היום: הכרעת הדין של נוחי דנקנר

שופטי העליון יכריעו הבוקר בעניינו של אחד הטייקונים הגדולים במשק לשעבר, נוחי דנקנר

פסק הדין במשפטם של נוחי דנקנר ויועץ ההשקעות איתי שטרום, יינתן היום (רביעי) בערעור שהגישו השניים לבית המשפט העליון.

כזכור, עד לשנת 2012 נוחי דנקנר נחשב לאחד מסמלי ה"טייקונים", שניצלו את הפרצה החוקית שאפשרה להם להקים אימפריות של חברות אחזקה ונחשב לסמל הריכוזיות בארץ. מדובר במבנה של פרמידת שליטה, המאפשר לשלוט בחברות בנות באמצעות מינוף גדול מאוד. כך הצליח דנקנר להגיע לשליטה בכמעט 100 חברות ממגוון תחומים – קמעונאות, פיננסים, תעשייה, תקשורת ועוד.

באותה שנה החלו להתגלות בקיעים בניהול האסטרטגי של החברות, בשל כמה החלטות שגויות, ומחיר המניה של הקבוצה החל לרדת. דנקנר, לפי ההרשעה במחוזי מ־2016, חבר לברוקר איתי שטרום ולחברת הברוקרז' ISI ויחד הם יזמו הרצת מניות שתבלום את הידרדרות המניה ותאפשר הנפקת מניות נוספת. דנקנר נדרש באותה עת להחזיר הלוואות של מאות מיליוני שקלים והדרך היחידה לעשות זאת – היתה באמצעות אותה הנפקה.

לפי הרשות לניירות ערך, למרות מצבה העגום של חברת האחזקות של דנקנר ולמרות היצע גדול, המניה ירדה רק ב־1.9% וזאת בשל פעולות ההרצה שלהם. לפי אותה הרשעה, המניות מומנו מהלוואות שדנקנר סידר לשטרום בתנאים מועדפים.

ב־2016 הרשיע השופט חאלד כבוב את השניים וגזר על דנקנר מאסר של שנתיים בפועל וקנס של 800 אלף שקלים, ועל שטרום נגזרה שנת מאסר. כבוב נחשב גם לשופט מחמיר שאינו מהסס לשלוח לעונשי מאסר בגין עבירות צווארון לבן.

דנקנר ואחריו גם שטרום ערערו לעליון על הרשעתם ועל גזר דינם וכאמור היום תתפרסם ההחלטה בעניינם.

ביום שני האחרון הודיעה מזכירות בית המשפט העליון לבאי כוח הצדדים שהם רשאים לבחור בין קבלת פסה"ד באי־מייל לבין קבלתו בדיון, כמקובל. הצדדים החליטו לקבלו באי־מייל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.