היום: קבינט הדיור יצביע על רפורמת הדיור של לפיד ואריאל

קבינט הדיור יצביע היום על תוכניתו של יאיר לפיד לפטור ממע"מ על דירה ראשונה, ועל תוכניתו של אורי אריאל לשיווק דירות לקבלנים שיציעו את המחיר הנמוך ביותר לדירה

קבינט הדיור יתכנס היום כדי להצביע על תוכניתו של יאיר לפיד "דירה ראשונה ללא מע"מ", ועל תוכניתו של שר השיכון אורי אריאל, לפיה במכרזים יזכו הקבלנים שיציעו את המחיר הזול ביותר לרכישת דירה.

ההצבעה היום מגיעה לאחר שאתמול נרשם מאבק בין שני המשרדים, לאחר שעל פי הפרסומים, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי לתמוך בתכניתו של אריאל. בהמשך הוחלט על פשרה בין הצדדים, במסגרתה יקודמו שתי התוכניות במקביל. ההחלטה התקיימה בתום דיון בין הצדדים ובהתערבותו של ראש הממשלה נתניהו.

הממשלה תגיש היום את תכנית "0% מע"מ" של לפיד, זו שמעוררת ביקורת רבה בקרב אנשי משרדו ואף הביאה להתפטרות הכלכלן הראשי, בהגבלה אחת: לפיד יצטרך להציג בתוך 45 ימים את הקריטריונים המדויקים לקבלת ההטבה, כך שיעברו את מבחן בג"ץ.

במקביל, תתקבל החלטה להקים ועדה שתקדם את תכנית "מחיר מטרה" של אורי אריאל, לפיה מכרזים יינתנו לקבלנים שיציעו את המחיר הנמוך ביותר לדירה – ולא את המחיר הגבוה ביותר על הקרקע. בתוך שלושה שבועות תגיש הוועדה את התכנית ותאשר אותה.

בינתים, כל אחד מהמשרדים – האוצר והדיור – תוקף את תכניתו של השני. במשרד האוצר טוענים שתכנית "מחיר מטרה" לא מספיקה והיא לא תגדיל משמעותית את מלאי הדירות, זאת משום שהיא תחול רק על מכרזים של המדינה. ואילו במשרד השיכון דורשים לשנות את הקריטריונים שנקבעו בתכנית לפיד.

כזכור, כלכלנים בכירים הביעו התנגדות לתוכנית של לפיד. כך לדוגמא, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג ממשיכה להתנגד לתכנית המע"מ, אבל תומכת במהלך של "מחיר מטרה" היות, ולדבריה, הוא מתמרץ מחיר נמוך לכל האוכלוסייה, ולא יוצר עיוותים. גם הקבלנים תומכים בתכנית זו; מבחינתם, היא נותנת אפשרות לתכנן קדימה, לצפות את המשמעות הכלכלית וההשלכות על השוק.

אם שתי התכניות הללו אכן יקודמו במקביל, השינוי צפוי להתרחש בשנה הבאה. כל זאת, אם הן יאושרו בחקיקה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.