היועץ המשפטי נגד "חוק ביבי"

מתקפה נגד 'חוק ביבי' האוסר לחקור ראש ממשלה. היועמ"ש מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן: "החוק פוגע במדינה ואין לקבלו"

בעקבות היוזמה לחקוק חוק, שכבר זכה לכינוי "חוק ביבי" (או "החוק הצרפתי"), שלפיו לא ייחקר ראש ממשלה מכהן, בצל החקירות האחרונות של ראש הממשלה נתניהו ורעייתו, יצאו אתמול היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן, בחריפות נגד החוק החדש.

שניהם טענו כי "החוק פוגע במדינה ואין לקבלו". בחוות דעת שהעביר היועמ"ש לשרים על החוק, כתב כי הוא "מהווה פגיעה קשה בשלטון החוק": "בשים לב להסדר הקיים בחוק היסוד, ההצעה משקפת לכאורה עמדה שלפיה אין לסמוך על רשויות החקירה ועל היועץ המשפטי לממשלה שיימנעו, במסגרת שיקול הדעת הניתן להם כיום, מפתיחה בחקירה נגד ראש ממשלה בעניין לא משמעותי. איננו רואים בסיס לעמדה כזו".

עוד כותב היועץ המשפטי,כי דחיית פתיחה בחקירה פלילית יכולה אף לפגוע משמעותית ביכולת להגיע לחקר האמת, בשל הפגיעה שיש לחלוף הזמן בגביית עדויות ואיסוף ראיות. "דחיה שכזו עלולה להוביל, הלכה למעשה, לפגיעה משמעותית באפשרות לנהל הליכים פליליים כנגד ראשי ממשלה", כתב. הוא הוסיף כי החוק יפגע באמון הציבור בשלטון, כשראש הממשלה יפעל תחת "עננה של חשדות".

אבל ב'הליכוד' לא נכנעו, למרות החוות דעת המפורשת נגד החוק. יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, אמר כי "נחוקק את החוק למרות ההתנגדות".

ח"כ דודי אמסלם מהליכוד, יוזם הצעת החוק, היה אף חריף יותר. בתגובה לדברי שי ניצן על החוק הצרפתי אמר: "גם אם הוא פרקליט המדינה, בסוף הוא רק פקיד. אם יש לו השגות על החוק, שיבוא לוועדה בכנסת שתדון בהצעה ויציג שם את עמדתו. לשאול את שי ניצן זה כמו לשאול את החתול ששומר על השמנת. הוא אחראי על כל החקירות. כמו שאני לא אומר לשי ניצן מהי דעתי על חקירות שהוא מנהל, שלא יגיד לי מה דעתו על חוקים שאני מקדם. זה לא התפקיד שלו. יש פה ערבוב תחומים. זו לא הדרך ועל התוכן וודאי שאני לא מסכים איתו. למצב הנוכחי בישראל אין אח ורע בעולם כולו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.