היהודי בעל הסיכויים הגבוהים להפוך לנשיא ארה"ב

ברני סנדרס, יהודי המתמודד מול הילארי קלינטון לתפקיד המועמד הדמוקרטי לבחירות לנשיאות ארה"ב, הולך ומסתמן כמי שהולך לנצח את הבחירות המקדימות. בסביבת קלינטון מתכוננים להתחיל ולתקוף אותו בחריפות. {דמוקרטי וסוציאלי}

האם בתום מערכת הבחירות לנשיאות ארצות הברית שיתקיימו במהלך השנה האזרחית הנוכחית נראה יהודי יושב בבית הלבן? בינתיים נראה כי לפחות לראות יהודי העומד בראשות המפלגה הדמוקרטית ומתחרה מול נציג הרפובליקנים לתפקיד נשיא המעצמה החזקה בעולם, יש סיכוי גבוה.

המדובר במתמודד היהודי ברני סנדרס, אשר על פי הסקרים הופך להיות בעל סיכוי גבוה לנצח את מי שעד עכשיו נראה היה כי תיקח בקלות את ההתמודדות הדמוקרטית, אשת הנשיא לשעבר, הילארי קלינטון. על פי הסקרים, הוא עומד לנצח את קלינטון במדינות המפתח איווה וניו המפשייר.

על פי הדיווחים בתקשורת האמריקאית, יועצים להילרי קלינטון, בהם הנשיא לשעבר ביל קלינטון, סבורים כי צוות קמפיין הבחירות של שרת החוץ לשעבר טעה כשלא תקף בתחילת המרוץ את ברני סנדרס. תחילה נראה היה כי אין לו סיכוי, אך כרגע הוא בדרכו להפוך למועמד המוביל.

סקרי דעת קהל מצביעים על כך שדמוקרטים ובוחרים נוספים ממשיכים להטיל ספק באמינותה של קלינטון, ותוהים אם אכפת לה מבעיותיהם. סקרים אחרונים מראים כי הפער הניכר שממנו נהנתה בעבר על פני סנדרס באיווה נעלם, ואילו בניו המפשייר מוביל הסנאטור בפער קטן.

בכתבת פרופיל שפורסם עליו בעיתון הארץ נכתב כי ברני סנדרס הוא בן למשפחה יהודית, נשוי ואב לארבעה. בשנות השישים למד באוניברסיטת שיקגו, לקח חלק במאבק למען זכויות השחורים והיה פעיל בתנועה סוציאליסטית צעירה. בגיל 27 עבר לוורמונט והחל לעבוד בנגרות ובקולנוע דוקומנטרי. במקביל ניסה להתמודד כעצמאי למשרת המושל ולתפקיד סנאטור אך נכשל.

בגיל 40 ניצח כעצמאי בבחירות לראש העיר ברלינגטון בפער של 10 קולות ולאורך כהונתו קידם רפורמות בתחום הבנייה הציבורית, מיסוי פרוגרסיבי והגנה סביבתית. נבחר מחדש שלוש פעמים לתפקיד. ב-1991 נבחר סנדרס לבית הנבחרים מטעם מדינת ורמונט וכיהן בתפקיד 16 שנה. עיקר פעילותו נגעה להגנה על עובדים ולמאבק באי שיוויון. ב-2007 עבר לכהן כסנאטור ונבחר מחדש לתפקיד ב-2012 ברוב של 71%. במסגרת זו עמד בראש הוועדה לטיפול בווטרנים ופצועי המלחמות.

סנדרס מגדיר עצמו "סוציאל דמוקרט" ועוסק בעיקר בעניינים כלכליים וחברתיים. בשונה ממועמדים אחרים הנתמכים בידי מיליארדרים וחברות ענק, בראש רשימת תורמיו של סנדרס ניתן למצוא את איגוד המכונאים ועובדי תעשיית האווירונאוטיקה, איגוד העובדים Teamsters, איגוד המורים והמרצים הלאומי, איגוד עובדי תעשיית הרכב, איגוד עובדי תעשיית המזון ואיגוד עובדי התקשורת והמדיה.

לאורך שנות פעילותו הפוליטית קידם חקיקות הנוגעות לאי השיוויון בארה"ב, רפורמת הבריאות, מיסוי העשירים, אנרגיה ירוקה והכרה בזכויות מיעוטים. מבקר בחריפות את המלחמה בעיראק, את "חוק הפטריוט" ואת תוכנית המעקבים של הממשל. סנדרס סבור כי יש להטיל פיקוח על נשיאת הנשק בארה"ב ותומך ברפורמת ההגירה.

יצויין כי אחת התנועות של צעירים בארצות הברית אשר הביאו את המהפך שגרם לבחירתו של ברק אובמה לנשיאות ארצות הברית, תומכים כעת רשמית ופומבית בסנדרס. האם הם יצליחו להביא את המתמודד היהודי לבית הלבן על תקן האזרח הראשון?

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.