היסטוריה במשטרה: 16 חוקרים חרדים מונו

זאת לאחר שהשלימו קורס בן חצי שנה. הרה"ר לחוקרות: "מול הורים שמסתירים פגיעות – יש את הגישה של 'את פתח לו'"

היום הגיע אל סיומו קורס החוקרים והחוקרות החרדי הראשון במשטרת ישראל: 12 חוקרות ו4 חוקרים יתחילו בימים הקרובים את פעילותם בתחנות המשטרה השונות במטרה להעמיק את הקשר בין הציבור החרדי למשטרה, ולשפר את המענה המשטרתי הייחודי המותאם לצרכי הציבור החרדי.

קורס החוקרים והחוקרות החרדי החל לפני כחמישה חודשים לאחר שהותאם לפעילות מול צרכי המגזר החרדי, תכני הקורס עסקו בעולמם של החוקרים ובדגש על הפעילות המגזרית חרדית. מדובר בקבוצת חוקרים אקדמאים שחלקם אף עורכי דין שהחליטה לראשונה להגיע למשטרת ישראל מתוך תחושת שליחות והכרה כי רק כך יינתן מענה משטרתי נכון לציבור החרדי, כפי שאומר הרב אשר מלמד, רב מחוז המרכז של המשטרה, שהגה וליווה את רעיון החוקרים החרדים.

החוקרים החרדים קיבלו את ברכת הדרך של רבנים לפני גיוסם למשטרה, וזאת לאחר שפרסו לפניהם את השליחות למען שלימות הקהילה בכך שיתגייסו למשטרה.

בשבועות האחרונים התנסו החוקרים במספר תחנות משטרה ובסופו של יום התברר כי הדרישה לשיבוץ חוקרים חרדים הינה גדולה ביותר.

החוקרים והחוקרות ישובצו בימים הקרובים במחוזות תל אביב, ירושלים ומרכז בהם קיימת נוכחות של גדולה של הציבור החרדי.

יצוין, כי בכוונת המשטרה לפתוח קורס חוקרים נוסף.

בטקס שנערך במכללה הלאומית לשוטרים השתתפו עשרות רבות מבני משפחות החוקרים והחוקרות שהתרגשו ביחד עם מסיימי הקורס הייחודי.

במעמד סיום הקורס השתתף הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו שליט"א, שבדברי ברכתו ציין כי בעבר נעשה ניסיון לחבר את העולם הרבני לעולם המשטרה ועכשיו המהלך הזה למעשה קורם עור וגידים. הרב הוסיף כי " החוקרות והחוקרים צריכים את הגישה המיוחדת, לכן לחוקרות יש את הגישה המיוחדת כפי שנאמר 'את פתח לו' לימדונו חכמים לכן יש את היכולת לפתיחת הלב ולגרום לו לשאול ולדבר, והרי זה מה שאנחנו מבקשים במקרים כאלה שכולם ידברו ובעיקר כאשר מדברים על ילדים. יש לכן את היכולת הזאת שנידרשת מכולם, מאבות ומאימהות. לעיתים כאשר אנחנו נתקלים בהורים שאינם יודעים לעשות זאת אם בגלל פחד, ואם בגלל תחושה, ואם בגלל החשש 'מה יגידו בחברה' ואז הם גורמים נזק בעצם ההסתרה ובעצם ההחבאה. כאן אתן החוקרות מגיעות על מנת לדובב ולדבר בשפה שהם מכירים וכך יקל על ההורים לפתוח את הלב ולהקל על הילד והילדה לעשות כך".

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו העלה על נס את קיומו של הקורס הראשון מהמגזר החרדי וגילה כי ממוצע הציונים בקורס היה מהגבוהים ביותר במשטרה. רנ"צ אמר לבני המשפחות לבוגרי הקורס כי " משטרת ישראל אימצה את העיקרון של שיטור מבוסס קהילה שמשמעו 'אנחנו משטרה של כל עם ישראל'. אנחנו יודעים להתאים את שרותי המשטרה לכלל הציבור ולכן החלטנו להתמקד במתן מגוון שירותים לאוכלוסייה. המשטרה השכילה להבין ולאפשר לכל שוטר ושוטרת לחיות ע"פ אמונתו זה לא היה קל כי במשטרה ישנן מסגרות אבל הבנו כי 'חפצי חיים אנחנו' ולכן משטרת ישראל יודעת היום לאפשר לכל אחד ואחת להגיע למשטרה ולחיות לפי דרכו ואמונתו.

מעמד סיום הקורס. צילום: דובר המשטרה
חוקרות חרדיות

חוקרות חרדיות 2

המפכ"ל הביא דוגמא לבוגרי הקורס על חקירה שהסתיימה אמש כשהוא התייחס לפיענוח תקיפתו של יהונתן גפן בביתו ואמר כי הוא ראה זאת בחומרה רבה " לתקוף אדם רק בגלל דעותיו או תקיפה בכלל שהיא חמורה אבל כאשר זה נעשה על רקע של הבעת דעה של חופש ביטוי זה חמור שבעתיים. ולכן שמנו את זה במקום מרכזי אמרתי, כי אנחנו נעשה הכל ע"מ להגיע למבצע. בימים ספורים צח"מ שרון עשו עבודה מקצועית לנו לא היה מושג מי המבצע כי יהונתן גפן לא ידע להגיד כלום שום דבר על החשוד לא מכיר לא יודע רמזים ואם אתה חוקר מיומן ויודע להשתמש בכלים שיש לנו ויש לנו כלים מאוד מודרניים ומתחכמים אתה יודע להגיע ולפענח אל החשוד.

ניצב בנצי סאו, מ"מ המפכ"ל ומפקד מחוז תל אביב, מראשוני הוגה הרעיון לשלב חרדים במשטרה ציין ואמר כי: "יצאנו לדרך בעבר עם חוקרת אחת למדנו מהפעילות שלה שעלינו באופן משמעותי בהיקף שת"פ עם האוכלוסייה החרדית ועליה גדולה יותר בפשיעה המדווחת כאשר החוקרים הם מבני הקהילה. הגישה והיכולת שלהם לחשוף ולהיחשף כלפי הציבור גורמת למשטרה להיות גוף רלוונטי בתוך הקהילה וכך גם ישנה ירידה גדולה בפשיעה".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.