"היחיד שעמד בפרץ": ההספד היוצא דופן של הגר"צ פרידמן

בין שאר ההספדים, שהתמקדו בדמותו התורנית של מרן הגר"ש אויערבאך זצ"ל, בלט ההספד של הגר"צ פרידמן מראשי הפלג הירושלמי, שבחר לשאת נאום מיליטנטי שהתמקד בגיוס, בפשרנות ובמלחמותיו של הגר"ש

הספד אולי יוצא דופן מהצפוי, נשא בהלווית מרן הגר"ש אויערבאך זצ"ל, הגאון הרב צבי פרידמן, גאב"ד בד"ץ 'מסורת' של הפלג הירושלמי, בו בחר לתקוף שוב את חברי הכנסת החרדים ואת דרך הפשרנות.

וכך פתח את הספדו: "איש יהודי היה בארץ ישראל, ושמו שמואל בן רבי שלמה זלמן. האיש הזה לא יכרע ולא ישתחווה. איש יהודי, יהודי של פעם, היחידי שעומד בפרץ, עמד בראש בגזירות, שארית דור הקדמונים, למרות כל ההתנגדויות – מסר את נפשו על זה, כפשוטו. כמו שראינו במכתב מהנציב. אני שואל את עצמי, מה הוא היה רוצה שנגיד עכשיו? הוא היה רוצה שנגיד לא לדבר עליו, אלא לדבר על המצב. נמצאים כעת במלחמת שמד, לשמור בכל תוקף, וזה הסיכוי היחידי להינצל מזה, שאף בחור לא ילך להתייצב, לא לפחד מהמשטרה, אם הם תופסים אותו על דעת זה, שיכנס לבית הסוהר בשמחה ובעוז, כמו שראינו בחורים שעשו את זה, קידשו שם שמיים, ונכנסו לצינוק".

הגר"צ המשיך: "מי ניהל את זה? הוא לבדו, מול לעג של אחרים. לאחרונה התחילו עם גיוס בנות כידוע. עם גיוס הבנים הוא עוד שרד, אבל מול גיוס הבנות הוא כבר נשבר. זה מה שהוא היה רוצה שאגיד. שכל השונאים מכל הסוגים לא יחשבו לעצמם שהמערכה אבדה, חלילה. הם יכולים למלא את כל בתי הסוהר, זה לא יעזור להם כלום, זה הסיכוי היחידי, כל הפטפוטים של הפוליטיקאים, הכל שטויות. בזה הוא מסר את נפשו, והנה אנחנו רואים את זה כפשוטו".

בהמשך אמר הגר"צ בהספדו: "כל הבעיות שיש בחינוך, גזלנים, לוקחים מסים מכולם, צריכים להתחלק, שוויון בנטל. ניתן להם לנהל את העסק כמו שהם רוצים? לא. הכל שלהם. אנחנו ננהל את החינוך כמו שאנחנו מבינים, אף אחד לא יתערב. אבל הם כן מתערבים! רוצים לעקור מגני הילדים, רוצים לעקור בכל מיני אמצעים, לא הייתה ברירה אלא להתנער מהם, לא לקחת מהם גרוש. מותר, אין ברירה, זה גזילה, הם גוזלים אותנו. רבותי", הוסיף, "מדברים על מכסות – יעדים, הם אמרו בבג"צ: מה נתתם לנו? נוער נושר. הם לא רוצים נוער נושר. הזאב רוצה לטרוף את העילויים של חברון, פוניבז', העילויים, בחורי הישיבות. אף אחד לא יטרוף אותנו, הוא יישאר רעב. מי שמשלה את עצמו שהמאבק נחלש, טעות בידו".

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ===כנסו===== רִבּוֹנוֹ שֶׁל עוֹלָם, יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ, אֵל רַחוּם וְחַנוּן, שֶׁתְּזַכֵּנִי הַיּוֹם וּבְכָל יוֹם לִשְׁמוֹר פִּי וּלְשׁוֹנִי מִלָּשׁוֹן-הָרָע שקרים וּרְכִילוּת וּמִקַּבָּלָתָם. וְאֶזָּהֵר מִלְדַבֵּר אֲפִלוּ עַל אִישׁ יְחִידִי, וְכָל שֶׁכֵּן מִלְדַבֵּר עַל כְּלַל יִשְׂרָאֵל אוֹ עַל חֵלֶק מֵהֶם. וְכָל שֶׁכֵּן מִלְּהִתְרַעֵם עַל מִדּוֹתָיו שֶׁל הַקָּדוֹשׁ-בָּרוּךְ-הוּא. וְאֶזָּהֵר מִלְּדַבֵּר דִּבְרֵי שֶׁקֶר, חֲנֻפָּה, לֵצָנוּת, מַחֲלֹקֶת, כַּעַס, גַּאֲוָה, אוֹנָאַת-דְּבָרִים, הַלְבָּנַת-פָּנִים, וְכָל דְּבָרִים אֲסוּרִים. וְזַכֵּנִי שֶׁלֹּא לְדַבֵּר כִּי-אִם דָּבָר הַצָּרִיךְ לְעִנְיָנֵי גוּפִי אוֹ נַפְשִׁי. וְשֶׁיִּהְיוּ כָּל מַעֲשַׂי לְשֵׁם שָׁמַיִם.

  הלך לעולמו: הגאון הגדול, מנהיג דור האחרון לפני ביאת המשיח, מרנן ורבנן, שר וגדול בישראל, רבי שמואל אוירבך זצוק"ל שנולד בשערי חסד בירושלם י' תשרי תרצ"ה, לאביו מרן פוסק הדור הגאון רבי שלמה זלמן אוירבך זצוק"ל. היה בן 87 בפטירתו, השאיר אלפי תלמידים שהיו כבניו, בשנים האחרונות עלו אלפי תלמידיו למעונו והתייעצו אתו בכל צעד ושעל. היה רועה נאמן לרבבות תלמידים שזכה להעמיד במשך שנים רבות, במסירות נפש, ביגיעת התורה, ומתוך דאגה לכל עולם התורה. היה מנהיג החזק ביותר, מהיחידים בדורינו שחינך ותבע ממאמיניו מסירות נפש למען הדת, פשוטו כמשמעו. גם הייתה לו קרבה מיוחדת לרב מבריסק זצ"ל. זו אבידה גדולה לעולם התורה. כמאה אלף איש ליוו למנוחותו באחת ההלווית הגדולות שנראו אי פעם בירושלם.

  הגר"ש אוירבך זצוק"ל היה גאון הגאונים 'כל רז לא אניס ליה', היה בקיא בכל התורה כולה גם בתורת הסוד. היה גאון הגאונים בלי שום גוזמה, ידע את כל התורה כולה, ש"ס בבלי ירושלמי וכו'. בצורה מיוחדת הכל לזכור ולדעת, בעיון והבנה, הגדלות שלו היה בכל שטחי התורה. בתפילות היה משתפך לפני קונו, כל כולו ברמ"ח איבריו ואני תפלה. אויי, ריבונו של עולם.. אוי געוואלד, אויי, התורה בוכה, תורה תורה חגרי שק.

  זכה ללחום בכל כוחו בעמלקים של ימינו, עם אלו שמזנבים בנחשלים, ושולחים אותם לצבא השמד וגם נלחם עם אלו שקמו להטעות מהאמונה הקדושה, הם האפיקורסים רודפי הדעת והמחקרים שבימינו שמתגברים ומתפשטים בחכמתם ודעתם הרעה, ומרבים הבל וכפירה המלאים קיא צואה ואין סירחון וטינופת גרוע מהם בעולם. ומחנכים בני ובנות ישראל הקטנים והגדולים בדרכי אומות העולם ממש, ומלמדים אותם דברי כפירה וחכמות חיצוניות…

  זכינו בדורינו שאיש יהודי היה בארץ ישראל, ושמו רבי שמואל בן רבי שלמה זלמן, "האיש הזה – לא יכרע ולא ישתחווה". איש יהודי- יהודי של פעם, היחידי שעמד בראש המלחמה נגד פרץ, עמד בראש בגזירות, שארית דור הקדמונים, למרות כל ההתנגדויות מסר את נפשו על זה כפשוטו. הוא נלחם על האמת בכל מחיר למרות המערכה הכבדה. גם לא השיח דעתו מלעזור ולשמח אלמנות יתומים ונדכאים בכל זמן.

  {הוא ביקש שיזכרו את זה,- אמר שהיה פה רדיפה שמאז מתן תורה לא היה דבר כזה} אבל "נצח ישראל לא ישקר" וברוך השם שגדל דור של אלפים ורבבות צאן שהולכים בעקבותיו ועודד אותם להתחזק באמונה הקדושה בד' ובמשה עבדו ובכל הצדיקים האמיתים, ולהתרחק מדרכי המינים והאפיקורסים ומספריהם הרעים. ובס"ד נמשיך בדרכו בכל כוחנו ללחום נגדם – וכָּל בֵּית יִשְׂרָאֵל יִבְכּוּ אֶת הַשְּׂרֵפָה אֲשֶׁר שָׂרַף השם.

  הגר"ש אוירבך נחשב כ"גיבור חיל" לוחם מלחמת ד', ובעל השקפה קנאית, וניהל קו בדלני המתנגד להקמת מכללות אקדמיות לחרדים, ולהתערבות משרד החינוך בתכני הלימוד במוסדות הלימוד החרדים, והיה הפנחס של הדור הזה אשר קינא קנאת ד' צבקות כשהוביל את ההתנגדות לחוק טל ולכוונות לבצע שינויים בהסדר גיוס בני הישיבות. ועליו נאמר הֵשִׁיב אֶת חֲמָתִי מֵעַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּקַנְאוֹ אֶת קִנְאָתִי בְּתוֹכָם וְלֹא כִלִּיתִי אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵלבְּקִנְאָתִי ובזכותו עוד יש כהיום לומדי תורה בארץ ישראל.

  הגר"ש זצוק"ל הורה לתלמידיו למסור נפשם ולא להתייצב בלשכת גיוס-השמד לקבלת דיחוי במסגרת הסדר תורתו אומנותו. ובעת מעצר עריקים – שלא התייצבו כהוראתו, הורה לתלמידיו לצאת להפגנות במקומות רבים בחוצות א"י לקדש שם שמים ברבים. וזה פסק הלכה למעשה [-לדורי -דורות-] שלא יהיה שום קרירות ולא לחפש שום פיתויים מאיזה צד שיבוא, ולהמשיך בעמידה על המשמר שלא להתייצב ולא לשתף שום פעולה עם צה"ל.

  ופרח לו איש האמת |
  הגב