"היינו בטוחים שהמשיח מגיע" (וידאו)

האלוף במיל' יוסי בן חנן מספר בהרצאה שנשא בגבעת 'עוז וגאו"ן' על קרבות ששת הימים ומלחמת יום כיפור ותחושות הרוממות שאחזו אז בצבא. "זה היה כמו נס תנ"כי".

בהרצאה מיוחדת שנשא בגבעת 'עוז וגאו"ן' שבצומת גוש עציון, מספר האלוף במילואים יוסי בן חנן על קרבות מלחמת ששת הימים ועל צליחת התעלה בה צולמה תמונתו המפורסמת עם רובה הקלצ'ניקוב בידו.

"היינו בטוחים שעכשיו נראה חמור לבן ועליו המשיח", מספר בן חנן. "בעשירי ביוני הייתה תחושה שהגיע המשיח, וכששמענו בקשר 'הר הבית בידנו' סיפרתי על כך למח"ט שמוליק ו"הדבר עבר בנו כמו חשמל".

"זו הייתה מלחמה שזקפה את גבו של העם היהודי", אומר בן חנן. "בלעדיה לא היינו פה, לא היינו בחברון, לא בקבר רחל ולא בכותל. זו מלחמה שלא הייתה מתרחשת ללא החלטתו של אותו ראש ממשלה שגמגם ברדיו ימים לפני המלחמה, אותו ראש ממשלה שנאלץ להעביר את האחריות על משרד הביטחון ובכך לשבור את המסורת שראש הממשלה הוא שר ביטחון".

"עם ישראל היה בחרדה", מתאר בן חנן את הימים שקדמו לפרוץ המלחמה, "והנה פרצה המלחמה, ובבת אחת קרה נס כזה שבו ניצחנו את המצרים הסורים והירדנים, התיישבנו על הירדן ובירושלים מבלי להביט ימינה ושמאלה, כולל קרב גבעת התחמושת שלא היה מחויב המציאות. לא הייתה תכנית לכיבוש הגדה אבל בשישה ימים צה"ל ביצע זאת. זה ממש כמו סיפור תנ"כי".

עוד מוסיף בן חנן ואומר: "היינו קצת מופתעים שבעקבות זה לא הגיע המשיח" ומסביר כי "באוקטובר 67' התברר שלמוטט מדינה כמו מצרים אפשר בקליפה החיצונית שלה, בסיני, אבל התברר שמדינת ישראל אינה בעלת יכולת לחימה מול מדינה של ארבעים מיליון באותם ימים. התברר שיש להם כושר עמידה יותר משל מדינה שאם יש לה שבוי אחד היא משחררת אלף ומשהו שבויים כדי לקבל אותו", אמר והוסיף בהתייחסו לעסקאות השבויים: "זה לא מקובל במודרנה. גם האמריקאים לא שחררו וייטנאמים תמורת חיילים שלהם. יש להם שיקולים אחרים משלנו".

בהמשך הרצאתו המתובלת בהומור אופייני, מספר בן חנן על היום בו הבין, בעודו בטיול במזרח, כי מלחמת יום כיפור צפויה לפרוץ, על דרכו חזרה ארצה והשתלבותו במערך הלחימה במפקד על מה שנותר מחטיבה 188 לאחר נפילת מח"ט, הסמח"ט וקצין האג"מ החטיבתי. הכוח בהנהגתו יצא אל הלחימה בעמק הבכא אליו הגיע עם 11 טנקים ברגעים קריטיים שבהם כבר לא הייתה לכוחות הלוחמים יכולת להמשיך ולהחזיק מעמד מול כוחות האויב הסורי וכבר הועברה בקשה מצידו של יאנוש בן גל, מח"ט 7, לסגת.

היה זה באותו בוקר שבו נכנסו הסורים בפקודו של אחיו של חאפז אל אסאד עם 250 טנקים אל רמת הגולן. "החל מירוץ נגד השעון", מספר בן חנן על בקשתו של רפול להחזיק מעמד עוד חמש דקות…

כוחותיו של בן חנן בלמו כשמונים טנקים סורים. על הקרבות הללו סיפר בהרצאה המובאת כאן, כמו גם על פציעתו הקשה והחלמתו עד לשובו אל שורות הצבא והפיקוד כמפקד חטיבה 7 ובהמשך כמפקד חיל השריון בעצתו ובברכתו של הרבי מלובביץ'.

 

בתנועת 'נשים בירוק', התנועה שהובילה את הקמתה ושיקומה של גבעת 'עוז וגאו"ן', כמו גם את הפעילות הקהילתית והתיירותית במקום, מבטיחים להמשיך ולקיים במקום אירועי תרבות ומורשת לקהל ההולך ומתרחב סביב אירועי 'עוז וגאו"ן' מאז הוקמה הגבעה, עם היוודע דבר הירצחם של שלושת הנערים גלעד, אייל ונפתלי הי"ד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.