היטל תיעול

הרשות שלחה היטל תיעול ונשאלת השאלה האם בקשתה מוצדקת. כל רשות נעזרת בהיטלים לצורך מימון פעילותה. סיוע משפטי יסייע בבחינה של חוקיות המס.

מהו היטל תיעול 

היטל תיעול הוא אחת האגרות שגובה הרשות המקומית מבעל הנכס, ומטרתו לסייע במימון תשתית הניקוז שעליה אחראית העירייה. בערים גדולות כגון תל אביב ייתכנו מספר אזורי ניקוז ואילו בערים אחרות – תיחשב העיר כולה כאזור ניקוז אחד. זאת אחת הסיבות לכך שנושא היטל התיעול הוא מורכב, ורצוי מאוד להתייעץ עם גורם מקצועי המכיר את הנושא.

מי נדרש לשלם היטל תיעול היטל תיעול נדרש לשלם בעל הנכס, כשסכום ה"קנס" נקבע בהתאם לשטח הנכס. היטל זה יש לשלם כשבעל הנכס מעוניין לבנות על הקרקע שבבעלותו, או להוסיף על הבנייה הקיימת. זהו בעצם ההבדל שבין היטל תיעול לבין מס הארנונה המוטל גם על שוכרי דירות.

חישוב היטל תיעול חישוב ההיטל אינו תמיד מובן ופשוט, ולפעמים נופלות בו טעויות. העירייה עשויה לדרוש היטלים על שטחים שכבר שולם בגינם בעבר, ולא תמיד דואגת להפחית את עלות התשתיות שביצעה המדינה. במקרים רבים מסתפקת העירייה באומדן הנעשה על פי סקר, או מבקשת תשלום על אף שמימון פיתוח התשתית אינו באחריותה. לעתים, אולי על מנת להקטין את הגרעון בקופה, גובה העירייה היטלים שחוקיותם אינה וודאית (למשל היטל על תאורה וצמחיה). מכיוון שהרשות המקומית לא תצא מגדרה על מנת לסייע למשלם, ישנם דברים שרצוי לבדוק לפני התשלום. חשוב מאוד לבדוק מי הגורם שביצע את התשתית ומתי היא בוצעה. יש לברר  אם כבר נדרש תשלום בעבר, והאם העירייה דאגה לקזז חיוב על בנייה ישנה שנהרסה בינתיים. עניין עקרוני נוסף הוא האם דרישת התשלום של העירייה אכן תואמת את הבנייה בפועל.

כפי שניתן לראות, היטל התיעול הוא נושא סבוך העלול להפוך למסחטת כספים של העירייה, על כן, כדאי תמיד לאסוף ולתעד את כל המסמכים הרלוונטיים בנושא, וכמובן להתייעץ עם מומחה משפטי בתחום זה. נשמח להיות לעזר, עורך דין לענייני מיסוי עירוני, בן אליעזר ושות'. תובל 13 (בית אמריקה) רמת גן, 5252228 טלפון: 03-6954100 פקס: 03-6721310 דוא"ל: info@be-law.co.il

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.