היגיינה במטבח המסעדה – המפתח בידיים

על פי סקר שבוצע בארצות הברית, 4 מתוך 10 אנשים, המבקרים בשירותים, כלל לא רוחצים את ידיהם לאחר שביקרו שם. עובדה זו הופכת אותם לנשאי חיידקים ונגיפים, העוברים לאחרים על ידי מגע פיזי ישיר או על ידי מגע ישיר עם מזונות כלשהם ואפילו מגע עם משטחי העבודה במטבח.

אנשים שמבשלים, בין אם באופן חובבני בביתם הפרטי ובין אם במסגרת עבודתם, נוגעים במשטח העבודה לא מעט, נוגעים בידיות הדלת, בציוד שבמטבח וכמובן במזון עצמו וכך משמשים למעשה כנשאים לחיידקים צואתיים ולזיהומים אחרים כאשר הם אינם רוחצים את ידיהם לאחר הביקור בשירותים. הם יכולים להעביר זאת לבני משפחתם, ללקוחות במסעדה שבה הם עובדים ולאנשים נוספים.

הסיכוי לתחלואה, במקרים אלה, הקשורה לבעיות מעיים ובעיות נוספות, היא גבוהה מאד ומדי שנה מדווחים למעלה מ-70 מיליון מקרים בארצות הברית הקשורים למחלות המועברות על ידי המון ואפילו על 5,000 מקרי מוות, הנובעים מכך.

הקפדה על סביבה נקייה ככל שניתן וגם על נהלי בקרת זיהומים בקרב עובדי המזון, בין אם אלה הטבחים, המלצרים או כל מי שבא במגע עם המזון בעת עבודתו, היא הכרחית ולו כדי להקטין את הסיכוי למחלות שבחלקן עשויות להיות קשות.

אז, למה זה כל כך מסוכן?

אחד מהחיידקים, זה המעורר חרדה רבה מפניו, הוא הסטאפילוקוק, המועבר על ידי מגע ישיר. 30 אחוז מכלל האוכלוסייה נושאים אותו בדרכי הנשימה העליונות שלהם וגם על העור וגם בשיער. לסובלים מגירויי עור, ובמיוחד אם אלה אנשים העובדים במטבח, ישנה הסתברות גבוהה מאד להפוך לנשאים לתצורתו הפתוגנית של חיידק זה, הנחשב כבעל יכולת הישרדות גבוהה מאד על משטחים יבשים. הדבר נכון גם לגבי טבחים ועובדי מטבח אחרים הסובלים מפצעים פתוחים, העשויים להזדהם ולגרום למחלות ריאה קשות, לזיהומים בדם הנחשבים למסוכנים ואף לנדוד למסתמי הלב ולפגוע בלב עצמו.

חיידק נוסף, מסוכן לא פחות הוא הסטרפטוקוקוס, שגם אותו נושאים באופן קבוע באזורים שונים בגוף, כמו העור, השיער ובדרכי הנשימה העליונות. גם הוא יכול לעבור במגע ישיר וגם הוא גורם לסדרה של בעיות בריאות. ולכן, מומלץ לאנשים הסובלים מבעיות בעור או מפצעים פתוחים, שלא לעבוד במטבח כדי לא להידבק ממנו. במקביל, ישנו גם זיהום נוסף, שיש להכירו, והוא זה הגורם לאחד מזיהומי מערכת העיכול הנפוצים ביותר. הסלמונלה גורם להיווצרות חיידקים בדרכי העיכול, וכאשר נדבקים בו בגילאים צעירים או בגילאים מבוגרים מאד אפשר לפתח מחלות קשות. חשיפה לחיידקי הסלמונלה יכולה להיגרם בשל חשיפה למזון מזוהם, כמו ביצים, בשר, מאכלי גבינה למיניהם וגם למקורות מים מזוהמים. המשמעות לכך היא סיכון רב מאד וחשיבות רבה במציאות פתרונות שיכולים לצמצם את החשיפה ולמנוע את הנזק הבריאותי הנלווה לה.

פתרונות

בין אם בבית הפרטי ובין אם במטבח המוסדי או בבית הקפה, שימוש בכפפות יכול להיות פתרון מצוין, המסייע במניעת מחלות. כפפות ניטריל הן כפפות המאושרות לבוא במגע עם מזון וזו גם הסיבה מדוע הן פופולאריות מאד בקרב עובדי המטבח. כפפות אלו, הנחשבות לדקות, אך יחד עם זאת גם לחזקות במיוחד, הן רגישות למישוש, הן אינן מכילות לטקס או אבקה כמו כפפות אחרות וחלקן גם מגינות מפני מגע עם חומרים כימיים מסוכנים. כפפות ניטריל מגיעות במידות שונות (S עד XL) כך שניתן ליהנות מנוחות רבה בזמן העבודה לאור התאמתן המוצלחת ומעבודה נעימה הרבה יותר. השימוש בכפפות מצמצם משמעותית את חשיפתם של האחרים לחיידקים מסוכנים ולהעברת מחלות.

פתרון נוסף, המסייע גם הוא בכך, הוא שימוש בחומרי חיטוי לידיים. חשוב מאד להקפיד, בעת העבודה במטבח, על רחצת הידיים על ידי ספריי לניקוי ידיים או בסבון ובמים. הספריי מכיל אלכוהול וחומר חיטוי מיוחד, המספק למשתמשים בו הגנה מפני חיידקים פתוגנים לא רצויים. כדאי, ולו כדי להשיג את ההגנה המרבית, לשלב שטיפת הידיים בסבון ובמים ולאחר מכן שימוש בספריי הייעודי. במקביל, חשוב מאד גם לשמור על משטחי עבודה נקיים. יש לחטא את המשטחים באופן יומיומי ולעשות זאת בעזרת תכשירים המתאימים לכך. יש להימנע מלחטא את המשטחים באמצעות אקונומיקה או חומרי הלבנה למיניהם ולהשתמש אך ורק בתכשירים המתאימים לחיטוי משטחים.

הרבה מאוד חיידקים מסתובבים במטבחים שאנחנו לעיתים ניזונים מהם, הדבר יכול להגיע למצב מסוכן אם במקום העבודה ו\או בכל מטבח באשר הוא לא מתקיימת שמירה קפדנית על היגיינה וצורות עבודה נכונות ובכללם כל מה שהוזכר לעיל, עד כדי מסוכן שישנם לא מעט מקרי מוות שנגרמים כתוצאה מרשלנות במטבחים ברחבי העולם. שימוש יומיומי בכפפות ניטריל וכן הקפדה על שטיפת ידיים עם חומרים מחטאים הינם קריטיים על מנת לשמור על המטבח נקי ועל החיידקים רחוקים מאתנו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.