היום יובאו הצעות החוק להגדלת אחוז החסימה ומשאל העם – להצבעה בכנסת

הצעת חוק המשילות, הכוללת את העלאת אחוז החסימה, והצעת החוק המבקשת להפוך את חוק משאל העם לחוק יסוד – יובאו היום (ד'), ביומו האחרון של מושב הקיץ, לאישור מליאת הכנסת בקריאה ראשונה.

בקואליציה חוששים כי לא יצליחו להשיג רוב של 61 ח"כים, הדרושים לאישור חוקי יסוד, ויאלצו לדחות את ההצבעות למושב החורף.

"יש לנו בעיה. זה מאוד לא פשוט להשיג רוב של 61 חברי כנסת. בעצם מדובר בשלוש הצבעות נפרדות שכן חוק המשילות פוצל לשניים ויש לנו גם את חוק יסוד משאל העם", אמר אמש לתקשורת יו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין.

הקואליציה מונה 68 ח"כים. ח"כ משה פייגלין אינו מחוייב למשמעת הקואליציונית. מלבדו נמצאים שני חברי כנסת בחו"ל, והם סגן השר דני דנון (ליכוד ביתנו) וח"כ שולי רפאל מועלם (הבית היהודי).

שרת המשפטים ציפי לבני, השוהה בארצות הברית לרגל חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים, התבקשה
לחזור עוד היום לכנסת.

בנוסף לכך ח"כ עמרם מצנע (התנועה) סובל מפגיעה בגיד ובקואליציה לא בטוחים האם יוכל להשתתף היום בהצבעות. "רק אתמול אשרנו את התקציב. להחזיק בכנסת 61 ח"כים בכל רגע נתון, כשחלקם שרים בממשלה, זה מאוד לא קל ואני לא משוכנע שנוכל להעביר את כל חוקי היסוד שאנחנו מבקשים להעביר", אמר ח"כ לוין.

"הורנו לכל השרים וחברי הכנסת של הקולאיציה לבטל את כל הפעילויות המתוכננות שלהם מחוץ למשכן. כולם חייבים להיות בכנסת לאורך כל היום. אני מאוד מקווה שנעמוד במשימה. אם נצליח להעביר לפחות את החוק ההופך את חוק משאל העם לחוק יסוד זה יהיה יום היסטורי. זה חוק בעל חשיבות מרחיקת לכת ביחוד על רקע השיחות המדיניות המתקיימות בוושינגטון", הוסיף ח"כ לוין.