היום: נתניהו יפגש עם אובמה ויבקש להמשיך את הסנקציות על איראן

ראש הממשלה בנימין נתניהו עתיד להיפגש היום (שני) עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בבית הלבן בוושינגטון. הפגישה תתמקד בגרעין האיראני, ובה יבקש נתניהו מהנשיא האמריקאי כי במסגרת המשא ומתן שייפתח בעוד כשבועיים עם איראן לא יבוצעו הקלות בסנקציות הבינלאומיות.

בכיר ישראלי, המעודכן בהכנות לקראת הפגישה עם אובמה, ציין כי אם בפגישות הקודמות בין נתניהו לאובמה עמדה סוגיית התקיפה הצבאית של מתקני הגרעין של איראן במרכז השיחה, הרי שכעת, כאשר המסלול הדיפלומטי תופס תאוצה – תעבור השיחה להתמקד בשימור הלחץ על המשטר בטהראן.

נתניהו סבור כי מעצמות המערב צריכות להשאיר על כנן את הסנקציות הבינלאומיות ששיתקו את הכלכלה האיראנית, ובמיוחד את אמברגו הנפט של האיחוד האירופי ואת הסנקציות על הבנקים האיראנים. נתניהו יאמר לאובמה כי עד שהאיראנים לא ימלאו אחר כל התנאים – הפסקת העשרת האורניום, הוצאת החומר המועשר מחוץ לאיראן, השבתת המתקן בפורדו והפסקת העבודות בכור המים הכבדים באראק – אין להסיר מהם את הסנקציות ואף להגביר אותן.

נתניהו נחת אתמול בניו יורק והקדיש את רוב היום לעבודה על נאומו בפני העצרת הכללית ביום שלישי ולהכנות לקראת הפגישה עם אובמה. בין לבין נפגש נתניהו עם שר החוץ של טורקמניסטן ועם שר החוץ של קנדה. טורקמניסטן היא רפובליקה מוסלמית שגובלת עם איראן. לפני כשנתיים פתחה שם ישראל שגרירות חדשה.

נתניהו יגיע לוושינגטון הבוקר וייפגש עם אובמה. בסיום הפגישה יישאו השניים הצהרות לכתבים ולאחר מכן יקיימו ארוחת צהריים עם צוותי היועצים. בהמשך ייפגש נתניהו עם סגן הנשיא ג'ו ביידן ועם שר החוץ ג'ון קרי וישתתף באירוע הוקרה בקונגרס לשגריר היוצא מייקל אורן, שבו יינכחו כ-100 חברי קונגרס משתי המפלגות.

בשעות הערב ימריא נתניהו בחזרה לניו יורק וביום שלישי בצהריים יישא את נאומו בפני העצרת הכללית של האו"ם. נתניהו, שהיה אמור להמריא ארצה ביום רביעי, האריך את שהותו ביום וינצל את יום רביעי ויום חמישי למתקפת ראיונות ותדרוכים לערוצי הטלוויזיה האמריקאים ולעורכי העיתונים המרכזיים.

לפני יציאתו לניו יורק אמר נתניהו כי בנאומו באו"ם הוא צפוי להתמקד בנחישותה של ישראל להגן על עצמה מפני כל איום וכן את תקוותה לשלום. "אני אומר את האמת מול מתק השפתיים ומול מתקפת החיוכים", אמר נתניהו. "צריך לומר את העובדות. צריך לומר את האמת. אמירת האמת חיונית היום לביטחון העולם ולביטחונה של ישראל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.