נגד הראשל"צ: היועץ המשפטי מתערב בפרשת העגונה מצפת

בניגוד לעמדת הראשון לציון: היועץ המשפטי לממשלה הודיע לפני זמן קצר על התייצבותו בבג"ץ והורה שאין לקיים דיון על העגונה מצפת. העתירה עוסקת בבקשה לקבוע כי על בית הדין הרבני הגדול להימנע מלדון בערעור שהוגש, על החלטת בית הדין האזורי בצפת לתת לעותרת גט מבן זוגה.

 היועץ המשפטי לממשלה הודיע לפני זמן קצר על התייצבותו בבג"ץ העגונה מצפת. הערכה היא כי היועץ  יטען בבג"ץ שאין לבית הדין הרבני הגדול סמכות לדון בפסילת הגט לאחר שניתן לעגונה, ושאין לעותר אפשרות לערער.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, צפוי להגיע מחר גם הוא לבית המשפט ולהכריז כי לבית הדין הרבני אין סמכות לדון בפסילת הגט לאחר שניתן, וכי לעותר אין כל מעמד בתיק.

 

בשנת 2014 קבעו דייני העיר צפת, להתיר את האישה מעגינותה – זאת בשל העובדה שהבעל לא נתן אותו במפורש מעולם.

לפני מספר חודשים עתר אדם, שלא מוכר לאשה , לבית הדין הרבני הגדול  בדרישה לבטל את הגט. מי שהתערב בפרשה היה הרב יצחק יוסף הרב הראשי לישראל שמנסה לבטל את אותו הגט.

הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר התומך במתן הגט, הזהיר כי "ביטול הגט של בית הדין הרבני בצפת עלול לפגוע קשות באמון המועט שעוד נותר בממסד הרבני בישראל". עוד נמסר מהארגון כי "מדובר במאבקי כוח, יש איך להתיר לאישה את הגט ועדיין לא לעבור על ההלכה. מי שסובלת מהמאבק החרדי הזה היא האישה, שרוצה להמשיך בחייה ולהתחתן עם מישהו חי ומדבר – אך לא יכולה".

מהיועץ נמסר בתגובה: עמדת היועץ המשפטי לממשלה הינה, בתמצית, כי המשיב 3, שלא היה בעל דין בהליך בבית הדין האזורי, אינו בעל מעמד להגיש ערעור לבית הדין הרבני הגדול, וכי את פניית המשיב 3 לבית הדין הרבני הגדול יש להדוף על הסף מבלי לקיים בה כל דיון.

 

עוד סבור היועץ המשפטי לממשלה, כי אין לאפשר למשיב הנעדר כל מעמד, "לגרור" את העותרת לדיון בבית הדין הרבני הגדול, על כל ההשלכות והסיכונים הכרוכים בו.

 

לעמדת היועץ המשפטי לממשלה יש מקום לקבוע כבר עתה, כי אין לקיים דיון בבקשת המשיב לפני בית הדין הרבני הגדול, אף לא לצורך בירור "מקדמי", של שאלת מעמדו של המשיב בלבד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.