"היה אפשר לגמור את זה ב-24 שעות עם 3,000 עזתים הרוגים"

אלי סהר, קצין במיל' בגדוד 50 ובעל סניף של רשת קפה קפה בבאר-שבע, על הקשר בין צבא לעסקים: "אם יש מטח לקראת 17:00-18:00, אני מבין שהיום אבוד וסוגר. עוד שבועיים בקצב הזה, נגיע להתרסקות כלכלית"

אני קצין בגדוד 50 ואני יודע מה אנחנו מסוגלים. אנחנו מסוגלים ליותר. זה התסכול של כל אלה ששירתו בצה"ל ויודעים מה אפשר. אנחנו יודעים שאפשר לחסל את הסיפור ב-24 שעות. אז יהרגו 3,000 עזתים – אז יהרגו. במלחמה כמו במלחמה. צריך לסגור להם את החשמל, לנתק היכולת להתחבר לאינטרנט, את היכולת להכניס כתבים. אם חלילה היו הורגים 20 ילדים בנתיב העשרה, היינו אולי מתעוררים". את הדברים האלה אומר ל"גלובס" אלי סהר, קצין במיל' שנפצע בזמנו מירי בפעולה בלבנון.

בד בבד מתמודד סהר עם הירידה החדה שחווה העסק בצל מבצע צוק איתן. לדבריו, "הירידה דרסטית, כמעט 90%. אנחנו מנסים לעבוד. הבוקר (א') פתחנו את הסניף והיו כבר שלוש אזעקות. ככל שיש יותר אזעקות, כך הקהל פחות מגיע. כבר שבוע לפני מבצע 'צוק איתן' הייתה מתיחות באוויר והרגשנו ירידה במכירות, ועכשיו היא כמעט מוחלטת. כשיש מטח על באר שבע, כל בתי הקפה סגורים. אלה שהיה להם את האומץ לפתוח, עשו זאת מתוך רצון טוב, אבל זה לא כלכלי בעליל".

– כמה לקוחות היו לכם היום בסניף?

"בתחילת הבוקר, עשרה אנשים. כדי להבין, בשעה הזאת בדרך כלל אנחנו עם מחזור של כמעט 15 אלף שקל, והיום המחזור הוא מאות בודדות של שקלים. נכון לעכשיו (שעת צהרים), עוד לא הגענו לפדיון של 1,000 שקל. לאורך כל המבצע ובאופן רציף, אנחנו מנסים לעבוד, אבל אין שום תקומה. ברגע שיש אזעקה, כל מי שהעז לצאת, לא יוצא. אם יש אזעקה, אני יודע שבארבע-חמש שעות שלאחר מכן אין אף אדם בסניף. אם יש מטח לקראת 17:00-18:00, אני כבר מבין שאף אחד לא ייכנס וסוגר את הסניף. חד משמעית, כלכלית היה עדיף לסגור את הסניף".

סהר קובל על כך שהממשלה טרם הכריזה על מצב חירום, שמבטיח פיצוי לבעלי העסקים. לדבריו: "אם עוד שבועיים נמשיך בקצב הזה, נגיע להתרסקות כלכלית. אנשים אולי לא מעיזים להגיד את זה. אני דורש שיגדירו את המצב כמצב חירום ולא נחכה לאחרי המבצע. אי-אפשר אחרת, אלא אם רוצים לרסק הכול. אני לא אוכל לשלם משכורות בעוד חודש".

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. תודה לבורא עולם, על כל מה שאתה עושה לנו, כל כך הרבה ניסים, אף על פי שאנו לא עושים את רצונך.

  רוב עם ישראל (ובפרט לפיד) לא שמרים שבת, (כי עכשיו כולם ישמרו), ואף על פי כן אתה ממשיך לשמור עלינו.

  רוב בנות ישראל הולכות עם לבוש "פרוץ" שמכשיל את בני ישראל (מעכשיו כולם ילכו בלבוש כמו שצריך), ואף על פי כן אתה בורא עולם ממשיך לשמור עלינו. תודה רבה.

  (היות והאישה החטיאה את האדם בעץ הדעת, היא צריכה להתלבש עם לבוש יותר ארוך מהגבר, חולצה סגורה עד הצוואר, שרוול עד מאחרי המרפק, ושמלה ארוכה שמגיעה עד שבעה סנטימטר מהריצפה, ו"שאל".

  ודרך אגב, גדול עוון המחטיא יותר מהחוטא, ואם יש מישהי שנראת כשומרת תורה ומצוות, והיא לא הולכת כך, (בלבוש צנוע) אז זה לא בסדר.

  ועוד יש בנים ובנות שהולכו עם לא יהודיות/יהודים לצערנו. (ומעכשיו זה לא יהיה יותר, בני ישראל ובנות ישראל, רק יתרחקו מהגוייות/גויים). מתערבים בגויים, ואתה הבורא עולם ממשיך לשמור עלינו, תודה רבה מלך העולם, אדון הכל. לזכור: כשאנו חוטאים, אנו עלולים לפגוע בכל עם ישראל. ח"ו.

  עם ישראל כולו מצטרפים לתפלה להקב"ה, רק ד׳ שומר עלינו – על כל עם ישראל, ולא כיפת ברזל, ישתבח שמו לעד. גם כיפת ברזל היא עצמה נס מד' כי לפי התכניות לא היתה אמורה לעבוד. ואנחנו רק ללמוד, להתפלל – לא להפסיק. "לסמוך "רק" על הקדוש ברוך הוא".

  פעם ראשונה שמרן שליט"א מרח' חזון איש 5 ב"ב, אמר לנו לחזק הצניעות אצל נשי החרדים. מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן הגיב לנפילות הרסיסים בבני ברק ואמר כי "רוצים להראות לנו שגם בבני ברק צריכים לחזור בתשובה". ובפרט צניעות החרדים.

  'כיפת ברזל' יירטה ארבע רקטות. רסיסים של הטיל המיירט נפלו בבני ברק. לא דווח על נפגעים או על נזק. מרן הגראי"ל שליט"א אמר ביום שישי לפני שבת קודש: שרוצים להראות לנו שגם "בבני ברק" צריך לחזור בתשובה, בפרט הצניעות של נשי החרדים שלנו צריך הרבה חיזוק ושיפור.

  להלן שמות מאלו שנפצעו במבצע צוק איתן. "רפואה שלמה" נא להתפלל מיד, לשם ית' לרפואתם: מומלץ אלו פרקי תהלים: יג' כ' קכא' קל' קמב' קנ'

  גיל בן מיכל
  אוהד בן אליס גנון
  מרדכי חי בן ברכה יהודית
  ישי דב בן נרי
  עמוס בן סיגל
  אוהד בן רות
  בן ציון בן רחל
  איתי אהרון בן אילנה
  משה אלעד בן עיתיאל
  יונתן שמעון בן גיטל
  יוני בן שרה
  אביעד בן סימה
  ארז בן שרית
  דוד ילחק בן סוזי
  רמי בן רמונד
  עובדיה בן רויטל
  דניאל מנדס בן מרים
  יונתן שמעון בן מסעוד
  מור מרדכי בן שרית
  נריה בן חוה
  שקד בן אורה
  אליאל בן אריאלה
  אליהו בן חוה
  ארד ליאורה
  ליאל בן אילנית
  שוהם בן יפה פלורה
  יעקב בן לאפו
  מיכל בן פרידה
  יואב בן גילה

  חז"ל אומרים, ״כל המתפלל על חבירו נענה תחילה״ 
בשורות טובות!

  (א) שִׁיר, לַמַּעֲלוֹת: אֶשָּׂא עֵינַי, אֶל-הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי.
  (ב) עֶזְרִי, מֵעִם ד' עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ.
  (ג) אַל-יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל-יָנוּם, שֹׁמְרֶךָ.
  (ד) הִנֵּה לֹא-יָנוּם, וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר, יִשְׂרָאֵל.
  (ה) ד' שֹׁמְרֶךָ ד' צִלְּךָ עַל-יַד יְמִינֶךָ.
  (ו) יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא-יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה.
  (ז) ד' יִשְׁמָרְךָ מִכָּל-רָע יִשְׁמֹר, אֶת-נַפְשֶׁךָ.
  (ח) ד' יִשְׁמָר-צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה, וְעַד-עוֹלָם

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. כל ערבי שנשאר בעזה באיזור הזה, אחרי שצה"ל הזהיר לעזוב את המקום, הוא זה שמזלזל בחיים שלו והוא בן מוות ולכן זה כמו מישהו שקופץ מהחלון בקומה 100 ואף אחד לא צריך להסתכן כדי "להציל" אותו.
  אי אפשר לסכן חיילים יהודיים רק כדי "לרחם" על הרשעים הללו.
  כל המרחם על אכזרים סופו שמתאכזר על רחמנים!

  ר. |
  הגב
 3. איזו זילות לחיי אדם. עזתים או לא עזתים. שום יכולת להכיר במורכבות המצב. שום יכולת לחמלה לאחר.
  כולם סובלים. זה המינימום שבו עלינו להכיר.

  מייאש

  שרון |
  הגב
 4. שלום לאותו קציןמעניין איך הייתה הגישה שלך למצב בעזה ללא ה"קפה קפה" שלך
  לא הכל כסף…

  נוחי |
  הגב