקהל הנשים שמגיע, ואחריה כמובן דלית משמחת את הנשים עם מוזיקה עדכנית.

ב-13.9 תתקיים מסיבת ענק של די גי דאלי עם נועה ירון דיין במרכז התהוות,  רחוב אחד העם 23 תל אביב, מסיבה אלולית במיוחד רגע לפני ראש השנה. "אנחנו מזמינות אותך לשמוח איתנו לקראת החג".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.