היום: השרים ידונו בשחרור המחבלים שייצאו לחופשי במסגרת המו"מ עם הפלסטינים • באיחור: 'הבית היהודי' רוצה למנוע את הפעימות הבאות של השחרורים

עוד מחבלים עומדים להשתחרר: היום (ראשון) צפו להתכנס צוות השרים המצומצם לסוגיית שחרור האסירים הפלסטינים, לדיון שבסופו תגובש רשימה של 26 אסירים שייצאו לחופשי. האסירים שישוחררו הינם חלק מקבוצה של 104 אסירים פלסטינים ותיקים, שכלואים בישראל יותר משני עשורים ושישראל התחייבה לשחררם במסגרת פתיחת המשא ומתן עם הפלסטינים.

הרשימה של האסירים שישתחררו עוד לא ידועה, אבל גורמים מדיניים אמרו כי היא צפויה לכלול שמות "כבדים" יותר מהרשימה ששוחררה בפעם הקודמת. כמעט כל האסירים שישוחררו הורשעו ברצח, הריגה או סיוע לעבירות הללו. הרשימה לא צפויה לכלול אסירים ערבים-ישראלים, אלא אך ורק פלסטינים מהגדה המערבית ומרצועת עזה. אסירים מהגדה שיוגדרו כמסוכנים על ידי מערכת הביטחון, יועברו גם הם לרצועת עזה בהוראת ראש הממשלה  נתניהו.

כידוע, הממשלה הסמיכה לפני כחודשיים צוות מצומצם לטיפול בסוגיה, הכולל את השרים יעלון, לבני, פרי ואהרונוביץ', ועל כן רשימת האסירים לא תובא לאישור הממשלה. האסירים ישוחררו כ-48 שעות לאחר פרסום הרשימה, בתום פרק הזמן החוקי להגשת ערעורים בנושא.

יוגש בגץ נגדי

המשפחות השכולות צפויות להגיש עתירות לבג"ץ נגד השחרור, אך הסיכוי שבג"ץ יקבל את העתירות נמוך ביותר. כמו כן, מתוכננות עצרות מחאה נגד השחרור מחר בפתח ישיבת הממשלה, ובהמשך השבוע סמוך לכלא עופר שממנו ייצאו חלק מן האסירים.

היום צפויים ב'בית היהודי' להעלות בפני ועדת השרים לענייני חקיקה הצעה שתאסור על נשיא המדינה לחון מחבלים, במטרה לסכל את הפעימות הבאות של שחרור האסירים. להצעה סיכוי נמוך להפוך לחוק, אך היא מעוררת סערה במערכת הפוליטית, בעיקר על רקע ההודעה לעיתונות שהפיצה סיעת הבית היהודי ביום חמישי בערב. בהודעה נכתב כי "שחרור המחבלים בתמורה לזכות המפוקפקת של ציפי לבני להיפגש עם עריקאת חמור ביותר. עם כל הכבוד, עצירת שחרור הרוצחים חשובה אפילו יותר מהצדקת קיומה של לבני בממשלה".

גורמים בסביבתה של לבני גינו את ההודעה, ואמרו כי מדובר ב"הסתה פרועה" נגדה. הגורמים הזכירו גם כי במעמד פתיחת המשא ומתן עם הפלסטינים, ראש הממשלה נתניהו יכול היה לבחור בין שתי דרישות שהעלה אבו מאזן – שחרור אסירים או הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

כזכור, הלחץ שהפעילו שרי הבית היהודי נגד כל הקפאת בנייה, היה אחת הסיבות העיקריות לכך שנתניהו בחר לבסוף בשחרור המחבלים.

צילום: פלאש 90

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.