היום: לפיד יציג בפני הממשלה את הקיצוצים המורחבים המתוכננים – בין השאר בקצבאות הילדים

הפגישה המתוכננת בין שר האוצר יאיר לפיד לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, להצגת מתווה ועקרונות התקציב החדש לשנים 2014-2013, נדחתה מאמש להבוקר.
מלשכת שר האוצר נמסר כי דחיית הפגישה, שבה ישתתפו גם הממונה על התקציבים גל הרשקוביץ וסגניו, נובעת מהתארכות הדיונים בין לפיד לבין הצוותים המקצועיים, והרצון של שר האוצר לגבש חלופות נוספות לקיצוצים המתחייבים בתקציב המדינה. לפיד מעוניין לצמצם למינימום את הפגיעות במעמד הביניים ובזוגות הצעירים.
בפגישה היום יציג לפיד לראשונה לנתניהו ולאנשיו, המנכ"ל הראל לוקר והיועץ הכלכלי פרופ' יוג'ין קנדל, את מתווה התקציב החדש. על פי ההצעה המתגבשת, הקיצוץ הדרוש כדי לכסות את הבור בתקציב החדש הרבה יותר גדול ממה שתוכנן תחילה – 20 מיליארד שקלים כבר השנה, לעומת התכנון המקורי לקיצוץ מתון של 10 מיליארד שקלים. כמו כן, האוצר מעוניין להטיל מסים נוספים בהיקף של לפחות 6 מיליארד שקלים.
אז איך סוגרים את המינוס הגדול? על פי המסתמן, מתוכנן קיצוץ עמוק של 3 מיליארד שקלים בתקציב הביטחון כבר השנה ועוד 3 מיליארד שקלים ב־2014; קיצוץ גדול מהצפוי בתקציב החינוך, אף ששר החינוך שי פירון הוא ממפלגתו של לפיד; קיצוץ עמוק של 10 מיליארד שקלים ב"בורות השומן" בתקציבי משרדי הממשלה השונים; קיצוץ של 7 מיליארד שקלים בשכר ובהטבות לעובדי המגזר הציבורי; וקיצוץ כירורגי של כ־4 מיליארד שקלים בקצבאות הילדים (על ידי חזרה לקצבת ילדים אחידה של 263-175 שקלים, במקום קצבת ילדים שגדלה בטור הנדסי).
הפגיעה הצפויה בזוגות הצעירים מוערכת בכ־300-200 שקלים בחודש ובמשפחות ברוכות ילדים בסכום כפול. בגזרת המסים, מוסכם שהמע"מ יעלה ב־1% ל־18%, מס ההכנסה יעלה ב־1%, כמו מס החברות, ומס הבריאות יעלה ב־0.5%. גם מסי הנדל"ן והרכבים יעלו.
ומה עם המיסוי על קרנות ההשתלמות? שלשום נפגשו השר לפיד ויו"ר ההסתדרות עופר עיני לפגישה שעסקה בעיקר בשאלה זו ובקיצוצים הצפויים בשכר עובדי המגזר הציבורי. במהלך הפגישה, שהוגדרה "עניינית וטובה", עיני הבהיר שוב כי יתנגד למיסוי קרנות ההשתלמות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.