היועץ המשפטי מצטרף לקנאים: "לבטל אל המונופול של ועד הישיבות"

בתוך ההערות של מנדלבליט על חוק הגיוס מסתתר סעיף שהח״כים החרדים יתקשו לנהל נגדו מאבק פומבי . מנדבליט ממליץ לבטל את המונופול על הסמכות של ״ועד הישיבות״

יאיר שרקי חושף היום כי בתוך ההערות של מנדלבליט על חוק הגיוס מסתתר סעיף שהח״כים החרדים יתקשו לנהל נגדו מאבק פומבי . מנדבליט ממליץ לבטל את המונופול על הסמכות של ״ועד הישיבות״ – שבסמכותו להכריע בעניין הבחורים הראויים לשבת ולשקוד על התורה – בין השאר בעקבות תלונות של הפלג הירושלמי והעדה החרדית.

לפני כמה חודשים, בית המשפט העליון דחה האת העתירה שהגישו הארגונים הנאבקים בגיוס החרדים כנגד הסמכות הבלעדית שניתנה לוועד הישיבות. בית המשפט קבע כי ועד הישיבות הוא הגוף המוסמך לטפל בלומדי התורה בישראל.

בעקבות דחיית העתירה הגיבו בארגוני הגיוס: "ועד הישיבות הוא הזרוע הביצועית של צה"ל, ובאופן טבעי היה ברור שבג"ץ יתמוך בהם", טוענים שם. "אנחנו מעטים מול רבים", הוסיף גורם שהיה קשור בהליך הגשת העתירה.

"צריך להבין", אומר לנו גורם שהיה עסוק בהגשת העתירה, "כי ועד הישיבות דואג למדינה להשלמת המכסות בכך שהוא מפנה הרבה בחורים בעיקר מעדות המזרח ללשכות הגיוס – ואינו דואג להעניק להם דיחוי".

מאיחוד בני הישיבות נמסר בתגובה להחלטת בית המשפט: "אנו שמחים שהעתירה בעניינו של העותר הספציפי התקבלה, וכי עניינו נבחן בשנית תוך הקפאת הלכי הגיוס. לעניין ועד הישיבות בתי המשפט נמנע מלקבוע האם הוא פועל בסמכות או לאו – וזאת בשל העובדה שחוק הגיוס ממילא מתבטל בקיץ הקרוב, ויחד עמו מתבטלת ממילא פעילותם בנושא. למען הסר ספק, "איחוד הישיבות" ימשיך במאבקו לביטול המונופול של ועד הישיבות, ויאבק עבור כל תלמיד ישיבה או כולל המבקש לדחות את גיוסו וסובל מהתנהלות הועד.

מוקדם יותר, מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי בירך את וועד הישיבות ״ברור לי שהעניין יסתיים בלא כלום״. כמו כן, מרן הגר״ג אדלשטיין איחר את כניסתו לשיעור היומי עד לשמיעת התוצאות.

דבר העתירה נחשפה לראשונה ב'אקטואליק' על ידי עורך הדין נדב גדליהו, שהגיש את העתירה. בראיון ל'אקטאוליק' הוא הסביר כי הוא עומד לעתור לבג"ץ כנגד הסמכות הבלעדית שניתנה לועד הישיבות, ובעתירתו הוא יבקש את תשובת המדינה בדרישה לאפשר לכל ישיבה לבקש דיחוי מגיוס." אנו סבורים שאין שום סמכות חוקית לאפשר את המונופול שניתנה בשעתו לועד הישיבות".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. יש אומרים שאשר קליין מתעלל באופן קבוע במנהלי הישיבות שמתחננים אליו כל פעם שנזקקים לשירותיו תשאלו כל מנהל ישיבה שתפגשו ותשמעו סיפורים מסמרי שער, ולא אני לא מהצד של המחבלים אני מהצד הנכון אין מי שיכול להעיף אותו אפי' מנהלי וועד הישיבות פוחדים ממנו...

  \\\\\\\וועד שמד הישיבות////

  מ פ ח ד |
  הגב
 2. יש ספורים מזעזעים על וועד הישיבות

  בענין של ה"ועד הישיבות": היום ועד הישיבות לכאורה ממונים מטעם הממשלה שהם יגישו את המספר של הבחורים חרדים בשביל לקבל דיחוי, מי כן, ומי לא, שכל זה יהיה דרכם, הם בעצמם בקשו את זה שהם יהיו ממונים אף אחד לא מינה אותם, וכמו שהגמרא (מגילה י"א.) דורשת על אחשורוש שהמליך את עצמו בכח, כמו"כ היום יש אנשים שממנים עצמם על הצבור בכח, והם גורמים צרות צרורות וגזירות קשות עד שיותר קשה הגזירות שלהם מגזירות הממשלה.

  יש לדעת שאע"פ שזה נכון שיש ועד של רבנים ואדמורי"ם הממונים עליהם אבל הם לא יודעים מה שהולך שמה. כי כשהעסקנים שהם נגד גזירת הגיוס, פנו לרבנים וספרו להם את העוולות שנעשים שמה, הרבנים לא מאמינים להם וקשה להם לקבל ולהאמין על המצב הנורא שיש שם.

  בכל אופן הם צריכים לשמור ולעזור לבני הישיבות אבל במציאות זה לא יוצא כך, ולדוגמה היה בחור חשוב ת"ח ירא שמים ירא וחרד אין לי מלים לתאר אותו, ובחור כזה התנפלו עליו בועד הישיבות ואמרו שחייב ללכת לצבא כי אין לו זכות לקבל פטור, הם הפסידו מעמדו של בן ישיבה בגלל שהוא לומד בכולל כזה שלא מתאים לפי חוקי סדום שלהם לקבל הפטור, כי אפילו שיכול להיות שיש בכולל ארבע מאות אברכים אבל בכדי לקבל הדיחוי צריך שיהיה דוקא מתוך הכולל עשרה בגיל של מחוייבי גיוס ואז נותנים דיחוי לכל בני הכולל שמגיע להם דיחוי, אבל אם יש פחות מהמספר לא מקבלים דיחוי זה חוק בלי טעם, והוא לא ידע מזה על כן לא קבל ובקש מועד הישיבות שיעזרו לו ודחו אותו בלך ושוב ואומרים שלא יכולים לעזור לו וזהו, ויש עוד כאלו ספורים.

  אני יודע בבירור שלאלו שהם רוצים לעזור הם יכולים לעזור כמו למשל בנים של ראשי ישיבות או שיש להם קירבה אתם במשפחה הם עוזרים אין להם שום קושי עם זה, שמעתי מאחד העסקנים שאמר מאחד שממונה על המחוז החרדי בצבא שאמר מפורש שיש לו קשרים טובים עם המנהל של ועד הישיבות, ופעמיים בשבוע הם נפגשים והם מתכננים ביחד איך למלאות את היעדים שיהיו מספיק אלו שנופלים שלא יקבלו את הזכות של מעמד בן ישיבה, זה רק חלק מספורים מזעזעים נורא לפי תומו.

  יש עוד ספורים מזעזעים על וועד הישיבה, אחד מהרבנים החשובים שבא אליו עסקן עם בחור ספרדי שהתנפלו עליו ולא רצו לתת לו פטור בגלל שהוא למד בכולל שלא היה מספיק מחוייבי גיוס, והראש ישיבה הזה אמר אני לא יכול לעזור לבחור חוץ מישיבה שלנו, כי אנחנו קבלנו הבטחה מועד הישיבות שבישיבה שלנו לא יעשו בעיות וכל הבחורים יקבלו דיחוי, שאצלנו לא יהיו כשלונות הם לא ישבו עלינו שלא יפלו מתוך האנשים שלנו לשמד, על כן אני לא יכול לעשות כלום אני לא יכול לעזור למי שהוא לא מהישיבה שלנו. שומו שמים!

  שומו שמים |
  הגב