המו"מ הקואליציוני: נמשך הקיפאון עם ש"ס

בעוד יהדות התורה הגיעה להסכמות מלאות עם הליכוד, הקיפאון במו"מ עם ש"ס נמשך. דרעי: "בלי מע"מ 0 לא נחזור לשולחן הדיונים"

המצטרפות הראשונות לקואליציה: לאחר למעלה מחודש של מגעים – ושבוע בלבד לפני תום המועד האחרון להרכבת הממשלה, הגיעו אמש נציגי הליכוד להבנות עם נציגי 'יהדות התורה' ונציגי 'כולנו'.

ע"פ ההערכות, אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, חתימת ההסכמים הקואליציוניים בין המפלגות האמורות תתבצע עוד היום.

כזכור, אמש קיימו צוותי המשא ומתן של הליכוד ויהדות התורה דיונים ארוכים עד שהגיעו לגיבוש הטיוטה. ההסכם הוצג לראש הממשלה נתניהו שכעת יתפנה לטפל במחלוקות עם יתר המפלגות. ההסכם כולל ביטול של שורת רפורמות שעברו בכנסת הקודמת, בעיקר על ידי לפיד ומפלגתו. שתי המפלגות סיכמו כי קצבאות הילדים יוחזרו וישולמו החל מחודש מאי לאחר ההקמה הצפויה של הממשלה.

בכך יבוטל השינוי שנכנס לתוקף באוגוסט 2013, שינוי שצמצם במאות שקלים את הסכום החודשי שהמוסד לביטוח לאומי שילם למשפחות, ללא קשר למספר הילדים או רמת ההכנסה שלהן. עוד נקבע כי יבוצעו שינויים ברפורמות במערך הגיור שביצעה הממשלה הקודמת שביקשה לאפשר לרבני ערים להקים מערכי גיור ובכך להקלעל תהליך הגיור. כעת דורשים החרדים להקשיח שוב את תהליך הגיור. שינויים נוספים צפויים גם בחוק השוויון בנטל, אחת מיוזמות הדגל שליש עתיד.

אמש ביקרו חברי הכנסת של יהדות התורה אצל גדולי התורה וקיבלו מהם הסכמה לחתימה על ההסכם שהתגבש. ביקורים אצל רבנים נוספים צפויים להתקיים הבוקר.

כאמור, החתימה על ההסכם הקואליציוני צפויה מחר בשעות הבוקר לאחר שתינתן הסכמת מועצת גדולי התורה. בין הישגיה של יהדות התורה – ביטול הקיצוץ בתקציבי הישיבות שבוצע בממשלה הקודמת, שמירה על הסטטוס קוו והקפאת רפורמת הגיור.

הדיווח בידיעות אחרונות הבוקר: ניצחון לחרדים
5596f567e07cf60a6fb7a6a1d26f4f09

שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, תקף בחריפות את ההסכם הקואליציוני עם יהדות התורה והאשים את הליכוד בכך ש"הם מוכרים את הציונות".

"מה שאנחנו רואים היום זו מכירת חיסול של כל מה שחשוב לחברה הישראלית על חשבון משלם המיסים. מדובר בכניעה מוחלטת של ראש הממשלה לדרישות של מפלגה לא ציונית על חשבון הציבור העובד והמשרת", אמר לפיד והוסיף: "אני מבין את יהדות התורה שדורשים, זו האג'נדה שלהם. אני לא מבין את הליכוד – מפלגה שקוראת לעצמה 'לאומית' נכנעת ללא תנאי לאלו שמצהירים שהם אנטי ציונים".

על הסיכום האפשרי לפיו ישראלים יוכלו להצביע בחו"ל אמר לפיד: "מוכרים את הציונות – אדם יוכל לשבת בנוחות במזגן בניו ג'רזי ותהיה לו בדיוק אותה השפעה שיש לחייל בצה"ל שמסכן את חייו בעזה".

הקיפאון עם ש"ס נמשך
לעומת ההתקדמות עם יהדות התורה, המגעים בין הליכוד לש"ס תקועים ונתק שורר בין הצדדים. יו"ר המפלגה, אריה דרעי, פרסם אמש בטוויטר הודעה חד משמעית בענין: "ללא הנהגת מע"מ אפס על מוצרי יסוד וקבלת משרדים שיהוו ארגז כלים חברתי על מנת ליישם את המדיניות החברתית עליה התחייבות, לא נחזור לשולחן הדיונים, דרעי הוסיף: "אנחנו עומדים על כל הדרישות שהצבנו בבחירות ללא יוצא מן הכלל".

גם בגיזרת 'הבית היהודי' נותרה כברת דרך עד לסיכום הסופי, יחד עם זאת מדגישים גורמים בליכוד כי חלה התקדמות בימים האחרונים.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. הליכוד מאז ומתמיד היה שותף גרוע הרב דרעי סבלנות נתניהו לחיץ תמשיך לידאוג לענים אנו סומכים עליך

    צדק |
    הגב