תקדים מסוכן: "כשרות גם ללא הרבנות"

היועמ"ש קבע כי בתי עסק יכולים להציג עצמם כ"כשרים" אף ללא השגחה רשמית. ההסכם הקואליציוני יטרפד את הפירצה?

תקדים מסוכן: היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הכריע כי מעתה יוכלו בעלי מסעדות להציג תעודת השגחה, אף שהיא לא מטעם הרבנות הראשית לישראל כפי שחייב החוק עד כה. המשמעות החמורה היא: הכשרות האלטרנטיבית הנהוגה במסעדות מסוימות ברחבי הארץ – קיבלה הכשר משפטי מצד המדינה.

עורכת הדין ריקי שפירא – רונזברג המייצגת שני בעלי מסעדות מירושלים שעתרו לבגץ בטענה שהאוכל שהם מוכרים כשר – אף על פי שהרבנות היא לא זו שמפקחת עליו, אמרה בתגובה: "אנחנו מברכים על החלטת היועץ המשפטי, יחד עם זאת אנחנו סבורים כי יש מקום לקבוע שבעלי מסעדות אלה יוכלו להציג את עצמם ככשרים. לדבריה, המילה "כשר" אינה שמורה רק לבעלי תעודות מהרבנות הראשית.

היועץ המשפטי לממשלה, וינשטיין, הודיע כי הוא יבחן את הסוגיה, והרבנות הראשית לישראל חשה מאוימת ועשתה רבות על מנת לשמר את הסטטוס קוו בחוק איסור הונאת הכשרות. לפיו, רק היא רשאית להחליט איזה עסק כשר ומי שיתהדר בנוצות לא לו – עובר עבירה פלילית.

וינשטיין אמנם מבהיר כי בכל מקרה אסור לבעל העסק להציג את המסעדה שבבעלותו במפורש ככשרה, אלא כ"בעלת השגחה אלטרנטיבית".

כך או אחרת, ברבנות הראשית מוחים על הקביעה של וינשטיין ומכנים אותה: "פירצה ושערוריה". היום יכנסו הרבניים הראשיים לישראל ישיבת חירום בסוגיה.

יחד עם זאת, גורמים ברבנות אומרים הבוקר כי יתכן וההסכם הקואליציוני, בו נקבע כי ישמר הסטטוס קוו בענייני כשרות, ימנע את יישום הקביעה של וינשטיין.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מה נאמר ומה נדבר אדם שאבותיו ולא ממרחק זמן, היו מבית חסידי מלאי יראת שמים מכחיש את שייכותו לכל הקדוש/ והיקר לעם ישראל .
    ולוואי שלא ירחיק לכת.
    רחמי על הוריו שיושבים ובוכים על בנם . כן גם בשמים בוכים

    מה נאמר |
    הגב